FINAL – Etapa a VIII-a / Gaz Metan Medias – Concordia Chiajna 1-3. Ilfovenii fac instructie cu „gazarii”

Concordia Chiajna a obtinut o victorie extrem de importanta pentru economia punctelor in clasamentul Ligii 1. Ilfovenii au dispus de medieseni cu 3-1, obtinand 3 puncte care-i trimit pe pozitia a 7-a in topul primului esalon, la egalitate de puncte cu campiona en-titre, CFR Cluj.

Meciul a inceut destul de energic, mingia plimbandu-se rapid de la o poarta la alta. Rimtul sustinut al jocului nu a putut asigura insa deschiderea scoului in prima repriza, pe finalul careia a avut loc momentul cheie al partidei: Avram vede cartonasul rosu si ii lasa pe ardeleni in inferiroritate numerica inaintea pauzei.

In a doua repriza, ilfovenii speculeaza rapid handicapul adversarilor si inscriu in minutul 49 prin Wellington, dupa o faza elaborata de Zuluf. Mediesenii dau insa dovada de caracter si reusesc sa egaleze, chiar si in 9 jucator de camp 4 minute mai tarziu, prin Astafei.

In ciuda determinarii de a obtine puncte pe teren propriur, „gazarii” nu pot face fata unui adversar superior din punct de vedere numeric si plasa portii lui Buchta este din nou  scuturata de ilfoveni, in urma sutului trimis de Leca. Sase minute mai tarziu, unul dintre cei mai activi jucatori ai oaspetilor, Zuluf, isi trece si el numele pe tabela de marcaj, transand totodata partida, care pana la final si-a pierdut dinamica progresiv.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

91′ FINAL

89′ Simion vede cartonasul galben.

86′ Meciul si-a pierdut din energie, iar ambele echipe par disupuse sa iasa de pe teren la scorul indicat pe tabela.

81′ Purece este inlocuit de Stan.

77′ Muth il faulteaza pe Popovic si primeste cartonasul galben.

75′ Bawab apare in careul advers dar este semnalizat in offside.

70′ Simion il inlocuieste pe Zuluf.

65′ GOOOOOOOOOOOOL Concordia! Zuluf reia cu capul sub transverzsala, pe langa Frasinescu.

64′ Cretu suteaza din nou spre poarta adversa, dar Buchta se afla pe directia mingei si retine.

64′ Petre il inlocuieste pe Vukadovic.

61′ Popovic il inlocuieste pe Wellington.

59′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Chiajna! Leca a readus Concordia in avantaj cu un sut din fata portii, reusit in urma unui centrari venite de la Purece.

57′ Cretu suteaza periculos din lovitura libera.

53′ GOOOOOOOOOOOL Gaz Metan! Astafei inscrie dintr-o reluare din 6 metri

49′ GOOOOOOOOOOOOOL Chiajna! Wellington deschide scorul dupa o actiune creata de Zuluf,

47′ Florin Dan a fost inlocuit la pauza cu Bawab.

46′ S-a reluat meciul.

45′ PAUZA

45′ Avram vede direct cartoansul rosu si este eliminat.

32′ Florin Dan simuleaza un fault in careul advers si este avertizat imediat.

28′ Markovc trimite mingea cu capul spre poarta lui Buchta si oaspetii incep sa puna probleme mediesenilor.

27′ Purece suteaza pe langa poarta din afara careului si iroseste prima faza importanta a Concordidei.

23′ Zuluf primeste cartonasul galben.

16′ Gaz Metan executa un nou corner, dar executia modesta nu pune in pericol poarta Concordiei.

’15 Chiajna bate periculos lovitura libera, dar Wellington se apra bine si respinge.

’15 Silviu Pana este avertizat pentru fauluturi repetate.

’14’ Purece suteaza dina fara careului, dar nu gaseste spatiul portii.

’11 Astafei este in offside.

‘4 Gaz Metan bate primul corner al partidei, Mingea este centrata in careu de Avram, dar Lepmets prinde balonul.

‘3 Cele doua echipe au intrat pe teren foarte determinate si se joaca deja pe contre.

‘1 A inceput meciul.

Medias: Buchta – Frasinescu, Muth, Markovic, Vukadinovic – Nicandro – Astafei, Fl. Dan (cpt), Avram, Tahar – Llulaku

Chiajna: Nita – V. Cretu, Ghionea, Leca, Bambara – Serendic, Paraschiv, S. Pana (cpt), Zuluf – Purece, Wellington