FINAL – Preliminariile CM 2014 / Estonia – Romania 0-2. Torje si Marica rezolva ccele trei puncte, pentru un debut linistit in preliminariile CM 2014

Romania porneste cu dreptul in campania de calificare pentru Campionatul Mondial din 2014, gratie victoriei cu 2-0 de pe terenul Estoniei. Golurile echipei antrenate de Victor Piturca au fost marcate de Gabriel Torje (’55) si de Ciprian Marica (’75), acestuia din urma apartinandu-i si pasa de la prima reusita.

Romanii au avut emotii pentru acest debut. Selectionerul spunea ca ar fi bun si un egal, in timp ce Marica sustinea ca in fotbal se poate orice, chiar si sa pierdem cu Estonia, dar sa castigam cu Olanda sau Turcia. Prima repriza le-a dat dreptate, pentru ca „tricolorii” nu au jucat mai nimic, fiind periculosi doar la un corner soldat cu voleul ratat al lui Tanase (’14) si la o faza in care Torje a recuperat si acelasi Marica a sutat in blocaj.

Romania a inceput mai bine repriza secunda si „nouarul” nostru a fost foarte activ in avanposturi, fiind pivot, pasator si finalizator. La 10 minute dupa pauza, a sprintat pe stanga si, din apropierea liniei de fund, a scos in fata portii pentru Torje, care a profitat de indecizia unui fundas si a „agatat” mingea, trimitand in plasa portii lui Pareiko, depasit de faza. Gazdele au incercat sa construiasca faze periculoase, dar tot Marica a fost show-man-ul. In minutul 75 a trimis pe langa poarta cu un sut pe jos, in urma unei combinatii excelente cu Torje, in zona centrala. Trei minute mai tarziu, aceiasi doi jucatori au combinat, Marica a primit liber in careu, a avansat un pas si a tras la fel ca in faza precedenta, de aceasta data pentru 0-2! A incasat si un cartonas galben, dupa o altercatie cu Dimitrijev, insa ramane omul meciului.

Romania castiga, astfel, primele trei puncte in drumul pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2014, care va fi gazduit de Brazilia.

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final. Romania incepe cu dreptul campania de calificare la Mondialul din Brazilia!

’90+2 Ultima modificare in echipa „tricolora”: iese Dorin Goian – accidentat – si intra Valerica Gaman

’83 A doua schimbare la Romania: iese Ciprian Marica, inlocuit de Marius Niculae

’79 Gabriel Torje suteaza direct pe poarta din lovitura libera rezultata, dar portarul Pareiko a reusit sa prinda

’78 Dimitrijev ii da peste picioare lui Marica, iar romanul riposteaza. Ambii fotbalisti primesc cartonasul galben. Estonienii protesteaza mai energic, reclamand ca jucatorul lor a fost lovit cu cotul, inainte de a-l lovi golaneste, din spate, peste picioare

’76 Ultima schimbare la Estonia: iese Puri si intra Kink

75 GOOOL Romania!!! Ciprian Marica dubleaza avantajul oaspetilor, cu un sut similar celui trimis pe langa poarta, la faza anterioara. Elevii lui Victor Piturca au avut o actiune foarte buna, inceputa din propria jumatate si „plimbata” de pe stanga pe dreapta. Marica a primit in centru, i-a pasat in dreapta lui Torje, apoi a ramas singur si a reprimit in careu, a avantat un pas si a tras din nou la coltul lung, de langa un aparator advers, iar portarul nu a mai putut respinge

’72 Ocazie mare pentru „tricolori”! Torje a primit in centru, cu spatele la poarta, insa i-a lasat mingea lui Marica, venit lansat. „Nouarul” a preluat lung, cat sa ii depaseasca in viteza pe fundasii care se aparau static, a patruns in careu si a tras la coltul lung, dar mingea a trecut milimetric pe langa stalpul drept al portii aparate de Pareiko

’66 Modificare si la Romania: iese Costin Lazar si intra Mihai Pintilii

’61 A doua schimbare la gazde: iese Vunk, inlocuit de Voskoboinikov

’55 GOOOL Romania!!! Gabriel Torje puncteaza din apropiere, impingand in plasa o minge centrata de Ciprian Marica. „Nouarul” nostru a patruns pe stanga si a trimis pe jos, din apropierea liniei de fund, iar Torje a profitat de o indecizie a unui fundas advers, care a ezitat sa intervina la mingea din fata portii

’52 Faza importanta pentru Romania! Marica a deviat excelent pentru Grozav, care a patruns in careu pe partea stanga, sprintand pe langa un fundas, insa a trimis un sut-centrare aproape paralel cu linia portii

’48 Romania ajunge intr-o pozitie buna, cu trei atacanti contra a trei aparatori ai gazdelor, insa mingea ajunge in centru, la Marica, iar acesta o preia cu greu si se intoarce catre poarta, apoi trimite un sut de la 20 de metri, pe langa poarta

’46 Prima schimbare a partidei este efectuata de estonieni: iese Ojamaa si intra Lindpere

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Talinn, unde Estonia si Romania se afla la egalitate, scor 0-0

’45 Primul cartonas galben al meciului este incasat de Gicu Grozav, care i-a pus o talpa serioasa pe tibie unui adversar, intr-un duel la mijlocul terenului, in care el a reactionat intarziat

’40 Ocazie mare pentru Romania! Torje a recuperat intr-o zona foarte buna, a avansat cu mingea la picior si a intrat in careu, in zona centrala, l-a deschis pe Marica, in dreapta suprafetei de pedeapsa, dar sutul acestuia a fost blocat de „capitanul” estonienilor

’36 Estonienii sunt periculosi pe partea dreapta a atacului lor. Oper a patruns pe acolo pana in careu, insa Goian l-a dublat foarte bine pe Chiriches si a reusit sa respinga

’30 Jocul nu a mai oferit faze de poarta, mingea ajungand foarte rar in vreunul dintre cele doua careuri

’16 „Tricolorii” sunt periculosi la fazele fixe. O noua lovitura de colt batuta de acelasi Bourceanu, mingea este reluata neconvingator de Marica de la coltul scurt. Apararea a respins pana la 30 de metri, de unde Lazar a preluat si a tras din vole, insa mult prea sus

’14 Sansa mare de gol pentru Romania! Bourceanu a executat un corner de pe dreapta, iar Cristian Tanase a fost gasit liber, in zona punctului de la 11 metri. „Decarul” nostru a ratat sutul din vole, insa, trimitand in pamant si pe centrul portii, de unde goalkeeper-ul a retinut in doi timpi

‘8 Ocazie pentru Estonia! Oper a tras din marginea careului, dupa o fenta in fata lui Vlad Chiriches, insa mingea a trecut cu putin pe langa stalpul din stanga al portii aparate de Lobont

‘2 Romanii par mai decisi in acest inceput de meci. Marica a primit o pasa buna, insa a fost semnalizat in pozitie de offside

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Estonia si Romania, primul din preliminariile Campionatului Mondial din 2014

ESTONIA: Pareiko – Jaager, Rahn, Klavan, Teniste – Dmitrijev, Vassiljev – Puri, Ojamaa, Kink – Oper;
Antrenor: Tarmo Ruutli;

ROMANIA: Lobont – Matel, Goian, Chiriches, Rat – Lazar, Bourceanu – Torje, Grozav, Tanase – Marica;
Antrenor: Victor Piturca.

Meciul va fi transmis in direct pe TVR 1 si va putea fi urmarit in format liveTEXT pe www.sptfm.ro.