FINAL – Supercupa Spaniei (retur) / Real Madrid – FC Barcelona 2-1 (in tur 2-3). Trofeul va ajunge la Madrid pentru a noua oara! VIDEO vezi golurile

Miercuri seara, pe stadionul Santiago Bernabeu, Real Madrid a primit vizita echipei FC Barcelona in returul Supercupei Spaniei. Partida a pornit de la scorul de 3-2 pentru catalani, scor inregistrat in tur, pe Camp Nou!

Madrilenii au oferit o prima repriza de vis in care au marcat de doua ori, dar puteau s-o faca de alte 4 ori. Higuain si Ronaldo au fost cei care i-au incantat pe fanii „albilor” cu supergolurile inscriese in minutele ’11 si ’19. Messi nu a ratat momentul nici acum sa inscrie in poarta lui Casillas, invingandu-l pe portarul Spaniei din lovitura libera de la peste 25 de metri, inainte de pauza!

Din pacate, repriza a doua a fost plina de ocazii si de o parte, dar si de cealalta, insa golurile nu au mai venit, iar Madridul se poate bucura de cel de-al noua-lea trofeu  de acest gen cucerit de-a lungul istoriei!

FINAL!

’90 Ocazie Barca! Montoya, scapa singur in dreapta, insa sutul este respins de Casillas

’90 Ocazie Real! Modric suteaza, insa Valdez scoate miraculos

’87 Catalanii preseaza, insa madrilenii sunt mereu foarte aproape de a da lovitura de gratie

’83 Intra si Luka Modric, debutant la Real, in locul lui Ozil.

’81 Iese Higuain si intra Benzema si Tello in locul lui Pedro

’80 INCREDIBIL! Higuain scapa complet singur cu Valdes, insa din spate vine Mascherano si face in asa fel incat argentinianul sa nu inscrie, bara opunandu-se si ea!!

’79 Di „Magia” este inlocuit de Callejon

’76 Ce ocazie pentru Barca! Jordi Alba preia in fata lui Casillas, dar isi face mingea prea lung si Ramos respinge din fata portii goale!

’75 Song, ultima achizitie a catalanilor, intra in locul lui Busquets

’74 Ramos vede cartonasul galben.

’72 Ronaldo pleaca pe contraatac, dar pasa decisiva catre Higuain, in interiorul careului, este ratat-o de argentinian!

’69 Ocazie REAL! Khedira scapa dintre trei fundasi, intra in careul, insa sutul cu exteriorul, in forta, nu-l invinge pe Valdes!

’65 Pedro patrunde in viteza, dar Casillas scoate de la coltul scurt

’63 Cartonas galben pentru Khedira

’62 Ocazie Barca! Pedro scapa singur cu Casillas, insa sutul catalanului este scos excelent cu piciorul de portarul nationalei Spaniei!

’56 Catalanii incep sa plimba balonul, dara fara sa puna probleme apararii madrilene si pierd balonul

’54 Di Maria centreaza, dar Ronaldo nu ajunge la minge

’51 Din nou Di Maria in prim plan, insa din nou este deposedat…

’50 Pique vede cartonasul galben.

’47 Di Maria patrunde solitar pe mijloc, intra in careu, dar se complica in driblinguri si este deposedat!

’46 Inceputul reprizei secunde

PAUZA

’44 GOOOOOOOOL BARCELONA! Messi inscrie cu un sut superb de la 25 de metri din lovitura libera!

’41 Messi patrunde in viteza, dar Pepe intervine excelent.

’37 Arbeloa vede galben

’37 Semiocazie pentru Barca! Iniesta trimite in 7 metri un sut-centrare, insa Montoya trece milimetric pe langa balon

’35 Camerele de filmat il surprind pe Tito Vilanova ingandurat cu o figura prin care arata ca nici el nu intelege ceea ce se petrece pe teren cu echipa sa…

’34 Dupa prima jumatate de ora putem spune ca apararea catalana este KO!

’33 Higuain scapa singur, intra in careu, insa in momentul sutului este blocat de Mascherano

’32 Montoya intra in locul lui Alexisi Sanchez

’29 Ocazie REAL! Di Maria reia in bratele lui Valdes din centrarea lui Marcelo!

’28 Adriano vede direct cartonasul rosu pentru un fault in postura de ultim aparator asupra lui Ronaldo.

’24 GOL ANULAT REAL MADRID! „Albii” marcheaza din nou, dar reusita e anulata corect pentru fault in atac.

’22 Ocazie REAL! Higuain ramane singur cu portarul, dar Valdes respinge!

’21 Pepe primeste cartonasul galben.

’19 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLL REAL MADRID! Ronaldo inscrie un gol fenomenal! Il lobeaza pe Pique cu calcaiul, scapa singur cu portarul si trage puternic pe sub Valdes!

’16 Marcelo suteaza puternic din unghi, dar mingea se duce pe langa poarta.

’13 Mascherano vede galben  in urma unui fault dur asupra lui Di Maria!

’11 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLL REAL MADRID! Higuain deschide scorul cu un sut din zece metri pe langa Valdes. Pepe a fost cel creditat cu pasa de gol, cu largul concurs al lui Mascherano!

‘7 Ocazie REAL! Higuain primeste singur in centrul careului, isi face balonul usor stanga, dar sutul din opt metri este respins de Valdes!

‘4 Spiritele se incing deja! Sanchez cade in careu in urma unui duel cu Pepe si cere penalty, dar jocul continua.

‘2 Primul sut al meciului vine de la Higuain, dar suteaza mult peste poarta din marginea careului.