VIDEO / Meci de infarct intre Young Boys si Liverpool (3-5), care au deschis de o maniera incendiara seria luptelor din grupele EL!

Meciul dintre Young Boys Berna si FC Liverpool a fost cu siguranta unul dintre cele mai spectaculoase partide ale primei seri a Ligii Europa. Aflati intr-o forma buna „tinerii” elvetieni au tinut in sah pe toata durata meciului „cormoranii”, intr-un meci cu numeroase rasturnari de situatie care au aprins atmosfera tribune.

Englezii au deschis scorul rapid, inca din minutul 4, prin autogolul lui Ojala si, dupa o dominare de 30 de minute, Nuzzoolu restabileste egalitea(’38). Bucuria elvetienilor avea sa dureze insa doar cateva zeci de secunde, pentru ca  Wisdom avea sa readuca Liverpool la conducerea meciului.

In repriza secunda, „tinerii” au intrat in teren extrem de motivati. In minutul 53′ Ojala gaseste poarta adversa de aceasta  data si restabileste egalitatea pentru echipa sa. Zece minute mai tarziu, Zarate scutura si el plasa „cormoranilor” si formatia elvetiana se afla pentru prima data la conducerea partidei, dupa 63 de minute de lupta.

Gloria gazdelor i-a activat pe „rosii” lui Liverpool. Coates a egalat in minutul 67, Shevley a readus „cormoranii” la conducere si a semnat victoria echipei sale, inscriind decisiv in minutele 76 si 88.