FINAL – Liga Campionilor / Sporting Braga – CFR Cluj 0-2. „Dubla” lui Bastos si forma incredibila a portarului Felgueiras au asigurat un debut de aur pentru campioana Romaniei

CFR Cluj a castigat cu scorul de 2-0 pe terenul lui Sporting Braga, in prima etapa a noului sezon de Liga Campionilor. Ambele goluri ale campioanei Romaniei au fost marcate de Rafael Bastos, in prima repriza (’19), (’34).

Portughezii au dominat teritorial pe tot parcursul partidei si si-au trecut in cont numeroase ocazii, la suturi trimise din toate pozitiile, insa Mario Felgueiras a facut un meci mare intre buturile gruparii ardelene. „Visiniii” au fost letali pe contraatac, deschizand scorul in urma unei actiuni extrem de rapide, purtate pe traseul Sougou – Bastos, ultimul executandu-l pe fostul CFR-ist Beto cu un sut pe jos, din afara careului (’19). Imediat, a inceput seria de parade din partea lui Felgueiras, care s-a remarcat la un sut sanatos, din vole, trimis de Hugo Viana. Kapetanos a ratat si el o ocazie de zile mari, dupa un nou contraatac-fulger (’33), dar la un minut scorul a devenit 0-2, dupa ce Bastos i-a furat mingea lui Nuno Coelho si a marcat cu un sut la coltul lung, dupa o superba actiune personala pe partea stanga. Braga a continuat sa preseze, iar Eder (’41) si Ismaily (45+3) le-au dat din nou emotii oaspetilor, insa tabela a ramas neschimbata.

Elevii lui Jose Peseiro au presat si in mitanul secund, dar Felgueiras a fost la fel de atent si de util, fiind unul dintre artizanii victoriei CFR-ului „pe Estadio AXA”, din Braga. S-a mai remarcat la suturile lui Mossoro (’49), Ismaily (’63), Nuno Coelho (’70) si Custodio (’90+3). De partea cealalta, Kapetanos a avut o sansa sa faca 0-3, dar a fost blocat in doua randuri de Ismalily (’76).

CFR Cluj incepe cu dreptul noul sezon de Liga Campionilor, instalandu-se pe primul loc in Grupa H. In celalalt meci al grupei, Manchester United a castigat cu 1-0 in fata turcilor de la Galatasaray Istanbul, gratie golului marcat de Michael Carrick, in al saselea minut al intalnirii de pe „Old Trafford”. Nani a ratat un penalty, in minutul 53.

Iata desfasurarea partidei:

’90+3 Fluier final al meciului

’90+2 O noua ocazie pentru Braga! Felgueiras a intervenit usor gresit la un sut al portughezilor, dar a deviat mingea cu putin pe langa stalpul din stanga al portii

’90 De la margine se arata trei minute de prelungire

’86 Custodio trimite pe langa poarta, cu un sut pe jos, din afara careului

’82 Cartonas galben pentru Helder Barbosa

’79 Modificare si la CFR: iese Rafael Bstos, inlocuit de Rui Pedro

’76 Ocazie mare pentru clujeni! Kapetanos a ajuns din nou intr-o pozitie periculoasa, in interiorul careului portghez, insa a fost blocat excelent de Ismaily, in apropierea portii

’71 Schimbare la Braga: Salino iese si intra Paulo Cesar

’70 O noua faza periculoasa la poarta CFR-ului, insa Felgueiras pareaza sutul lui Coelho

’66 Modificare si la CFR: iese Luis Alberto si intra Godemeche

’65 Schimbare la Braga: iese Hugo Viana, intra Ze Luis

’63 Felgueiras prinde un nou sut al portughezilor, trimis de aceasta data de Ismaily, pe jos, dar pe centrul portii

’60 Cartonas galben pentru Rafael Bastos

’55 Gazdele preseaza in acest inceput de repriza secunda, insa apararea CFR-ului rezista foarte bine

’49 Ocazie mare de gol pentru Braga! Mario Felgueiras a avut o noua interventie de zile mari, la o deviere a lui Mossoro

’46 Modificare si la Braga: iese Alan si intra Barbosa

’46 Schimbare la CFR: iese Sougou – accidentat – si intra Aguirregaray

’46 Inceputul reprizei secunde

’45+4 Fluier de pauza la Braga

’45+4 Cartonas galben pentru Mario Felgueiras, care nu a repus mingea in joc, asteptand ca arbitrul sa fluiere o intrerupere a jocului, pentru ca Sougou, cazut la pamant, sa primeasca ingrijiri medicale. Senegalezul face semne disperate ca nu mai poate continua si ca vrea sa fie schimbat. Probabil ca nu va incepe pe teren si repriza a doua

