FINAL – Etapa a VIII-a / Otelul Galati – Viitorul Constanta 1-1. Un gol, un punct pentru fiecare!

Otelul Galati si Viitorul Constanta au remizat, scor 1-1, la capatul unui meci extrem de interesant, in care gazdele au presat permanent in careul jucatorilor lui Hagi, care s-au dovedit insa extrem de periculosi pe contraatac.

Mult mai determinati sa obtrina victoria, galatenii au deschis scorul in minutul 19 prin Viglianti, dar replica constantenilor a fost crunta, poarta lui Branet fiind supusa unui asediu de suturi. In cele din urma, presiunea oaspetilor isi spune cuvantul, iar Alibec obtine un penalti, transformat de Dica, in minutul 26.

Ratari peste ratari de partea ambelor echipe care nu au mai reusit sa inscrie pana la sfarsitul meciului. Otelarii a controlat a doua parte a reprizei secunde in totalitate, dar apararea constantenilor s-a dovedit a fi extrem de eficient, iar la fluierul final, galatenii s-au vazut nevoiti sa imparta punctele cu adverasarii lor.

93′ FINAL

91′ Pena primeste al doilea cartonas galben si este eliminat de pe teren cu cateva momente inaintea fluierului de final.

87′ Ocazie mare pentru Otelul. Punosevac ramane singur cu Vatca, dar sutul sau este respins de Tosca pana la Inkango care trage si el in blocaj.

84′ Otelul pune presiune in jumatatea constantenilor, dar acestia se apara bine si reusesc sa zadarniceasca atacurile gazdelor.

77′ Otelul beneficiaza de o lovitura libera din lateralul areului advers, dar gazdele faulteaza in atac si rateaza sansa unei reluari spre poarta.

75′ Perendija vede cartonasul galben.

69′ Vastag il inlocuieste pe Dica.

68′ Ocazie imensa pentru Viitorul! Iancu suteaza in bara si oaspetii pierd sansa de a trece la conducerea partidei.

63′ Dica suteaza putin peste poarata galatenilor.

61′ Pena obtine un corner pentru Otelul, iar centrarea de la coltul terenului este urmata de un sir lung de angajari in careul constenilor, care reusesc intr-un tarziu sa respinga asediul.

57′ Turcu este inlcouit de Tosca.

52′ Neagu vede cartonasul galben.

46′ Inkanko il inlocuieste pe Stromajer.

46′ S-a reluat meciul cu o intarziere de 8 minute provocata de constanteni care au zabovit mai mult timp la vestiare.

45′ PAUZA

44′ Alibec faulteaza in atac si vede cartonasul galben.

38′ Pena trimite si el in transversala.

35′ Pena vede cartonasul galben pentru proteste.

34′ Viglianti a reluat cu capul din 7 metri, dar mingea s-a izbit de transversala.

’29 Iorga executa in forta o lovitura libera de pe partea dreapta. Mingea ajunte in careu, de unde Perendija rateaza din nou dintr-o lovitura de cap.

’26 GOOOOOOOOOOOL Viitorul! Dica inscrie cu un sut in stanga lui Botca si restabileste egalitatea.

’25 Alibec obtine un penalti, un urma faultului comis de Costin care este avertizat.

’21 Oaspetii iau cu asalt poarta adversa.

19′ GOOOOOOL Otelul! Viglianti deschide scorul cu un sut din careu.

’14 Perendija reia cu capul din centrarea de la coltul terenului, dar trimite in bratele lui Vatca, din 6 metri.

’13 Iorga patrunde in careul advers si suteaza, darmingea este respinsa in corner,

’11 Costin il faulteaza pe Alibec, dar arbitrul lasa meciuls a continue.

‘7 Constantenii reusesc sa respinga centrarea de la coltul terenului si trec pe contraatac, dar sunt opriti la centrul terenului.

‘6 Viglianti primeste mingea in careu, dar Bejan ii iese in intampinare si respinge in corner.

‘2 Alibec semneaza prima ratare a meciului.

‘1 A inceput meciul.

Otelul: Branet – Rapa, Perendija, Sg. Costin, Z. Ljubinkovici – I. Neagu, Giurgiu – L. Iorga, Viglianti, Stromajer – Pena

Viitorul: Viitorul: Vatca – Mladen, Bejan, Larie, Turcu – Al. Lazar, N. Dica, Onicas – G. Iancu, Alibec, A. Chitu;