FINAL – Play-off – Liga Europa (retur) / Inter Milano – SC Vaslui 2-2, in tur 2-0. Am sperat pana in minutul 90! Vasluienii parasescu EUROPA cu fruntea sus!

SC Vaslui s-a deplasat in Italia pentru a intalni pe Internazionale Milano, in returul din play-off-ul Ligii Europa. De la ora 21:45, pe stadionul „San Siro” din Milano, vicecampioana Ligii I a incercat sa repete jocul bun de la Piatra Neamt, acolo unde au pierdut in cele din urma cu numai 0-2… si a reusit!

Cu un 11 din care n-au facut parte Coman, Sanmartean si Niculae, vasluienii au condus la pauza prin golul inscris de Stanciu din penalti (’34), portarul Castelazzi fiind eliminat! Cu un om mai putin, italienii au egalat in minutul ’77 prin Palacio, insa doua minute mai tarziu (’79) Tukura sa readuca Vasluiul in avantaj! Cand toti romanii asteptau golul cu care Vasluiul sa se califice in grupele Ligii Europa, Guarin scapa in careul lui Straton si egaleaza!

FINAL

’90 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL INTER!  Guarin inscrie pe contraatac cu sut in diagonala si soarta calificarii este decisa.

’87 Cartonas galben primit de Antal.

’84 Ocazie INTER! Straton respinge senzational sutul lui Palacio din pozitie centrala.

’82 Sanmartean vede un galben pentru un fault dur

’81 Guarin vede galben pentru un fault din spate.

’79 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL VASLUI! Tukura inscrie cu capul in urma unui corner de pe dreapta

’78 Buhaescu il inlocuieste pe Stanciu.

’77 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLL INTER! Coutinho scapa pe contraatac, il deschide foarte bine pe Palacio, aceasta se apropie de careu, il fenteaza scurt pe Sanmartean si-l invinge pe Straton!

’75 Ocazie VASLUI! Celeban, servit excelent cu calcaiul de catre Sburlea, rateaza sutul din 4-5 metri!

‘ 67 Cordos vede galbenul pentru proteste

’67 Ocazie Inter! Guarin trage inselator de la peste 25 de metri, lateral stanga, insa Straton intervine salbator

’63 Pasa excelenta pentru Ndoye in careu, senegalezul nu ajunge insa la minge, dar Vasluiul obtine totusi un corner.

’58 Iese Caue si intra Sanmartean

”55 Straton iese slab pe centrarea de la colt si scapa mingea, dar Cambiasso nu profita si trimite alaturi.

’46 Caue greseste o pasa simpla si Inter pleaca pe contra, dar Vasluiul scoate lovitura libera

’46 Guarin intra in locul lui Samuel

PAUZA

’40 Moutinho dribleaza mai multi vasluieni si paseaza catre Nagatomo

’39 Celeban recupereaza in fata lui Palacio

’37 Celeban are mingea in coltul careului mare dar se precipita si suteaza slab

’34 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL VASLUI! Nicolae Stanciu inscrie din penalti cu mult sange rece! Tot Stanciu a dat si pasa pentru Antal de mai devreme!

’34 Belec a intrat in poarta, iar Cassano a fost sacrificat!

’33 Castellazzi vede cartonasul rosu pentru un fault asupra lui Antal! Se acorda penalti pentru Vaslui!

’21 N’Doye pierde usor posesia in jumatatea adversa, dar italienii nu profita pe contraatac. La faza imediat urmatoare, N’Doye se revanseaza, dar sutul sau trece peste!

’19 Semiocazie Vaslui! Antal scapa singur in partea dreapta, intra in careul, incearca o pasa in spate si balonul este indepartat de italieni!

’18 Sutul lui N’Doye, din lovitura libera, nu prinde cadrul portii.

’13 Bara Inter! Un sut al lui Samuel, de la 14 metri, loveste incheietura barelor!

‘4 Stanciu patrunde in banda stanga, centreaza si se acorda corner. Executa tot Stanciu, insa faza ramane fara urmari.

‘1 Inceputul meciului

Dupa victoria din tur, „nerazzurrii” au debutat cu dreptul si in Serie A castigand de o maniera categorica pe terenul nou-promovatei Pescara, scpr 3-0.

De partea cealalta, trupa lui Sumudica  are moralul foarte buna, venind dupa un joc, in campionat, cu Steaua, castigat cu 3-1 in fata propriilor fani, provocand trupei lui Reghecampf prima infrangere in Liga I.

Echipele care vor evolua:

INTERNAZIONALE: Castelazzi – Jonathan, Samuel, Silvestre, Juan – Cambiasso – Zanetti, Nagatomo – Coutinho – Palacio, Cassano

SC VASLUI: Straton – Celeban, Varela, Cordos, Salageanu – Tukura – Stanciu, N’Doye, Caue, Antal – Sburlea