Cornel Dinu ironizeaza victoriile echipei nationale: „Am intalnit niste pazitori de reni si niste oameni care se uita in curtea Barcelonei”

Cornel Dinu este nemultumit de jocul echipei nationale a Romaniei, in ciuda victoriei clare in fata Andorrei, scor 4-0. Fostul antrenor al Romaniei din perioada ’92/’93 atrage atentia ca prestatia „tricolorilor” este anemica, iar victoriile obtinute pana acum nu sunt linistitoare, tinand cont de calibrul celor doua adversare intalnite in preliminariile CM 2014.

Romania s-a impus cu un scor categoric in meciul de marti seara cu reprezentativa Andorra, insa golurile chinuite din prima repriza si cele venite pe finalul meciului i-au lasat un gust amar administratorului delegat al lui Dinamo.

„Trebuie sa ne dea cel putin de gandit, daca nu cumva e deja ingrijorator faptul ca nu reusim sa avem combinatii centrale in fata unui asemenea adversar care-i doar o imitatie a unui satuc din Catalunia.

Golurile noastre au venit cam din intamplare, la primul portarul practic i-a pasat lui Torje, al treilea a fost si el cam ca la flippere”, a declarat Cornel Dinu.

In preliminariile CM 2014, Romania a intalnit pana in prezent Estonia si Andora, tari pe care le-a invins cu scorurile de 2-0, respectiv 4-0. Dincolo de faptul ca ne aflam pe primul loc al grupei D, cu 6 puncte din tot atatea posibile, oficialul dinamovist nu considera ca romanii au motive reale de a se entuziasma.

„Am intalnit niste pazitori de reni si niste oameni care se uita in curtea Barcelonei. O actuala echipa nationala nu are voie sa nu marcheze in primele 30 de minute cu Andorra„,  a mai spus Dinu.