EXCLUSIV / Daniel Stanciu: „La golul lui Chirches, jucatorii nostri nu au avut reactie. Caue, Antal si Varga au fost sub nivelul lor!”

Managerul lui FC Vaslui, Daniel Stanciu considera ca victoria lui FC Vaslui a fost deopotriva muncita si norocoasa. La capatul a 90 de minute in care balanta puterii s-a inclinat cand spre oaspeti, cand spre gazde, oficialul clubului moldovean recunoaste ca punctele puse in bataie pentru meciul in cauza puteau ajunge la fel de bine in „buzunarul” stelistilor.

„E clar, ambele echipe au avut un adversar dificil, ne-am studiat foarte bine. Noi am stiut exact ceea ce va juca Steaua la Vaslui. Ceea ce anticipam era legat de faptul ca vom intra foarte greu in joc, pentru ca veneam dupa un meci epuizant din punct de vedere fizic si psihic cu Milan.

Un meci echilibrat care putea sa duca la 2-0 pentru Steaua, dar trebuie sa tinem cont ca si noi am avut o bara la N’Doye, sut peste transversala cu poarta goala.

Golul Stelei a venit pe fondul jocului bun al nostru. A venit ocazia lui Chipciu de 2-0, dar am scapat cu noroc. Trebuie sa tinem cont si de primul gol al partidei, pentru ca a venit dupa o actiune venita din linia defensiva, creata de Chirches care a venit din linia mediana. Jucatorii nostri nu au avut reactie, deci a fost o greseala a compartimentului nostru defensiv. Aceeasi greseala a fost comisa cand Chipciu a avut in mana al doilea gol”, a declarat Daniel Stanciu, in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Executii in direct”.

Ce a mers si ce nu…

„Noi am pierdut centrul terenului. Caue nu a dat randamentul necesar in unele momente, l-a incurcat mai mult pe N’Doye care a aratat mult mai multe in a doua repriza, stiind ca il are alaturi pe Nicolae Stanciu.

Steaua a dominat centrul terenului, au reusit sa profite de naivitatea mijlocasilor nostri centrali. Nici benzile nu au fost la fel de eficiente ca in alte jocuri, Antal si Varga au fost sub nivelul lor.

Eu cred ca a fost putin nedrept pentru ca l-au scos pe Stanca vinovat pentru toate golurile incasate. Din punctul meu de vedere Stanca este vinovat doar la golul marcat de Sanmartean, in rest eu cred ca Vasluiul a dominat copios repriza secunda.

Dupa minutul 60 am pus stapanire categoric pe mijlocul terenului si am reusit sa stabilizam defensiva Stelei, mai ales pe partea dreapta unde Georgievski nu a facut fata”, a explicat Daniel Stanciu.

In opinia managerului vasluian, schimbarile de geniu efectuate de Marius Sumudica au intors soarta partidei, dar golul egalizator inscris din faza fixa de Celeban a fost atuul pe care elevii sai l-au folosit la momentul potrivit.

„La pauza, Sumudica, anticipand un eventual esec, a schimbat sistemul, a facut doua schimbari inspirate, a intrat in vestiar si a facut o mica furtuna si in vestiar.

Golul inscris de Celeban din corner a iesit dupa o faza fixa, am lucrat la aceste faze foarte mult in ultima vreme. Chiar Celeban era cel care trebuia sa vina pe coltul scurt si sa inscrie cu capul”, a dezvaluit Daniel Stanciu care nu-l uita nici pe cel care a aparat aproape de perfectiune poarta vasluienilor: „Coman a fost omul nostru de baza atat in teren, cat si in afara, pentru ca el a fost cel care i-a incurajat pe baietii nostri”.

Etichetat cu: , , , , , , , , , , , ,