Video / VfB Stuttgart – Steaua Bucuresti 2-2. „Ros-albastrii” lui Reghecampf, egalii „svabilor”!

Steaua a remizat in deplasare cu Stuttgart, scor 2-2, in primul meci disputat de „ros-albastrii” in Grupa E a Ligii Europa. „Svabii” au dominat partida in cea mai mare parte, dar momentele bune ale elevilor lui Regehcampf dau sperante ca echipa din Ghencea poate ajunge din nou in primavara europeana.

Foarte motivati, nemtii au luat cu asalt poarta lui Tatarusanu chiar din primele secunde ale infruntarii. Ibisevici a reluat cu capul si a deschis scorul inca din minutul 5, iar stelistii pareau condamnati.

Peste doar un minut, „ros-albastrii'” au pleacat pe atac, iar Nikolic s-a impiedicat cu mingea la picior, in fata portii. Chipciu a preluat balonul si a inscris de langa bara din stanga, pe sub picioarele portarului Ulreich, iar Steaua dadea semne ca poate pune probleme unui adversar considerat de unii imposibil de abordat.

A urmat o perioada nu foarte spectaculoasa, din care nu au lipsit insa cateva faze periculoase in ambele careuri. Urmatoarea mare ocazie a venit abia in minutul ’31, cand Cacau i-a centrat lui Ibisevic, care a reluat cu capul spre poarta lui Tatarusanu. Avea sa fie prima interventie de senzatie a portarului stelist,intr- o seara de exceptie, meciul cu Stuttgart, fiind poate cel mai bun joc al carierei sale.

Un nou sut al nemtilor a trecut peste transversala in minutul 37, iar dupa aceasta jocul si-a pierdut rapid intensitatea, jucatorii amblelor echipe dand semne ca asteapta pauza.

Cea de a doua repriza a inceput la fel de energic ca prima. Reghecampf a modificat formula de joc, mizand mai mult pe faza ofensiva, dar atacurile neconvingatoare ale stelistilor nu i-a putut speria pe „svabi” ,care au trecut rapid la asalt. Asediul nemtilor a fost insa zadarnic, sisific. Cacau si Kvist au sutat pe rand in bara, iar „svabii” nu mai intelegau ce se intampla. Ratarile se razbuna insa si , in minutul 57, Steaua trece de doua ori pe langa gol, prin Nikolic si Chipciu.

Dupa o usoara dominare a nemtilor, in minutul 80 Chipciul-a angajat in careu pe Adi Popa, care este faultat. Stelistii au obtinut un fault transformat de Rusescu, iar „ros-albastrii” conduceau o partida din care sperau sa nu iasa invinsi.

„Svabii s-au pus insa pe treaba si au luat din nou cu asalt poarta Stelei, mai iritati ca niciodata si, in in minutul 84, Neideimar a restabilit egalitatea.

Sfaristul de meci a trezit in jucatorii lui Stuttgart apetitul pentru victorie, iar asaltul a continuat. Doar forma de exceptie a lui Tatrusanu a facut ca Steaua sa nu primeasca inca un gol si, judecand dupa finalul vulcanic al meciului, se poate spune ca portarul „ros-albstrilor” este cel care a obtinut punctul pentru echipa sa.

In celalalt meci al Grupei E, FC Copenhag a invins Molde cu scorul de 2-1, instalandu-se in fruntea plutonului.

Vezi rezumatul video sumar al partidei:

Iata cum s-a desfasurat partida:

93′ FINAL

92′ Centrarea din corner este respinsa in fata portii de Tatarusanu, dar defensiva Stelei arunca balonul departe de zona de pericol.

92′ Traore suteza din amrginea careului, dar Pintili respinge in corner.

89′ TATARUSANU ESTE FENOMENAL! Doua suturi consecutive ale „svabilor” pe poarta, dintr-un metru, sunt scoase rand pe rand de „Tata”.

