Porumboiu explica de ce Sumudica a jucat cu rezervele impotriva lui Inter: „Cu titularii a pierdut cu 0-2”

FC Vaslui a fopst eliminata in playoff-ul Europa League de Inter Milano, desi in partida retur din Italia, elevii lui Sumudica au fost la un pas de o victorie rasunatoare. Spre diferenta de meciul de la Piata Neamc cand vasluienii au fost invinsi cu 2-0, antrenorul echipei moldave a hotarat sa-si odihneasca o parte dintre titularii obisnuiti si a trimis in teren o echipa formata intr-o buna masura din rezerve. Pariul tehnicianului s-a dovedit castigator „galben-verzii” tinandu-i in sah pe milanezi pe toata durata partidei.

La pauza, Vasluiul intra la vestiare cu scorul de 1-0 si in superioritate numerica dupa eliminarea lui Castellazzi. Tanarul Nicolae Stanciu a marcat din penalty. Inca un gol marcat in repriza secunda, fara a mai incasa i-ar fi trimis pe moldoveni in prelungiri, dar Inter a egalat in minutul 77.  Doua minute mai tarziu Tukura, un alt nume neobisnuit in primul „11′ al vasluienilor a dat din nou sperante echipei sale, inscriind cu capul pentru 2-1.  Echipa lui Sumudica se afla astfel la un gol de calificare, insa Inter a egalat spre sfarsitul meciului, iar aventura vasluiana in Europa s-a incheiat pentru acest sezon.

Patronul „galben-verzilor” nu s-a aratat mahnit de formula de joc aleasa de antrenorul echipei si are si argumentele la purtator: „Echipa facuta de Sumudica a fost inspirata. Jucatorii erau obositi, nu pot juca din 3 in 3 zile. Sunt jucatori batrani si nu pot juca mereu. Chiar daca au intrat necunoscuti pe teren, acestia au jucat mai bine. Nu inteleg de ce spuneti ca trebuia sa joace cu echipa de la Piatra Neamt. Atunci, cu titularii am pierdut cu 0-2”, a conchis Porumboiu.

sursa foto: sport.ro