FINAL / Preliminariile CM 2014 / Romania – Andorra 4-0. Victorie Maxim(a)! Suntem in fruntea grupei alaturi de Olanda!

Marti seara, de la ora 20:30, Romania a incercat sa faca al doilea pas pozitiv spre Campionatul Mondial din Brazilia 2014, intalnind pe Arena Nationala modesta echipa a Andorrei, partida contand pentru Grupa D a preliminariilor.

A reusit, cu doua goluri in prima repriza si doua in finalul celei de-a doua. Torje a deschis scorul si Lazar l-a majorat inainte de pauza. In finalul meciului, in minutele de prelungiri, Gaman si Maxim au facut spectacol, acesta din urma inscriind dupa o cursa de peste 40 de metri!

Romania ocupa prima pozitie in clasamentul grupei cu 6 puncte si un golaveraj de 6-0!

FINAL

’90+3 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLL ROMANIA! Maxim inscrie dupa o cursa de peste 40 de metri in urma careia a insirat 4 adversari!

’90 GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLL ROMANIA! Gaman inscrie cu capul din centrarea lui Torje din lovitura libera!

’88 Lazar trage frumos din voleu, de la 22 de metri, insa portarul Gomes boxeaza de sub bara.

’80 In cele din urma iese Tanase in fluieraturile unui intreg stadion si intra Maxim

INFO: Un stadion intreg canta „DESTEAPTA-TE ROMANE”

’79 Bourceanu trage de la 25 de metri, pe langa.

’70 Ocazie Andorra! Pujol, talonat de Gaman, reia din prima, din 4 metri, insa peste poarta

’65 Sutul lui Cristi Tanase de la distanta trece pe mult langa poarta motiv pentru spectatori sa-l fluiere, asteptand cu nerabdare al treilea gol.

’60 Lima e aproape de autogol, trimitand in picioarele propriului portar.

’54 Cu probleme la inghinali, Marica ii cedeaza locul stelistului Raul Rusescu, aflat la debutul in „nationala”.

’51 Matel se resimte dupa o ciocnire cu Lima, care ia galben.

’46 Mutare surprinzatoare la pauza. Tatarusanu intra in poarta in locul lui Lobont.

PAUZA!

’43 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL ROMANIA! Lazar inscrie cu un sut pe jos din afara careului!

’39 Ocazie Romania! Tanase patrunde spre bara din stanga, scoate in careul mic, insa Grozav reia din 4 metri exact intr-un adversar

’38 OCAZIE Romania! Marica patrunde in dreapta careului, centreaza in fata portii, Grozav se pregateste sa reia in plasa, insa un adversar se interpune si acorda corner!

’34 Gicu Grozav trage cu dreptul din afara careului, insa mingea nu prinde cadrul portii

’29 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL ROMANIA! Torje trage cu stangul din interiorul careului si deschidem scorul!

’23 Acelasi Torje centreaza pentru Marica, dar reluarea din vole a acestuia se duce in spatele unui fundaş advers si balonul este prins de portar

’22 Torje recupereaza un balon din picioarele unui adversar la marginea careului, centreaza pentru Tănase, dar acesta este blocat in drumul spre minge

INFO: Suporterii continua sa intre in stadion… Se pare ca multi dintre acestia au intrat GRATIS!!

’17 Suteaza Bourceanu de la peste 20 de metri, insa imprecis

’14 Marica primeste in stanga careului, isi pune mingea pe dreptul si trage la coltul scurt. Portarul respinge in extremis, dar de la margine se semnalizase oricum offside.

‘9 Torje centreaza bine de pe dreapta, dar Marica sare pe sub minge la 7 metri de poarta.

5 O prima sansa de gol apartine oaspetilor! Lorenzo reia cu capul din marginea careului, dar mingea ocoleste de putin poarta.

‘1 Inceputul meciului

INFO: Peste 22 000 de mii de suporteri sunt prezenti in tribunele stadionului!

Desi adversara „nationalei” este mult mai slab cotata, selectionerul Victor Piturca nu este interesat sa faca spectacol cu andorienii, ci este mult mai concentrat pe obtinerea celor 3 puncte puse la bataie in partida  ce se va disputa pe Arena Nationala.

„Ma intereseaza victoria, nu scorul. Sunt multumit si daca invingem doar cu 1-0”, a declarat antrenorul „tricolorilor”.

In prima runda  a meciurilor din preliminariile grupei D, Andorra a fost invinsa pe teren propriu de Ungaria cu scorul de 0-5, astfel ca o victorie cu 1-0 a baietilor nostri nu ar fi nicicum un motiv de mandrie.

Romania s-a mai intalnit in trecut de doua ori cu selectionata Andorrei, in preliminariile CM din Germania 2006, „tricolorii” impunandu-se de fiecare data( 5-1 in deplasare si cu 2-0 acasa).

Echipele care vor evolua:

ROMANIA: Lobont – Matel, Gaman, Chiriches, Rat – Bourceanu, Lazar – Torje, Grozav, Tanase – Marica
Selectioner: Victor Piturca.

ANDORRA: Gomes – Garcia, Lima, Rodrigues, Peppe – Pujol, Clemente – Vieira, Silva, Garcia – Moreno.