88′ Traore executa un corner de pe dreapta. Tatarusanu retine din prima.

87′ Latovlevic suteaza de la distanta, dar nu reuseste sa ameninte poarta lui Ulreich.

84′ GOL Stuttgart! Neidmaier inscrie din careu dupa o serie de atacuri nereusite ale „svabilor”

82′ Ulreich vede cartonasul galben.

81′ Latovlevic intra in locul lui Parvulescu

80′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Steaua!!!! Rusescu suteaza in forta langa bara din stanga, pe sub portrul advers.

79′ Chipciu il angajeaza pe Adi Popa in careu, care este faultat. Steaua obtine penalty!!!

76′ Kvist suteaza de la mare distanta, dar Tatarusanu este la post.

INFO: FC Copenhaga a reusit sa inscrie golul de 2-1 in fata lui Molde in celalalt meci al Grupei E!

75′ Ozakai si Sakai suteaza pe rand spre poarta Stelei, primul in blocaj, al doilea in directia lui Tatarusan, care isi salveaza din nou echipa.

75′ Adi Popa avanseaqza in jumatatea adversa. Se impiedica si recuperaza mingea imediat, dar faza este deja compromisa.

71′ Tatarusanu respinge o centrare lunga a lui Sakai in careul stelist.

70′ Chipciu suteaza lipsit de idei de la departare, dar trimite mingea mult pe langa poarta adversa.

69′ Incredibil! Stuttgart trimite din nou in bara.

67′ Boka centreaza de la distanta spre poarta, dar Tatarusanu retine sigur pe el.

64′ Rusescu suteaza din prima dupa o faza constuita de Chipciu, dar executia trimite mingea mult peste poarta.

62′ Torun este inlocuit cu Ozaraki, la Stuttgart.

58′ Rusescu suteaza spre poarta, dar Urleich retine.

57′ O noua sansa de gol pentru Steaua! Chipciu primeste in fata portii, dar sutul sau intarziat este blocat de fundasii „svabi”.

57′ Ocazia mare pentru Steaua! Rusescu ii paseaza lui Nikolic care ramane singur cu portarul, urmarit de doi adversari. Grabit, Nikolic suteaza peste poarta.

56′ Sakai avanseaza in flancul drept, apoi coteste spre poarta, dar este oprit la timp.

54′ Bourceanu bate neconvingator o lovitura libera si Stuttgart revine in posesia balonului.

53′ OCAZIE MARE PENTRU STUTTGART! Mingea sutata de „svabi” se loveste de bara transversala, reucupereaza tot nemtii, care trimit la o palma de bara din dreapta.

52′ Ibisevic patrrunde in care pe partea dreapta si incearca sa suteze din unghi, dar Tatarusanu respinge salvator.

51′ Sakai primeste mingea in fata careului, dar nu reuseste sa reia spre poarta „ros-albastrilor”.

51′ Nesincronizare intre Tatarusanu si Chirches care se putea termina prost pentru stelisti.

48′ Adi Popa aduce mingea in apropierea portii adverse, dar pasa sa din marginea careului este prea puternica.

47′ Bourceanu centreaza in fata portii, dar atacul este respins.

47′ Steaua preseaza inca din primele secunde ale celui de-al doilea mitan si obtin un corner.

46′ Incepe repriza secunda.

Filip este inlocuit cu Rusescu. Steaua anunta un joc mult mai ofensiv in a doua parte a meciului.

Prepelita iese, intra Pintilii.

45′ PAUZA

43′ Cacau centreaza din marginea careului, dar Chirches respinge cu capul atacul.

43′ Germanii bat o lovitura libera, insa nu resusesc sa fie amenintatori.

37′ O noua ocazie mare pentru Stuttgart! Nemtii au centrat din lovitura de colt de pe dreapta si mingea reluata cu capul spre poarta lui Tatarusanu, trece  milimetric pe deasupra transversalei.

