Primera Division / Barcelona – OK, Real Madrid – KO. Etapa nebuna in Spania, cu Barcelona revenind gratie recordmenului Messi si cu un Real neputincios in fata lui Getafe

„Galacticii” de la Real Madrid raman fara victorie in noul sezon de Primera Division si dupa etapa a doua, fiind aruncati pana pe locul al 15-lea! Dupa egalul din runda inaugurala, 1-1 cu Valencia, „albii” nu au reusit sa scoata nici macar un punct pe terenul lui Getafe, chiar daca ei au fost cei care au deschis scorul. Echipa lui Mourinho a pierdut cu 2-1, goluri Varela (’53) si Barrada (’75), respectiv Higuain (’27).

Barcelona a castigat cu emotii la Pamplona, pe terenul Osasunei, dupa ce a fost condusa la pauza, prin golul lui Joseba Llorente (’17). In repriza a doua, gazdele au ramas in 10, iar Messi a intors scorul in patru minute (’76, ’80), stabilind un nou record in Primera Division, devenind primul fotbalist care inscrie doua „duble” in primele doua etape. „Extraterestrii” au preluat sefia clasamentului, cu maximum de puncte dupa doua etape, golaveraj 7-2.

A fost spectacol si pe „Mestalla”, acolo unde Valencia a remizat cu Deportivo la Coruna, scor 3-3.