FINAL – Etapa a IX-a / Concordia Chiajna – Ceahlaul Piatra Neamt 2-1. Chiajna lui „Iliesta” urca pana pe pozitia a cincea, deasupra campioanei CFR!

Concordia Chiajna a castigat, vineri, contra Ceahlaului Piatra Neamt, in primul meci din etapa a IX-a a Ligii I. Toate cele trei goluri au fost inscrise in urma unor faze fixe. Pentru ilfoveni au punctat Sorin Ghionea (’43) si Purece (’57), in timp ce pentru nemteni a marcat Lucian Cazan (’44).

Per total, gazdele au aratat mai bine, chiar daca in minutul 75, la scorul de 2-1, au ramas in inferioritate numerica, din cauza ca Valentin Cretu a incasat doua cartonase galbene. Si-au trecut in cont si o bara, in minutul 85, la sutul deviat al lui Valentin Simion – intrat pe parcursul reprizei secunde.

Cu aceste trei puncte si cu un joc mai mult, echipa antrenata de Ilie Stan urca pana pe locul al cincilea (14 puncte), chiar deasupra campioanei din sezonul trecut, CFR Cluj.

Iata desfasurarea partidei:

’90+3 Fluier final

’90+2 Cartonas galben pentru Bambara

’90+2 Ocazie pentru Concordia! Popovici primeste de la Simion, pe un contraatac, insa trimite in portarul Miron

’90 Modificare la gazde: Serediuc este inlocuit cu Popovici

’85 Bara pentru Chiajna! Simion trage din marginea careului, mingea este deviata de unul dintre fundasii care incercu sa blocheze sutul si s-a lovit din stalpul din stanga al portii aparate de Bogdan Miron

’84 Schimbare la Ceahlaul: iese Ichim, inlocuit cu Stefanescu, un debutant pe prima scena a fotbalului romanesc

’79 Cartonas galben pentru Valentin Simion

’79 Schimbare la Chiajna: iese Zuluf si intra Belu

’75 Eliminare la Concordia! Valentin Cretu a incasat al doilea cartonas galben si a fost trimis la cabine. Gazdele vor evolua in inferioritate numerica

’71 Schimbare la Concordia: iese Wellington si intra Simion

’60 Cartonas galben pentru Moreno

’57 GOOOL Chiajna!!! Ilfovenii preiau din nou conducerea pe tabela de marcaj, gratie unui gol inscris direct din lovitura libera de Purece. Mijlocasul gazdelor a sutat direct dintr-o faza fixa de pe partea dreapta, cu mult efect, iar mingea nu a fost atinsa de nimeni, intrand in plasa la coltul lung

’55 Cartonas galben pentru Rusu

’53 Constantinescu a primit in partea stanga a careului, a pivotat si a tras cu stangul, insa prin fata portii, iar mingea a parasit suprafata de pedeapsa prin partea opusa

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Chiajna, acolo unde gazdele de la Concordia si Ceahlaul Piatra Neamt se afla la egalitate, scor 0-0

’45 Cartonas galben pentru Valentin Cretu, din cauza unor comentarii la adresa unei decizii a arbitrului Augustus Constantin

’44 GOOOL Chiajna!!! Lucian Cazan restabileste egalitatea pe tabela de marcaj, tot cu o lovitura de cap si tot dupa o lovitura libera, dar batuta de la distanta mai mare. Fundasul s-a desprins foarte bine din marcaj si a trimsi cu pamantul, iar mingea a lovit bara la coltul lung, inainte de a scutura plasa

’43 GOOOL Chiajna!!! Sorin Ghionea deschide scorul pentru gazde, cu o lovitura de cap din sase metri, in urma unei centrari din lovitura libera

’39 Ocazie pentru Ceahlaul! Ichim a reluat cu putin pe langa poarta o centrare venita din corner

’25 Cartonas galben pentru Purece

’24 Nita iese si respinge cu capul din marginea propriului careu, dar mingea ajunge la Golubovic, al carui lob de la circa 30 de metri rateaza tinta

’22 Ritmul jocului este departe de a fi unul alert, iar cele doua echipe par sa se poata apropia, deocamdata,  periculos de poarta adversa

’16 Primul cartonas galben al meciului este incasat de Margina

’13 Portarul gazdelor, Nita iese bine dintre buturi la o minge trimisa in careul Concordiei si retine din fata lui Golubovic

‘3 Sut pe langa poarta Ceahlaului, care i-a apartinut lui Pana

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Concordia Chiajna si Ceahlaul Piatra Neamt, primul din cadrul etapei a IX-a a Ligii I

Concordia Chiajna: Nita – Cretu, Ghionea, Leca, Bambara – Purece, Pana, Paraschiv, Zuluf – Serediuc, Wellington
Antrenor: Ilie Stan

Ceahlaul Piatra Neamt: Miron – Rusu, Ichim, Cazan, Moreno – Monroy, Achim – Margina, Golubovic, Velici – Constantinescu
Antrenor: Costel Enache