Tenis / Sorana Carstea, in sferturile de finala ale turneului de la Guangzhou! Alize Cornet, urmatoarea adversara

Romanca Sorana Carstea (locul 32 WTA) s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Guangzhou (China), dupa ce a eliminat-o in doua seturi de reprezentanta gazdelor, Duan Ying Ying (locul 154 WTA), scor 6-1, 7-6 (7/0). Partida a durat o ora si 24 de minute.

In faza urmatoare, Sorana va da piept cu frantuzoaica Alize Cornet (locul 48 WTA), o partenera obisnuita a unei alte romance, Irina-Camelia Begu, in competitiile de dublu feminin. Se anunta un meci foarte strans in sferturile de finala.

Monica Niculescu (locul 46 WTA), cealalta reprezentanta a tarii noastre in turneul de la Guangzhou, a parasit competitia inca din primul tur, fiind invinsa de frantuzoaica Mathilde Johansson (locul 88 WTA).

Turneul asiatic este dotat cu premii totale in valoare de 220.000 de dolari.

Sursa foto: „doartenis.ro”