Preliminarii Campionatul Mondial 2014 / Dupa prima etapa, Ungaria e lider in Grupa D, iar Olanda si Romania se afla la egalitate

Toate echipele din grupa Romaniei au jucat, vineri, primul meci din preliminariile Campionatului Mondial din 2014. Cea mai categorica victorie a fost cea a Ungariei, 5-0 pe terenul Andorrei. Romania si Olanda au castigat similar, 2-0, in fata Estoniei, respectiv a Turciei.

Golurile „Portocalei Mecanice” in meciul cu turcii au fost marcate de Robin van Persie (’17) si Luciano Narsingh (’90). Willems a incasat un cartonas galben, in timp ce de partea cealalta au fost avertizati nu mai putin de trei jucatori: Kaldirim, Torun si Hamit Altintop.

CLICK AICI, PENTRU A VEDEA CUM A CASTIGAT „NATIONALA” NOASTRA CU 2-0 PE TERENUL ESTONIEI!

In Andorra, ungurii au deschis repede scorul, prin Juhasz (’12). Gera a dublat avantajul din pebalty, in minutul 32, stabilind si scorul pauzei. In repriza a doua au mai inscris Szalai (’54), Priskin (’68) si Koman (’82). Gazdele au evoluat in inferioritate numerica din minutul 67, de la scorul de 0-3, dupa ce Vales a fost eliminat din cauza cumulului de cartonase galbene. Alti patru andorrezi au mai fost avertizati: Clement, Renom, Moreno si Pujol. Din tabara maghiara, doar Koman a incasat un cartonas galben.