Turul ciclist al Spaniei: Joaquin Rodriguez se impune intr-o etapa montana deosebit de spectaculoasa si isi consolideaza pozitia de lider in La Vuelta Espana

Etapa a 14-a care a urmat sambata intre Palas de Rei – Puerto de Ancares a fost cu 149,2 kilometri relativ scurta dar  in acelasi timp dificila prezentand cinci catarari dintre care doua de categoria intaia, una de categoria a doua si alte doua de categoria a treia. Traseul a fost foarte accidentat cu multe pante mai mult sau mai putin line si coborari cu viraje periculoase. Ultima catarare, la  Alto Folgueiras de Algas, cu circa 24 kilometri inainte de final, lunga de 9,5 km si cu o ascendenta medie de 8,1 la suta, a triat plutonul prilejuind din nou  disputa alergatorilor aflati pe primele locuri in  clasamentul general…

185 concurenti la start, Joaquin Rojas (MOV), Jurgen van den Broeck si Jens Debusschere (ambii LTB) anuntandu-si abandonul. Etapa a debutat destul de nervos si agitat, numeroasele incercari de evadare hartuind plutonul inca pe primii kilometri. Dupa circa 30 kilometri s-a format grupul fruntas cuprinzand 16 alergatori: Moreno (MOV), Gastauer (ALM), Kadri (ALM), Palomares (ACG), Ballan (BMC), Moncoutie (COF), Molard (COF), Txurruka (EUS), Losada (KAT), Paterski (LIQ), Cataldo (OPQ), Pauwels (OPQ), Clarke (OGE), Garate (RAB), Bakelants (RNT), Didier (RNT) fara pericol insa pentru fruntasii clasamentului.

Prima catarare de la Alto de Castro a fost castigata de Moncoutie, iar primul sprint intermediar de catre Ballan, diferenta fata de pluton nedepasind insa 2 minute. La Alto de Vilaesteva, catarare de categoria a doua primul in varf a fost Clarke, ca si la Alto de O Lago. In fruntea plutonului a rulat mai ales SaxoBank, echipa lui Contador avand intentia de a face etapa cat se poate de grea. Cu circa 35 kilometri inainte de finis, avansul fugarilor s-a marit la circa 3 minute, dar ultimele doua catarari de categoria intaia au determinat micsorarea considerabila a plutonului. Catararea de la Alto Folgueiras de Aigas a fost adjudecata de Clarke care a preluat temporar conducerea in clasamentul cataratorilor. Grupul de fugari s-a destramat in cea mai mare parte, pe ultima catarare plutonul „inghitind“ ramasitele acestuia.

Finalul pe Puerto de Ancares la 1 470 metri altitudine a fost spectacol pur la cel mai inalt nivel, in frunte ramanand doar o mana de ciclisti in frunte cu Contador, Rodriguez, Froome, Valverde, Roche. Apoi a atacat Valverde, urmat de Rodriguez si Contador, dar acesta din urma a fost cel care a impus tactica. Cei trei spanioli s-au desprins „pierzandu-l“ pe Froome caruia nu i-a fost iertat atacul dintr-o etapa anterioara cand liderul cazuse. Pe ultimul kilometru Contador a fortat plecand de unul singur dar Rodriguez a gasit resurse neasteptate reusind sa-l ajunga din urma si sa castige etapa, consolidandu-si astfel  primul loc in clasamentul general.

4 Valverde (MOV) +1:41

Si in ultima zi a saptamanii, caravana ciclista ramane in munti strabatand etapa a 15-a La Robla – Lagos de Covadonga 186,5 km. Finalul acesteia la numai 1120 m altitudine constituie  insa o catarare de categorie speciala, prima din aceasta editie. Ea are 13,5 kilometri lungime si o ascendenta medie de 7 la suta, iar pe alocuri  si rampe intre 11-15 la suta. Dar si pana aici, alergatorii vor mai avea de infruntat doua examene notabile: Santo Emiliano (6,2 km a 5,0%),  categoria a 3-a  si Alto d. Mirador del Fito (6,8 km a 8,3%), categoria intaia.

Sursa foto: „roadcycling.com”