Bundesliga: In urmatoarele doua saptamani, alaturi de Bayern, Eintracht Frankfurt priveste partenerii de intrecere de…sus si viseaza cu ochii deschisi!

Abia se incheiase perioada oficiala de transfer si echipele s-au angajat in partidele etapei a doua. In acest an cele 18 formatii au cheltuit mai bine de 220 milioane euro, incasand ce-i drept circa 140 milioane, ceea ce inseamna un pasiv de 80 milioane. Cele mai active in acest domeniu au fost Wolfsburg si Bayern, aceasta din urma realizand recordul financiar in materie de transferuri prin cele 40 milioane platite pentru spaniolul Martinez…

Etapa a doua a programat derbiuri locale in toate…punctele cardinale ! Sud: Bayern-Stuttgart; nord: Bremen – Hamburg; vest: Düsseldorf – Mönchengladbach si est: Wolfsburg – Hannover. Meciuri de mare traditie, partidele de la Bremen si München aflandu-se la a 97-a si respectiv 91-a editie. Mare interes pentru noii veniti, legitimati in echipele lor in ultimele zile sau ore ale perioadei de transfer: Martinez (Bayern), Affelay (Schalke), Jiracek (Hamburg) etc. dar prezenta acestora in noile lor echipe a fost mai mult simbolica.

MAINZ – FÜRTH 0-1 (0-0). Moment istoric au afirmat comentatorii, noua promovata obtinand prima victorie in Bundesliga. Oaspetii au fost rasplatiti pentru modul deschis, ofensiv in care au abordat partida, exceptand finalul fiind greu de spus care echipa a jucat acasa si care in deplasare. Mainz a avut mai multe ocazi, dar Choupo-Moting si Szalai au ratat totul, pe cand tanarul de 19 ani, Klaus (min.67) a marcat golul victoriei care il va eterniza probabil in cartea de onoare a clubului.

SCHALKE – AUGSBURG 3-1 (1-0). Un meci interesant, in care oaspetii au actionat ofensiv (raportul suturilor 22-12 pentru Augsburg !) dar ineficace. La randul ei apararea a sovait adesea mai ales la fazele fixe fiind penetrabila. Au marcat: Papadopoulos(33), Jones (46), Huntelaar (72), respectiv Oehrl (79). La gazde a debutat noua achizitie Afellay, venit de la Barcelona, care a jucat in final 8 minute. Marica a petrecut cele 90 de minute pe banca de rezerve.

LEVERKUSEN – FREIBURG 2-0 (1-0). Echipa oaspete s-a prezentat cu prea putina convingere si curaj avand tot meciul o singura ocazie de a marca. Statistica dezvaluie totusi un anumit echilbru in joc, dar platonic si fara urmari pe tabela de scor. Au marcat: Castro (music) si Wollscheid (54), ambele goluri fiind urmarea unor faze derulate in careul mic, apararea oaspete fiind indecisa.

BREMEN – HAMBURG 2-0 (0-0). Al 97-lea meci al celor doua, cea mai frecventa partida din istoria Bundesliga. Hamburg a jucat acceptabil in camp, dar cu erori in apararea imediata care au costat-o doua penaltiuri. Interesant dupa ratarea din minutul 42, Adler ghicind directia balonului, Hunt a avut …curajul si raspunderea sa execute si al doilea penalti pe care l-a transformat in minutul 52. A mai marcat: Petersen (67). Gratie portarului Adler, Hamburg a scapat cu un scor rezonabil.

NÜRNBERG – DORTMUND 1-1 (1-1). Puterea de lupta si angajamentul gazdelor au franat campioana si au fost rasplatite cu un punct pretios. BVB a dominat (suturi: 20-6, cornere; 11-4, posesia mingii: 61-39) dar destul de steril fie Schäfer a salvat intre buturi in ultima instana. Gazdele au deschis scorul, Pekhart (31) marcand in urma unui corner la eroarea portarului Weidenfeller, iar Blaszczikowsky a egalat (min.40) dupa o prelungita faza de atac, el reluand balonul revenit din bara in urma sutului lui Perisic.

