FINAL – Etapa a VIII-a / Rapid Bucuresti – Gloria Bistrita 3-1. Giulestenii obtin victoria „la penalty-uri”, date din doi in doi

Rapid a castigat fara probleme meciul de pe Giulesti cu Gloria Bistrita, la capatul unei partide transate in cea mai mare parte in primul sfert de ora de la fluierul de start. Extrem de energici si determinati, elevii lui Sabau au luat cu asalt poarta adversa  inca din primele momente ale jocului si presiunea pusa pe bistriteni a dat roade. Cafasso este eliminat in minutul 13, dupa un fault in propriul care omis asupra lui Teixeira, iar restul este deja istorie.

Odata cu eliminarea fundasului bistritean, centralul partidei a aratat punctul cu var de la centrul careului mic al Gloriei. Herea executa si inscrie, desi Dolha, intr-o forma extraordinara, ghicise unghiul.

In minutul 15, la doua minute dupa deschiderea scorului, Roman creeaza o ocazie periculoasa pentru Rapid, iar Goga reia in plasa din fata portii, pentru 2-o, iar giulestenii pareau de neoprit.

Avantul ofensiv al rapidistilor a fost potolit insa de Predescu, care l-a invins 5 minute mai tarziu pe Albut, insa in afara de acest moment, bistritenii nu au mai reusit decat rar sa-i puna probleme portarului giulestean.

Nu aceeasi soarta a avut-o insa Dolha, care de-a lungul meciului a aparat cu incapatanare orice sut expediat pe poarta de adversari. Cu toate acestea, penalty-ul obtinut de rapidisti in ultimele secunde ale partidei, i-au dat putin sanse goalkeeperului bistritean, care a trebuit sa se recunoasca din nou invins in fata lui Herea, scor final 3-1.

Este de notat faptul ca Rapidul a inscris 2 dintre cele 3 goluri din penalty, insa spre sfarsitul primei reprize, giulestenii ar mai fi trebuit sa beneficieze de doua lovituri de la 11 metri in urma unui fault si al unui hent, insa centralul a lasat in ambele situatii meciul sa continue.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

93′ FINAL

91′ GOOOOOOOOOOL Rapid! Acelasi Herea executa si inscrie din nou!

91′ Rapidul obtine un nou penalty, dupa ce Surdu este faultat in careul advers de Feher, avertizat imediat.

89′ Codrea opreste prin fault un atac al adversarilor si vede cartonasul galben.

84′ Rapidul arunca mingea in fata portii lui Dolha, dar Bilasco nu reuseste reluarea.

82′ Ocazie mare pentru RApid. Milisavljueic suteaza spre plasa Bistritei, dar Moraes intervine providential si scoate de pe linia portii.

78′ Jocul trece printr-o perioada lipsita de faze imoprtante, cele doua echipe nereusind sa-si croiasca drum spre poarta adversa.

72′ Herea merge greu pe gazon si acuza o durere la coapsa dreapta.

71′ Feher il inlocuieste pe Anton, care acuza o accidentare.

71′ Herea este angajat in careul advers, acesta ramane singur cu Dolha, dar rateaza incredibil.

66′ Codrea suteaza in afara careului, dar Dolha este din nou la post.

65′ Bozovic intra in locul lui Goga

56′ Rapid executa o lovitura libera direct pe poarta, dar Dolha, intr-o o seara de exceptie, retine.

50′ Dolha se repliaza formidabil si retine reluarea cu capul a lui Glauber.

49′ Goga este in offside.

48′ Braganca il inlocuieste pe Markisio.

46′ S-a reluat repriza secunda.

45′ PAUZA

45′ Rapidului nu i se acorda doua penaltiuri in urma unui fault in careu la Roma si a unui hent.

45′ Glauber faulteaza si obtine cartoansul galben. Ambii fundasi centrali ai giulestenilor ai fost „ingalbeniti” in aceasta prima repriza.

41′ Goga primeste de la Pancu, dar sutul pe mijlocul portii nu-l poate pacali pe Dolha.

40′ Oros vede cartoansul galben.

38′ Pancu suteaza din lovitura libera pe langa poarta.

34′ Cazie mare pentru Rapid! Teixeira l-a gasit perfect pe Oros, insa acesta se balbaie in careu si Dolha retine.

33′ Goga obtine un corner pentru Rapid.

25′ Gloria bate o lovitura libera, dar executia lui Predescu nu-i da nicio emotie lui  Albut care primeste mingea in brate.

23′ Herea incearca sa forteze dubla cu un cap din 6 metri, dar nu prinde spatiul portii.

20′ GOOOOOOOOL Bistrita! Predescu suteaza din careu, iar Albut scapa mingea printre picioare.

20′ Ayza este inlocuit cu Reano. Bistritenii se repliaza in aparare.

15′ GOOOOOOOOOOOOOL Rapid! Goga patrunde in careul advers, dupa o minge intoarsa frumos de Roman. Dolha este invins si de data aceasta.

14′ Bratu incearca sa atace poarta fostei sale echipe, dar este in offside.

13′ GOOOOOOOOL Rapid! Herea  inscrie de la punctul cu var. Dolha a ghicit unghiul, dar nu a putut ajunge sutul foarte bine plasat al rapidistului.

12′ Cafasso il faulteaza agresiv in propriul careu pe Teixeira si este eliminat, iar Rapidul obtine penalty-ul.

11′ Marius Constantin acuza o accidentare si este inlocuit cu Roman.

9′ Pancu primeste in careu, dar asistentul arata ca este in offside.

‘5 Goga incearca sa-l angajeze pe Bilasco, demarcat in careul bistritenilor, dar Tudose intervine si respinge in corner.

3′ Rapidul preseaza inca din primele momente ale jocului in careul lui Dolha.

1’ A inceput meciul.

Rapid: Albut – Oros, M. Constantin, Glauber, Milisavljevic – Teixeira, Codrea, Herea – Pancu, Goga – Bilasco;