EXCLUSIV / Emerich Jenei: „Jocul Stelei trebuia pregatit ca sa fie castigat. Sa nu cadem in pacaleala ca am jucat cu rezervele!”

Fostul antrenor al Stelei, Emerich Jenei este de parere ca formula de joc a Stelei din cea de a doua repriza a meciului de la Stuttgart ar fi fost lozul castigator pentru Laurentiu Reghecampf, daca ar fi introdus acel „11” pe teren inca de la primul minut al partidei.

Rusescu si Pintilii le-au luat locul in teren lui Filip si Prepelita, multe voci din fotbalul autohton sustinand ca mutarea a fost una extrem de inspirata, dar gandita tarziu. Alte opinii speculeaza ca Reghecampf a jucat si cu jucatori mai putini obisnuiti cu titularizarile tocmai pentru a-si menaja unii jucatori de baza, in ajunul meciului din campionat cu Rapid.

„M-am uitat foarte atent la acest joc si imi pare rau ca nu am jucat din prima repriza cu mijlocasii introdusi in a doua repriza. Cred ca asa am fi castigat meciul.

Acum e o boala, nu mai vrea patronul sa intre in primavara europeana, ci vrea neaparat campionatul. Trebuie sa ai o strategie pentru ambele competitii, asa fac echipele mari.

Jocul trebuie sa fie pregatit ca sa fie castigat, sigur ca s-ar putea ca echipa adversa sa fie mai valoroasa si atunci partida este cu atat mai grea, dar, hai, sa nu cadem in aceea pacaleala ca am jucat cu rezervele”, a declarat Emerich Jenei, in exclusivitate pentru Sport Total FM, la emisiunea „Executii in direct.

Spre finalul partidei, Stelistii au reusit sa incrie scorul de 2-1 si aua vut victoria in mana, dar asediul „svabilor” a dat in cele din urma roade si egalitatea a fost restabilita.

„Nemtii au atacat, au facut un pressing foarte puternic, dar daca esti foarte bine organizat trebuie sa rezisti.

Nu e chestie de mentalitate. Probabil ca in meciul cu Middlesbrough jucatorii au fost coplesiti de faptul ca reusesc sa castige si acest lucru i-a afectat  psihic, ceea ce nu s-a intamplat la Steaua ’86, pentru ca acolo erau niste caractere foarte puternice”, a opinat fostul antrenor al Stelei.

CFR Cluj a semnat prima dintre cele doua surprize reusite de echipe romanesti in grupele cupelor europene, reusind sa invinga in deplasare Braga cu scorul de 2-0. Fostul selectioner este incantat de jocul prestat de gruparea ardeleana si subliniaza ca anul acesta a fost unul de bun augur pentru fotbalul autohton.

„Am vazut in echipa Romaniei portughezi mai buni decat in echipa portugheza. Au jucat foarte organizat, pe contraatac. Braga a avut niste ocazii foarte multe, in timp ce CFR a sutat de 5 ori pe poarta si marcat de 2 ori, o eficienta fantastica.

Este un inceput extraordinar si echipa nationala a avut un inceput foarte bun, dar depinde cum va fi gestionata toata situatia”, a precizat Emerich Jenei.

Cat despre viitorul echipei nationale si a sportului „rege” autohton, fostul selectioner cere ca echipele FRF-ul sa „mai stranga robinetul” jucatorilor straini care patrund in campionatul intern.

„Aria de selectie la noi este foarte mica. La o adunare generala, acum 10 ani, eu am spus treaba  propus un regulament national care sa oblige echipele romanesti sa reduca numarul jucatorilor straini din teren la 5.

Pe aceasta cale chiar felicit echipa Stelei pentru ca promoveaza jucatori romani tineri,care inca mai sunt in crestere”, a mai spus Emerich Jenei.