HOFFENHEIM – FRANKFURT 0-4 (0-2). Surpriza etapei prin intreaga desfasurare a partidei, oaspetii obtinand prima victorie in fata echipei din Hoffenheim. Dupa doua ocazii ratate in debutul partidei prin Derdiyok si Vollandt, gazdele au decat complet, Frankfurt dominand copios. Compper (39) a deviat balonul sutat de Meier, golul fiind totusi atribuit acestuia din urma. Schwegler (min. 42) a marcat apoi cu o bomba de la 35 de metri. Dupa paiza gazdele au jucat si mai slab, mai mult chiar au aratat o adevarat indisciplina in joc in decurs de 4 minute (70 si 73) ramanand in 9 jucatori prin eliminarea lui Scheöck si Salihovic prin dublu cartonas pentru faulturi repetate. Meier (83, din penalti) si Lanig (min.90) au stabilit un incredibil scor final.

DÜSSELDORF – MÖNCHENGLADBACH 0-0. Primul joc al sezonului care s eincheie cu un scor alb. Combatantele au aratat o remarcabila disciplina tactica in aparare, prea putin desigur pentru un meci de spectacol, in care totusi oaspetii au aratat mai mult, experienta fiind de partea lor. Ambele raman neinvinse si se pare ca acest scop a primat in desfasurarea intalnirii.

WOLFSBURG – HANNOVER 0-4 (0-2). Gazdele au intalnit adversarul…preferat, controland partida destul de autoritar. Ce folos insa pentru ca greselile individuale ale aparartorilor au influentat decisiv rezultatul. Naldo si Pogatetz au gresit la un corner si Haggui a reluat mingea in plasa fara mari probleme (min.10), iar eroarea de la mijlocul terenului, Josue pierzand copilareste balonul, a declansat un contraatac desenat perfect de oaspeti si Sobiech a majorat scorul (min.26). In repriza a doua „automobilistii“ au cunoscut un adevarat dezastru, golurile lui Andreasen (52) si Sobiech (56) stabilind scorul etapei.

BAYERN – STUTTGART 6-1(3-1). O faza fixa, o neatentie si 0-1 prin Harnik (min.25) ceea ce parea sa readuca in discutie o mai veche slabiciune a bavarezilor. Replica a fost insa extrem de taioasa si in decursul a 73 de secunde Müller si apoi Kroos au intors rezultatul (min.32-33). In finalul reprizei (min.43) Luis Gustavo a trimis o bomba cu stangul de la 25 de metri marcand unul din golurile etapei (celalalt ii apartine cu siguranta lui Schwegler de la Frankfurt). Dupa pauza in numai cinci minute Bayern a dat proportii neasteptate scorului marcand de inca 3 ori prin: Mandzukic (47), Müller (49) si Schweinsteiger (51). In minutul 74 Ibisevic a fost eliminat pentru lovirea cu capul a adversarului, Boateng.

CLASAMENTUL: Bayern, Frankfurt 6 puncte , Hannover, Schalke, Düsseldorf, Dortmund, Nürnberg, Mönchengladbach 4 puncte, Leverkusen, Bremen, Wolfsburg, Fürth 3, puncte, Mainz, Freiburg cate un punct, Stuttgart, Hamburg, Augsburg si Hoffenheim 0 puncte.

ETAPA VIITOARE: vineri, 14 septembrie: Augsburg – Wolfsburg; sambata, 15 septembrie: Dortmund – Leverkusen, Bayern – Mainz, Mönchengladbach – Nürnberg, Stuttgart – Düsseldorf, Hannover – Bremen, Fürth – Schalke; duminica, 16 septembrie: Freiburg – Hoffenheim, Frankfurt – Hamburg.