FINAL – Etapa a VIII-a / SC Vaslui – CS Turnu Severin 2-1. Scantei pe finalul unui meci anost!

FC Vaslui a invins CS Severin, la capatul unui meci pe care elevii lui Sumudica l-au controlat in totalitate. Cu toate acestea moldovenii nu au reusit sa impinga mingea in poarta decat in minutul ’76, cand Marius Niculae a reusit sa sparga ghinionul echipei sale.

Imediat dupa primul gol, Sumudica il scoate pe Sburlea, un jucator cu profil ofensiv , introducandu-l in locul sau pe Caue, cu o evolutie de regula concentrata in defensiva, fapt care demonstra ca antrenorul vasluian era multumit cu o victorie simpla.

Oaspetii nu aveau insa de gand sa „predea” partida. Olah si Joel Thmas trec pe langa gol, fiind opriti de interventiile lui Dani Coman, dar la al treilea test, portarul vasluian a gafat impardobail, iar CS Severin a egalat.

FC Vaslui ataca furibund spre final de meci, dar Marinescu se opune de fiecare data, iar Sumudica isi vedea deja demisia lasata la vestiare de Porumboiu, filmat in acea zona si in timpul apuzei , desi suspendarea din etapa trecuta i-ar fi interzis acest lucru.

SAlvator, N’Doye inscrie in ultimul minut regulamentar de joc.  Oaspetii cer in mod justificat fault in atac, dar arbitrul valideaza golul si severinenii nu se aleg decat cu 2 caronase galbene pentru proteste.

Meciul se inchei cu scandal. Antrenorul lui CS Severin este trimis in tribune in ulimele secunde ale partidei, iar dupa fluierul final, birgada de arbitrii este scoasa din teren inconjurata de jandarmi.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

94′ Olah a sutat la sfarsitul jocului in arbitru, care a parasit terenul inconjurat de jandarmi.

93′ Nicolo Napoli a foist dat afara pe teren.

92′ Marinescu si Patrascu vad cartonasul galben pentru proteste la actiunea lui N’doye care aparent a inscris prin fault.

90′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Vaslui! N’ Doye inscrie!

89′ Neacsa vede cartonasul galben.

89’GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Severin!!!! Moutinho inscrie dintr-un sut perfect plasat din lovitura libera, la care D ani Coman a ezitat prea mult.

88′ Milanov primeste cartonasul galben dupa un duel aerian cu Moutinho!

86′ Marinescu reuseste sa salveze Severinul dintr-un atac multiplu al gazdelor.

85′ FC Vaslui are emotii tot mai mari cu CS Severin. Oaspetii au prins gustul atacului. Joel Thomas patrunde prin stanga careului si suteaza la coltul scurt. Dani coman se repliaza si respinge.

82′ Ocazie mare pentru Severin! Olah suteaza de la 30 de metri si Dani Coman scoate cu dificultate.

79′ Buleica este accidentat, iar Neacsa il inlocuieste.

79′ Caue il inlocuieste pe Sburlea.

76′ GOOOOOOOOOOOOOOL Vaslui! Niculae inscrie cu stangul de la prima atingere, fara sansa pentru Marinescu.

73′ Florin Patrascu il inlocuieste pe Golic.

71′ Buleica il faulteaza din spate pe Sanmartean si este avertizat.

69′ Moutinho primeste cartonasul galben pentru proteste.

68′ Celeban este „controlat” de Thomas, insa jucatorul.

66′ Sanmartean bate o lovitura libera din pozitie centrala, dar centrarea slaba ajunge direct in bratele lui Marinescu.

65′ Vasluiul bate un corner de pe partea dreapta, dar severinenii resping usor atacul.

63′ Davide Dias ilinlocuieste pe Antal.

62′ O noua bara pentru Vaslui! Celeban trimite cu capul pana la Varela care reia tot cu capul, dar trimite mingea in bara.

60′ Salageanu vede cartonasul galben pentru un fault din spate.

56′ Antal paseaza periculos in centrul careului mic, dar Sburlea faulteaza in atac si faza este irosita.

54′ Ocazie amre pentru Vaslui! Salageanu arunca mingea in fata portii, dar Niculae trimite cu capul in bara.

49′ N’Doye suteaza violent de la distanta,da r nu prinde cadrul portii adverse.

46′ Olah suteaza puternic din dmarginea careului, dar mingea trce putin p[e langa bara din dreapta.

Joel Thomas il inlocuieste pe  Paul Abba

Varga il inlocuieste pe Stanciu

46′ Incepe a doua repriza.

45′ PAUZA

45′ Sanmartean ia o faza pe cont propro, dar intarzie prea mult o miscare decisiva si in cele din urma sutaza in blocaj.

39′ CS Severin obtin primul lor corner in acest meci, dar centrarea de la coltul terenului este rezolvata rapid de vasluieni.

33′ Varela trimite mingea cu capul in transversala, dar oricum arbitrul fluierase fault in atac.

31′ Mitic intra urat la SAlageanu si vede cartonasul galben.

28′ Din nou Marinescu isi apara echipa de la gol. Portarul severineninolr boxeaza cu dificultate un sut d epe partea stanga.

26′ Sanmartean ii apseaza lui Marius Niculae, dar acesta aluneca chiar in momentul in care isi pregatea suctul.

23′ Marinescu se opune din nou unui atac vasluian.

16′ Stanciu bate o  noua lovitura libera pentru FC Vaslui. Salageanu ajunge primul la minge, dar sutul sau de la distanta trece peste poarta.

9′ Un nou corner pentru vasluieni. De data aceasta oaspetii resping de la prima bara.

6′ Stanciu bate o lovitura de colt pana la Varela, care reia cu capul spre poarta, dar Marinescu intevine din nou salvator.

5′ Ocazie mare pentru Vaslui! Niculae reuseste o excecutie de execeptie, din stanga, dintr-un unghi nu foarte facil, dar Marinescu este la post si protejeaza poarta oaspetilor.

3′  Turnu Severin are primul sut pe poarta al partidei, dar vasluienii reusesc sa scape cu fata curata.

1′ A inceput meciul.

Vaslui: D. Coman – Milanov, Celeban, Varela, Salageanu – N’Doye – Antal, Sburlea, Stanciu, Sanmartean – M. Niculae;
Antrenor: Marius Sumudica

Turnu Severin: Marinescu – Mitici, Balau, Dandea, Giurgiu – Buleica, Golici, Olah, Al. Zaharia – Abba, Moutinho; Antrenor: Nicolo Napoli.