36′ Nikolic il faulteaza pe Sakai la marginea terenului. Japonezul se resimte, dar stelistul nu este avertizat.

31′ Ocazie mare pentru „svabi”! Cacau trimite mingea in careu, de unde Ibisevic reia cu capul spre poarta. Tatarusanu plonjeaza si respinge spectaculos.

30′ Centrarea din corner a stelistilor este reluata cu capul putin pe langa poarta lui Ulreich.

29′ Chipciu centreaza si mingea este respinsa in corner. Fanii Stelei se fac auziti constant pe stadionul din Stuttgart sustinandu-si frenetic echipa iubita.

28′ Kvist faulteaza in marginea careului si primeste galben, iar stelistii obtin o lovitura libera.

26′ Filip este cautat cu o centrare in careu, dar stelistul nu reuseste sa ajunga la minge si svabii pleaca pe contraatac.

25′ Cacau incearca si el un sut de la distanta, din pozitie centrala. Mingea trece pe langa bara din dreapta.

INFO: Copenhaga a inscris contra lui Molde, in celalalt meci al Grupei E

23′ Genter suteaza din alergare de la 20 de metri de poarta lui Tatarusanu, insa mingea trece putin peste transversala.

17′ Neidermeir suteaza din dreapta spre poarta Stelei, dar Tatarusanu retine in doi timpi.

16′ Ibisevic paseaza periculos in fata portii steliste, dar „ros-albastrii” se repliaza rapid si trimit mingea  spre centrul terenului.

15′ Hajnal executa o lovitura libera de la mare distanta, dar schema incercata de nemti nu ameninta poarta lui Tatarusanu.

12′ Bourceanu bate excelent o lovitura libera de la 25 de metri, dar mingea trece putin pe langa bara din stanga.

10′ Bourceanu ii centreaza lui Nikolic, aflat in fata portii adverse, dar Sakai intervine si respinge atacul.

9′ Stuttgart bate o lovitura libera de la 30 de metri, lateral stanga, dar Tatarusanu retine.

6′ GOOOOOOOOOOOOOL Steaua! Chpciu urmareste bine o minge pierduta de Nikolic in careul „svabilor” si inscrie din unghi!

5′ GOL Stuttgart! Ibisevici deschide scorul dupa o reluare cu capul din fata portii lui Tatarusanu.

4′ Szukala se resimte dupa un duel aerian cu Boka.

2′ Nikolic rateaza recuperarea balonului in marginea careului advers.

1′ A inceput meciul.

VfB STUTTGART: Ulreich – Sakai, Neidermeier, Rodriguez, Boka – Kvist, Gentner – Hanjal, Cacau, Torun – Ibisevici
Rezerve: Ziegler, Rudiger, Harnik, Bah, Traore, Holzhauser, Okazaki

STEAUA: Tatarusanu – Georgievski, Szukala, Chiriches, Parvulescu – Prepelita – Ad. Popa, Bourceanu, Filip, Chipciu – Nikolici
Rezerve: Stanca – Pintilii, Prepelita, Martinovici, Rusescu, Balan, Rocha

Arbitru: Serge Gumienny (Belgia)
Arbitri asistenti: W.Vromans, F.Bleyen (Belgia)
Arbitri aditionali: A.Boucaut, L.Wouters (Belgia)
Arbitru de rezerva: Kristof Meers (Belgia)

Partida va fi transmisa la TV de posturile ProTV, Digi Sport 1 si Dolce Sport 1. De asemenea, intalnirea va putea fi urmarita si in format LIVE Text pe site-ul sptfm.ro.

Postat în Liga Europa

1. fain meciul as dori ca reghe sa il schimbe pe szukala si parvulescu si sa ii bage pe rusescu si rocha si dupaia sa iasa prepelita si sa intre martinovic

2. Un meci foarte bun, desi la cum a inceput eram convins ca steaua va lua bataie.