Bundesliga: Bayern si Frankfurt continua seria succeselor, Hamburg si Hoffenheim ramanand singurele echipe fara niciun punct

Dupa intreruperea cauzata de partidele din preliminariile campionatului mondial, iubitorii de fotbal s-au reintors la copilul lor preferat… Bundesliga. Noroc cu aceasta alternativa pentru ca cele doua jocuri ale nationalei impotriva Insulelor Feroe si Austriei,  desi soldate cu doua victorii si sase puncte, au adus cu totul  altceva decat satisfactie. Dimpotriva, criticile au fost foarte aspre, toata presa intrebandu-se ce se petrece cu echipa mult laudata. Astfel, etapa a treia de campionat a venit exact la timp pentru a mai uita aceste necazuri…

AUGSBURG – WOLFSBURG 0-0. „Uvertura“ etapei ramane un meci de uitat. Doua echipe cu putine idei si reusite au plictisit 30 000 de spectatori si cine stie cati telespectatori, fluierul final fiind ca o adevarata salvare. Gazdele au avut un sfert de ora intiativa la inceput dupa care jocul a fost dominat de oaspeti, dar ocaziile de gol au putut fi numarate pe degetele unei singure maini. Orice victorie ar fi fost nemeritata si punctele pierdute sunt consecinta fireasca.

DORTMUND – LEVERKUSEN 3-0 (2-0). Un derbi in care oaspetii au ramas mai mult decat datori, meciul fiind la discretia campioanei fapt ilustrat nu numai  prin cifre (16-7 suturi, 9-2 cornere) ci si prin valoarea jocului prestat de echipa invingatoare. Golurile:  Hummels (29),
Blaszczykowski (39) si Lewandowski (78) au fost urmarea unor combinatii spectaculoase care au pus pe picior gresit apararea greoaie si neinspirata a lui Bayer.

BAYERN – MAINZ 3-1 (2-0). Desi fara Gomez, Robben si Ribery, indisponibili, gazdele au plecat ca din pusca marcand dupa nici 100 de secunde prin Mandzukic, iar apoi prin Schweinsteiger (13). A urmat un joc dezinvolt al multiplei campioane dar si oarecum delasator, amendat  dupa pauza prin golul lui Szalai (59), din penalti, in urma unui fault inutil comis de Dante. Mainz a crezut in sansa ei, a luptat mult dar in ultimul minut bavarezii au valorificat una dintre numeroase lor ocazii de gol, centrarea „omului de 40 de milioane“, Martinez fiind reluata cu stangul din voleu de la marginea careului de Kroos (90).

MÖNCHENGLADBACH – NÜRNBERG 2-3 (1-2). O surpriza ? Nu si dupa cele vazute in teren, oaspetii controland jocul aproape in intregime. Gazdele au avut o zvacnire reusind sa revina de la 0-2 si sa egaleze, dar in final dreptatea a fost restabilita castigand echipa cu mai multe realizari ofensive. Au marcat: de Jong (45), Xhaka (53) pentru gazde si Klose (17), Simons (25), Kiyotake (55) pentru oaspeti. Primele doua goluri ale oaspetilor au fost urmarea unor reluari cu capul din careu dupa faze fixe, ceea ce atesta lipsa de organizare a apararii gazdelor.

STUTTGART – DÜSSELDORF 0-0. A afirma ca a fost un meci nul din toate punctele de vedere ar fi desigur exagerat, dar gazdele au ratat nu numai victoria ci si repetitia generala in vederea partidei cu Steaua. Ineficacitatea ramane ca atare principala problema a echipei svabe, poate revenirea lui Ibisevic sa aduca revirimentul. Formatia oaspete destul de modesta in joc ramane singura care pana acum nu a primit niciun gol.

HANNOVER –  BREMEN 3-2 (2-1). Fotbalul este uneori…nedrept, asta o stim cu totii, acest joc fiind expresia intruchipata. Gazdele au marcat doua goluri frumoase in debutul meciului prin Huszti (devil) si Andreasen (10), dar in continuare echipa care a facut jocul a fost Bremen. Dupa egalarea obtinuta prin  Hunt (26) din penalti si de Bruyne (74), Werder a inscris doua goluri, unul prin Sokratis anulat pentru ofsaid, dar si unul perfect valabil prin Akpala anulat si el de arbitrul Denis Aytekin pentru un motiv care va ramane secretul lui  pentru totdeauna. In minutele de prelungire gazdele au inscris golul victoriei (nemeritate) prin Huszti care a reluat balonul printr-o spectaculoasa foarfeca, probabil golul lunii septembrie, fiind eroul meciului.

FÜRTH – SCHALKE 0-2 (0-0). „Albastri“ au aratat de la inceput care este echipa mai buna fiind doar o chestiune de timp pana cand aceasta diferenta de valoare s- concretizat si pe tabela de marcaj. Sutul sensational de la 25 de metri al lui Draxler (18 ani), mezinul partidei a dus in min. 48 la deschiderea scorului, rotunji de Holtby in final (min.88) dupa o pasa perfecta a lui  Barnetta. La meci a fost prezent cel mai proeminent fiu al orasului, fostul ministru de externe american Henry Kissinger, care la 89 de ani venit special sa onoreze cu prezenta sa promovarea in Bundesliga.

FREIBURG – HOFFENHEIM 5-3 (2-1). Dupa nici 120 de secunde oaspetii au marcat. La o lovitura libera, Rudy a trimis balonul inalt in careu si in degringolada creata, Delpierre urcat in atac a impins mingea in poarta. Gazdele au atacat apoi furibund resusind sa intoarca repede rezultatul prin Guede (17) si Kruse (27), dar ezitarea portarului Wiese la al doilea gol nu poate fi omisa. Dupa pauza, Hoffenheim a revenit obtinand egalarea prin Vukcevic (57) dar putin mai tarziu Diagne (68) a restabilit conducerea echipei sale profitand de iesirea gresita a portarului Wiese. Ultimele goluri, Usami (76) pentru oaspeti, Makiadi (83) si Freis (87) pentru gazde au stabilit scorul final, cel putin o data Wiese fiind din nou vinovat printr-o iesire inoportuna.  Dupa acest joc probabil ca nimeni nu se intreaba de ce Wiese  nu mai face parte din lotul national.

FRANKFURT – HAMBURG 3-2 (2-1). Eintracht a abordat jocul cu elan si o agresivitate deosebita avand ocazie dupa ocazie. Intai a marcat Inui (13) dupa ce a trecut cu usurinta prin apararea adversa, apoi Occean care a reluat mingea in poarta din careul mic profitand de invalmaseala produsa dupa un corner. Dupa o jumatate de ora HSV a iesit la joc reusind in ultimul minut sa egaleze la un corner prin Westermann, ramas liber la patru metri de poarta. In faza imediat urmatoare Jiracek a fost eliminat dupa un fault grosoloan asupra lui Anderson. Imediat dupa pauza Aigner (53) a majorat scorul printr-un lob rafinat peste portar, Son (63) a redus din handicap, dar Frankfurt a stapanit jocul pana in final obtinand meritat cele trei puncte.