’45+3 Un nou sut periculos trimis de Braga! Gazdele au avut o noua lovitura libera de pe dreapta, batuta inalt, la 20 de metri, unde de aceasta data a asteptat Ismaily, al carui sut din vole, cu stangul, a trecut cu putin peste bara transversala

’45 De la margine se arata patru minute de prelungire

’41 Ocazie pentru Braga! Eder a patruns in careu si a reusit sa „intepe” mingea de langa Sepsi, insa in intampinare ii iesise Mario Felgueiras, care a reusit sa blocheze cu piciorul

’34 GOOOL CFR!!! Rafael Bastos realizeaza „dubla”, dupa o actiune senzationala! Brazilianul a recuperat dupa o greseala a lui Nuno Coelho, a avansat pe stanga, a patruns in careu si a trecut de doue ori mingea printre doi aparatori adversi, inainte de a suta cu dreptul, la coltul lung, fara sperante pentru Beto

’33 Ratare de zile mari pentru clujeni! Kapetanos a primit din nou pe contraatac, a sprintat pana in careu si a fost ajuns de un fundas advers, pe care l-a intors, dar a ales sa traga cu stangul, trimitand pe langa poarta, in loc sa ii paseze lui Camora, care se afla liber in fata portii

’29 Ocazie imensa pentru Braga! Portughezii au centrat dintr-o lovitura libera din coltul terenului, mingea a fost intoarsa pe sus la circa 20 de metri, de unde Hugo Viana a tras cu stangul, din vole, iar Felgueiras a respins cu greu

’21 Sut destul de periculos al lui Mossoro, din unghi, insa mingea trece prin fata portii

’19 GOOOL CFR Cluj!!! Rafael Bastos deschide scorul pentru campioana Romaniei! Clujenii au plecat pe un contraatac rapid, iar Sougou a primit in partea stanga, in jumatatea adversa de teren si i-a pasat in centru lui Bastos, venit in viteza. Mijlocasul a avansat cativa pasi si a ajuns fata in fata cu portarul Beto, pe care l-a executat cu un sut pe jos, din afara careului

’17 Sansa de gol pentru Braga! Mossoro a luat pe cont propriu o actiune in partea stanga, a trecut de Ivo Pinto si Gabriel Muresan, apoi a trimis periculos in sase metri, dar Felgueiras a intervenit foarte bine si a respins, iar Muresan a rezolvat faza

’16 Ocazie pentru CFR! Pantelis Kapetanos a primit in jumatatea de teren a portughezilor, a preluat si a fentat ca paseaza in stanga, dar s-a intors si a tras pe jos, de la 25 de metri, dar cu putin pe langa radacina barei din dreapta portii aparate de Beto, fostul sau coleg de la CFR

’13 Custodio trage pe jos, de la peste 25 de metri, insa mingea nici nu intra in careu, fiind blocata de CFR-isti, care castiga posesia, dar o cedeaza rapid si portughezii isi reiau atacul pozitional

’10 Niciuna dintre cele doua echipe nu si-a trecut in cont vreo ocazie mare in aceste prime minute. Fiecare incearca sa isi impuna jocul si se pare ca CFR opteaza pentru cartea contraatacului. Portughezii joaca tare si „pun osul”, cum s-ar spune, incercand sa opreasca ferm actiunile romanilor

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Sporting Braga si CFR Cluj, din prima etapa a Grupei H a Ligii Campionilor

SPORTING BRAGA: Beto – Salino, Nuno Coelho, Vinicius, Ismaily – Custodio, Hugo Viana – Alan, Mossoro, Ruben – Eder
Rezerve: Quim – Coelho, Amorim, Cesar, Michel, Micael, Elderson
Antrenor: Jose Peseiro

CFR CLUJ: Felgueiras – Pinto, Cadu, Rada, Camora – Muresan, Alberto – Sougou, Bastos, Sepsi – Kapetanos
Rezerve: Stancioiu – Sepsi, Valente, Nicoara, Bjelanovici, Godemeche, Rada
Antrenor: Ioan Andone

Arbitru: Peter Rasmussen (Danemarca)
Arbitri asistenti: H.Sonderby, L.Rix (Danemarca)
Arbitri aditionali: K.Hansen, M.Tykgaard (Danemarca)
Arbitru de rezerva: Lars Hummelgaard (Danemarca)

In cealalta partida a Grupei H, Manchester United primeste vizita turcilor de la Galatasaray Istanbul.

Disputa va fi transmisa in direct, cu incepere de la ora 21:45, de posturile Digi Sport 1 si Dolce Sport 1. De asemenea, meciul va putea fi urmarit in format LIVE Text pe www.sptfm.com.

Postat în DIVERSE

1. Eu spune:

Cui ii trebuie parlitele astea de „transmisiuni live text”?! Cand majoritatea romanilor nu au posibilitate de a vedea meciul la tv din cauza posturilor de nisa?! Penibilitate!!