Cupa Romaniei / S-au stabilit grupele pentru tragerea la sorti a 16-imilor, care va avea loc luni, de la ora 16:00

Federatia Romana de Fotbal a anuntat oficial, joi, lista echipelor calificate in 16-imile Cupei si componenta celor trei urne valorice pe baza carora se va face tragerea la sorti pentru aceasta faza a competitiei, care va avea loc luni, 17 septembrie, de la ora 16.00, la Casa Fotbalului, a anuntat FRF pe site-ul oficial.

Iata mai jos comunicatul oficial al FRF:

In conformitate cu prevederile art.31.5.1 din Regulamentul de Organizare a Activitatii Fotbalistice (ROAF), la faza saisprezecimilor de finala participa cele 18 echipe din Liga I si cele 14 echipe calificate in urma desfasurarii fazelor anterioare. Jocurile din cadrul saisprezecimilor de finala se stabilesc prin tragere la sorti, echipele participante fiind repartizate astfel:

Urna A:

1. SCS FC CFR Cluj SA
2. SC Sporting Club SA Vaslui
3. SC FC Steaua Bucuresti SA
4. SC FC Rapid Bucuresti SA
5. SC Dinamo 1948 SA Bucuresti
6. SC FC Otelul SA Galati

Urna B:

1. CS Pandurii Lignitul Targu Jiu
2. SC FC Universitatea Cluj SA
3. CS Concordia Chiajna
4. SC FC Brasov SA
5. SC FC Ceahlaul SA Piatra Neamt
6. CS FC Astra Ploiesti
7. CS Gaz Metan Medias
8. SC FC Petrolul Ploiesti SA
9. ACF Gloria 1922 Bistrita
10. CSM Studentesc Iasi
11. SC FC Viitorul Constanta
12. CS Turnu Severin

Urna C:

1. FC Botosani
2. CF Braila
3. CS FC Farul Constanta
4. FC Delta Tulcea
5. SC FC Sportul Studentesc SA
6. AS Damila Maciuca
7. CS Mioveni
8. CSU Vointa Sibiu
9. AFC Municipal Targu Mures
10. FC Zagon
11. ACS Berceni
12. FC Caracal
13. CS Soimii Pancota
14. FC Olimpia 2010 Satu Mare

Se imperecheaza echipele din urna A cu echipele din urna C (6 jocuri) si, in continuare, echipele din urna B cu echipele ramase in urna C (8 jocuri). Cele 4 echipe ramase in urna B se imperecheaza intre ele.

Jocurile din saisprezecimile de finala se desfasoara in sistem eliminatoriu intr-o singura mansa, pe terenul clubului stabilit prin tragere la sorti. In cazul jocurilor care se televizeaza in direct si sunt programate in nocturna, in cazul in care clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalatie de iluminat, jocul se va programa pe terenul celeilalte echipe, daca aceasta dispune de instalatie de nocturna (situatie in care clubul organizator se schimba), in caz contrar urmand ca FRF sa programeze jocul pe un alt stadion dotat cu instalatie de nocturna, pe cat posibil in apropierea sediului clubului care a fost desemnat ca organizator prin tragere la sorti (conform art.31.6.2 din ROAF).

In caz de egalitate dupa 90 de minute de joc, se procedeaza la prelungiri si, dupa caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsa (art. 31.9 din ROAF).

Echipele pot efectua cate 3 inlocuiri de jucatori si nu sunt obligate sa foloseasca jucatori sub 21 de ani.

Cheltuielile de organizare a jocului se efectueaza de clubul organizator, iar beneficiul se repartizeaza in mod egal intre ambele echipe (art. 31.11 din ROAF).

Jocurile din cadrul saisprezecimilor de finala vor avea loc miercuri, 26 septembrie 2012, cu incepere de la ora 16.30, cu exceptia jocurilor televizate in direct, acestea urmand sa aiba loc la datele de 25/26/27 septembrie 2012, dupa caz, programul lor urmand a fi stabilit de Comitetul de Urgenta al FRF si comunicat oficial pana la data de 19.09.2012.

Etichetat cu: , , , ,
Postat în Cupa Romaniei

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj401818
2FCSB381824
3CS U Craiova361811
4FC Botosani32189
5FC Viitorul301812
6Astra Giurgiu28187
7Dinamo Bucuresti24183
8CSM Poli Iasi2418-2
9ACS Poli Timisoara2318-11
10FC Voluntari2118-3
11Concordia Chiajna1718-5
12OSK Sf Gheorghe1218-20
13Gaz Metan Medias1118-23
14Juventus Bucuresti918-20