Gigi Becali, martor la caderea Stelei: „Daca tu iei trei goluri in 30 de minute, esti o formatie mica, minuscula. Inseamna ca nu ai valoare”

Miile de inchinaciuni si rugaciunile bolborosite de patronul Stelei in tribunele stadionului de la Vaslui nu au ajutat cu nimic echipa „ros-albastra”. Echipa lui Marius Sumudica s-a dezlantuit in ultimele 30 de minute de joc si a marcat 3 goluri de senzatie, intorcand scorul si raportul posesiei. Dupa 1-0, in minutul 50, cu o prima repriza controlata in intregime, stelistii se asteptau la o victorie usoara. Chiar Gigi Becali gandea ca poate pleca cel putin cu 1 punct de la Vaslui ceea ce ar il multumea, insa „galben-verzi” nu se incalzisera inca.

La sfarsitul partidei, dezastrul stelist era reflectat pe tabela de marcaj. Golurile lu8i Celeban(59′), Sanmartean (83′) si  Niculae (’88), au declasat Steaua pe pozitia a doua in clasament. Gigi Becali gaseste o jumatate de echipa responsabila de jocul slab din a doua repriza, incepand de la portar, fundas, i mijlocasi, atacanti si antrenor.

„A luat gol ca Bornescu cu Dinamo. Va fi rezerva de acum. Daca esti portar, iesi pe centrare, nu stai si te uiti! Golul doi a fost de ras. Asta inseamna figuri de mare smecher, figuri de mare portar. Cinci sute la suta apara Ciprian meciul urmator!

Eu nu am ce sa reprosez echipei. Ii reprosez doar lui Chipciu ca nu facea faza defensiva si dormea pe teren. Statea cu mainile in sold cand pierdea mingea. Am dominat meciul asta cap-coada. S-a dat gol din faza fixa, mai e un gol care l-a dat Stanca si a mai dat unul ca s-au descoperit in aparare. Din respingerea lui Georgevski mingea trebuia sa ajunga la Chipciu la golul doi, dar daca el dormea pe teren, ce sa faca?! Cel mai tare m-a enervat atitudinea lui Chipciu.

Daca tu ai 1-0 in minutul 55 si nu poti sa scoti macar un egal, inseamna ca nu esti echipa mare. Daca tu iei trei goluri in 30 de minute, esti o formatie mica, minuscula. Inseamna ca nu ai valoare. Daca tu faci schimbari proaste, ce vina are echipa? Cum sa-l schimbi pe Popa cu Nikolici. Popa a fost cel mai bun de pe teren. Daca nu-l schimba pe Popa, poate altfel era. L-a bagat pe Rocha in schimb care are doar viteza intai, nici pe aia, are viteza jumate”, a declarat Gigi minute dupa incheierea meicului.

Victoria Vasluiului impotriva Stelei aduce echipa patronata de Adrian Porumboiu pe locul 4 in clasament, cu 11 puncte, in timp ce Steaua ramane pe pozitia a doua, insa la trei puncte in saptele Pandurilor echipa cu care a mers „la brat” in primele 5 etape ale campionatului.

Etichetat cu: , , , , , , , ,