FINAL – Play-off Liga Europa (retur) / Metalist Harkov – Dinamo Bucuresti 2-1. „Cainii” se intorc acasa cu coada intre picioare!

Dinamo a fost eliminata din cursa pentru grupele EuropaLeague, dupa ce a fost invinsa si in retur de Metalist Harkov, cu scorul de 1-2. Mult mai determinati decat in primul meci, „cainii” au demonstrat ca sunt capabili sa faca un joc frumos in fata unei echipe superioare, construind atent atacuri ce s-au dovedit periculoase pentru echipa ucraineana. Cu toate acestea, forta celor de la Metalis si-a spus cuvantul, iar elevii lui Bonetii au cedat treptat in fata presiunii adversarilor.
Primul gol al partidei a fost inscris de  Blanco, in minutul 29, pe fondul unui joc extrem de agresiv al ucrainienilor. Dinamo a reusit sa dea replica abia in repriza secunda prin Curtean care a inscris un gol fabulos din voleu, redand sperantele „alb-rosilor” ca pot intoarce scorul din meciul tur. Visul frumos a durat insa putin. In minutul 60 Cristaldo suteaza din careu, iar Balgradean nu se poate opunele executiei in diagonala, iar Metalist are 2-1 si toate sansele sa acceada in faza grupelor.

Dupa un sfert de ora de zbateri zadarnice, dinamovistii raman in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Filip, care a intrat cu talpa sus la un adversar.

Ucrainienii nu au reusit sa profite de avantajul unui om in plus pe teren, insa Balgradean, intr-o zi de exceptie, nu a avut un final de meci usor.

Scor total Metalsit Harkov -Dinamo Bucuresti 5-2, fara sprante pentru elevii lui Bonetti, carora nu le ramane decat sa se concentreze pe campionatul intern.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

94′ FINAL

89′ Cristaldo reia o centrare din lovitura libera, iar Balgradean scoate de langa bara din stanga dupa un plonjon spectaculos.

87′  Gol Metalist! Balgraadean lasa plasa goala si ucrainienii taxeaza imediat greseala.

83′ Filip intra la un adversar cu talpa ridicata si este eliminat direct. Dinamo ramane in inferioritate numerica, iar sansele la calificare sunt aproape egale cu zero.

82′  CEntrarea lui Catalin munteanu din lovitura libera este respinsa de ucrainieni.

81′ Torres vede cartonasul galben.

78′ Sosa este inlocuit de Willian.

75′ Matei vede cartonasul galben pentur un fault la centrul terenului.

74′ Cristaldo scapa singur pe contraatac, dar Grigore intervine in ultima clipa iar mingea este in cele din urma deviata in aut de poarta.

72′ Sosa faulteaza in atac.

70′ Danciulescu intra in locul lui Boubacar. Dinamo ramane fara inchizatori pe teren.

68′ Edmar este agatata de Boubacar, iar dinamovistul vede cartonasul galben.

67′ Metalist bate o lovitura libera de la 30 de metri, dar centrarea nu ameninta poarta lui Balgradean.

65′ Grigorea bate un croner de pe partea dreapta. Luchi reia cu capul, dar nu prinde cadrul portii.

60′ GOL Metalist!!! Cristaldo primeste mingea in fata portii si il invinge pe Balgradean cu un sut in diagonala!

59′ Sosa centreaza din flancul drept in fata portii, Cristaldo trece  cu capul pe langa minge si Balgradean retine.

54′ Boubacar este in offside!

52′ GOOOOOOOOOOOL Dinamo! Curtean reia din voleu un sut trimis de Boubacar din stanga careului!!!

51′ Metalist bate o lovitura libera din pozitie centrala. Mingea sutata nu foarte puternica ajunge in mijlocul careului mic, iar Balgradan iese si retine cu siguranta.

48′ Dinamovistii paseaza prea mult in areul advers si pierd mingea. Ucrainienii pleaca rapid pe contraatac, dar sutul  decisiv trece peste poarta lui Balgradean.

45′ Se reia partida.

45′ Alexe si Steliano Filip intra la Dinamo. Ies Tucudean si Galchev.

45′ PAUZA.

45′ Lovitura libera nu are insa nicio urmare.

44′ Tucudean este faultat prin alunecare de Obradovic care vede cartonasul galben.

43′ Un nou sut in diagonala, trimis de Marlos din careu il pune la incercare pe Balgradean, dar de data aceasta portarul dinamovist se opune golului.

40′ Marlos ridiculizeaza apararea dinmovista si ajunge in fata portii lui Balgradean, dar suteaza peste trasnversala.

35′ Blanco este calcat de Koulibaly, iar jucatorul lui Metalist este scos in afara terenului pentru a primi ingrijiri medicale.

29′ Gol Metalist! Sosa patrunde in careu, se impiedica, dar reuseste a retina mingea, ii paseaza apoi lui Blanco, care il executa pe Balgradean.

25′ Catalin Munteanu suteaza puternic, dar Gorianiov este atent si respinge.

23′ Marlos patrunde usor prin drepata careului, suteaza in fata portii de langa bara din stanga, dar fundasii dinamovisti se inghesuie disperati si resping balonul.

21′ Nica suteaza de la mare distanta, dar nu prinde cadrul portii.

19′ Balgradean iese in fata unui adversar scapat singur pe atac si respinge sutul acestuia. Jucatorul lui Metalist era in offside, dar asistentul nu a semnalizat nimic.

18′ Clayton executa o lovitura libera de la 30 de metri. Mingea ajunge langa bara din dreapta a dinamovistilor si iese in aut de poarta.

16′ Matei ii paseaza in careu lui Tucudean, aflat insa in offside.

12′ Cornerul executat de pe partea stanga de „alb-rosii” nu are nicio urmare.

12′ Tucudean recupereaza o minge in dreapta careului advers, trimite mingea in zona semicercului, dar acolo dinamovistii balbaie mingea, dar obtin in cele din urma un corner.

5′ Dinamovistii nu pot iesi din juamtatea proprie. Ucrainienii par hotarati sa nu le dea nicio sansa „cainilor”.

4′ Blanco suteaza din afara careului, mult peste poarta lui Balgradean.

1′ A inceput meciul.

Echipele care vor evolua:

METALIST HARKOV: Goriainov – Obradovici, Gueye, Torsiglieri, Blanco – Torres, Edmar, Marlos – Sosa, Cleiton, Cristaldo

DINAMO BUCURESTI: Balgradean – Nica, Luchin, Dr. Grigore, Musat – Curtean, C. Munteanu, Boubacar – C. Matei, Tucudean, Alexe