FINAL – Etapa a VIII-a / Universitatea Cluj – Astra Ploiesti 1-3. „Astralii” raman pe podium, la doua puncte in spatele pozitiei de lider

Astra Ploiesti a castigat cu scorul de 3-1 meciul de luni, de pe terenul Universitatii Cluj, contand pentru etapa a VIII-a a Ligii I. Cu aceasta victorie, echipa lui Gheorghe Multescu se mentine pe locul al treilea in clasament, la doua puncte in spatele Stelei Bucuresti si a formatiei Pandurii Targu Jiu, care impart prima treapta.

Oaspetii au deschis rapid scorul, in minutul al patrulea, cand Takayuki Seto l-a invins pe Balauru cu o lovitura de cap. Ardelenii au egalat rapid, prin Viorel Dinu, care a transformat un penalty obtinut de Cleiton. 1-1 a fost scorul la pauza si s-a mentinut pana in minutul 74, cand Budescu a trimis in plasa un balon respins in fata de Balauru, in urma unui sut expediat de Junior Morais.

Scorul final de 1-3 a fost stabilit in al cincilea minut de prelungiri, cand acelasi Budescu a punctat din apropiere.

Iata desfasurarea partidei:

’90+6 Fluier final

’90+6 Valeriu Lupu trage pe langa poarta cu un sut trimis in diagonala

’90+5 GOOOL Astra!!! Oaspetii au majorat avantajul in minutele de prelungire, gratie golului marcat de Budescu, din apropiere

’88 Ratare pentru „U” Cluj! Alex Dos Santos a trimis o lovitura de cap peste poarta, din apropiere

’86 Modificare la Astra: iese Gabriel Enache si intra Tembo

’81 Cartonas galben pentru Bogdan Patrascu

’78 Schimbare la Universitatea Cluj: iese Viorel Dinu si intra Valeriu Lupu

’74 GOOOL Astra !!! Oaspetii revin in avantaj prin golul lui Budescu. Junior Morais a tras pe directia portarului Balauru, care a respins in fata. Mingea i-a revenit noului intrat, care a impins balonul in plasa si i-a readus pe „astrali” in avantaj pe tabela de marcaj

’72 Modificare si la Astra: iese Ivanovski si intra Budescu

’66 Schimbare la Universitatea Cluj: iese Muzac si intra Bogdan Patrascu

’63 Cartonas galben pentru Apostol Muzac

’59 Schimbare la Universitatea Cluj: iese Cleiton, inlocuit de Mihai Roman

’54 Gavrilas are o noua interventie buna la sutul trimis de Cleiton. Mingea le revine clujenilor, dar sutul nu prinde cadrul portii

’52 Sut pe langa poarta trimis de Alex Dos Santos, dupa o greseala a portarului Gavrilas

’48 Erico da Silva incaseaza si el un cartonas galben, inca de la inceputul reprizei secunde

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Cluj, acolo unde Universitatea si Astra Ploiesti se afla la egalitate, scor 1-1

’40 Ocazie imensa pentru oaspeti! Clujenii au scos in doua randuri de pe linia portii! In prima faza, Ivanovski a trecut de portar si a tras, dar sutul sau a fost scos de Nicola. Minea a revenit, apoi, la Fatai, care a tras si el, insa Paraskevas a fost cel care a respins, de aceasta data

’38 Cartonas galben pentru Nicola

’35 Gabriel Enache incaseaza si el un cartonas galben

’30 Cleiton suteaza pe langa poarta, dupa ce a prins o minge pe care Junior Morais nu a putut sa o struneasca

’27 Cartonas galben si pentru Paulinho

’26 Schimbare la Astra: iese Muresan si intra Vadrariu

’26 Cartonas galben pentru Ivanovski

’17 Portarul Astrei, Gavrilas prinde un sut trimis de la distanta de catre Vasile Gheorghe

’15 Ocazie pentru Astra! Fatai trimite o lovitura de cap, insa Balauru apara foarte bine si se opune unui nou gol

‘9 GOOOL „U” Cluj !!! Viorel Dinu executa si transforma lovitura de la 11 metri, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj

‘8 Penalty pentru Universitatea Cluj! Cleiton a fost faultat in careul „astralilor”, iar arbitrul Istvan Kovacs a aratat punctul cu var

‘6 Clujenii incearca sa revina rapid in joc. Alex Dos Santos patrunde pana in careu si suteaza, insa nu prinde cadrul portii

‘4 GOOOL Astra !!! Oaspetii deschid scorul prin Takayuki Seto. Japonezul a punctat cu capul, din centrarea lui Muresan, profitand de o ezitare a portarului Balauru

‘1 Fluier de inceput pentru meciul dintre Universitatea Cluj si Astra Ploiesti, din etapa a VIII-a a Ligii I

„U” Cluj: Balauru – Krumov, Erico, Christou, Nicola – Paulinho, Gheorghe, Muzac, Alex Dos Santos – Dinu, Cleiton ; Antrenor: Cristian Dulca;

Astra: Gavrilas – Melinte, Gaman, Youssef, Junior Morais – Enache, Muresan, Takayuki, Yahaya – Ivanovski, Fatai; Antrenor: Gheorghe Multescu.