FINAL – Etapa a VI-a / SC Vaslui – Steaua Bucuresti 3-1. Moldovenii fac instructie cu cei care si-au permis sa-i puna la zid

Vasluienii au aratat ca formeaza o echipa mare, invingand Steaua cu 3-1, dupa ce la scurt timp dupa pauza, „ros-albastrii” deschideau scorul, ca o incununare a jocului dinamic si agresiv cu care au controlat intreaga repriza intai.

Stelistii au intrat pe teren decisi sa plece acasa cu toate cele trei puncte. Victoria Pandurilor, in deplasare la Iasi, obliga echipa lui Reghecampf sa obtina victoria pentru a ramane la egalitate cu prima clasata. Pe fondul unui joc lipsit de forta al moldovenilor, „ros-albastrii”  au tinut in sah permanent defensiva adversa, Coman, ntr-o zi de exceptie, fiind nevoit sa mature gazonul de langa linia portii in nenumarate randuri.

La pauza socrul era inca 0-0, dar Steaua simtea ca poate castiga partida. Determinati si dornici sa puna la picioarele patronului o victorie care ar fi adus liniste o perioada de timp, stelistii s-au aruncat in atac inca de la reluarea meciului. In minutul 50, Chiriches face o cursa senzationala de la mijlocul terenului pana in apropierea careului advers, ii paseaza in flancul stang lui Tanase care il gaseste demarcat perfect pe Chipciu. Septarul „ros-albastrilor” nu rateaza ocazia si inscrie un gol extrem de important pentur echipa sa.

De pe margine, Sumudica privea siderat spectacolul cinic derulat in fata ochilor sai. Inainte de inceperea partidei, zvonurile il puneau pe lista de „exporturi” ale lui Adrian Porumboiu, in cazul in care Vasluiul ar fi obtinut un rezultat slab. Sansa a tinut insa cu moldovenii. Desteptati parca din somn, gazdele au profitat de oboseala oaspetilor, care facusera pana atunci un pressing extrem de energic si eficient.

Coman ramane la fel de sigur in poarta Vasluiana si scoate rand pe rand toate suturile periculoase ale stelistilor.  Stanca cedeaza insa in fata presiunii puse pe poarta sa de gazde si in minutul 82 iese gresit la un sut din afara careului expediat de Sanmartean si scapa mingea in poarta. Vasluienii nu s-au multumit insa cu lectia data adversarilor sai, iar Niculae razbuna o ratare anterioara si inscrie cu un sut in diagonala in poarta echipei pe care a dorit sa o infranga de fiecare data.

Fluierul final ingheata tabela la scorul de 3-1. Steaua ramane pe locul doi in clasament, dar pierde egalitatea la puncte cu Pandurii, prima clasata, in timp ce Vasluiul trece pe locul 4, iar Sumudica poate dormi linistit in urmatoarele zile.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:
93′ FINAL

91′ Dani Coman se arunca in fata portii si intrerupe un schimb de pase stelist in careu.

88′ GOOOOOOOOOOOL Vaslui! Niculae inscrie pe sub piciorul unui fundas stelist si Stanca este inviins pentru a treia oara.

87′ Ocazie mare pentru Vaslui! Celeban reia cu capul din fata portii lui Stanca, dar mingea loveste transversala.

83′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Vaslui!!! Sanmartean inscrie cu un sut de pe flancul stang, dincolo de marginea careului. Stanca iese pe sub minge si scapa mingea in poarta.

81′ Milanov vede cartonasul galben dupa o intervenite intarziata.

81′ Tanase centreaza in fata portii vasluiene, insa Adi Rocha nu reuseste sa ajunga la minge inaintea lui Coman.

77′ Suteaza de la distanta Parvulescu, dar sutul sau este prea slab, iar Coman retine fara mari emotii.

76′ Lucian Filip intra in locul lui Pintilii.

75′ N’Doye suteaza surprinzator de la 30 de metri si izbeste bara, ridicand volumul sonor pe stadion.

74′ Vasluienii s-au activat si tin in sah defensiva Stelei.

71′ Marius Niculae suteaza din amrginea careului, dar mingea trece putin peste transversala

70′ Stanciu primeste pasa din lovitura libera si suteaza puternic de la 35 de metri, insa mult pe langa poarta lui Stanca.

69′ Tanase il tine de tricou pe Sanmartean plecat in viteza pe contraatac. Decarul stelist vede cartoansul galben.

68′ Chipciu il faulteaza din spate pe N’Doye si vede cartoansul galben.

67′ Nikolic suteaza in diagonala, de pe stanga, iar Dani Coman este pe faza si respinge din doua miscari.

62′ Bourceanu bate o lovitura libera, dar suteaza peste poarta.

59′ GOOOOOOOOOOOL Vaslui! Celeban inscrie in urma unui corner. Stanca iese pe sub minge si vasluienii egaleaza.

58′ Steaua trece din nou pe langa gol! Pintilii suteza puternic, dar Dani Coman intervine din nou senzational si apara.

57′ Nikolic il inloocuieste pe Adi Popa.

56′ Ratare uriasa a lui Chipciu care rateaza dubla. Sutul sau este deviat de Dani Coman.

50′ GOOOOOOOOOOOOOOL Steaua! Chipciu inscrie din 10 metri, dupa o pasa excelenta venita de pe partea stnaga de la Tanase.

46′ Sburlea a intrat in locul lui Varga.

46′ Stanciu l-a inlocuit pe Caue.

46′ Se reia meciul.

45′ PAUZA

44′ Steaua bate o noula lovitura de la coltul terenului. bourceanu centreaza de pe dreapta, Chipciu reia, dar trimite mingea peste poarta.

42′ Marius Niculae este in offside.

39′ Bourceanu bate un corner de pe partea stanga, dar vasluienii resping de la 6 merti de linia portii.

39′ Ploaia torentiala nu da semne ca se va incheia prea curand.

36′ Rusescu suteaza neasteptat din careu, dar Dani Coman este pe faza si respinge cu dificultate in fata portii,  Elias intervine si indeparteaza pericolul.

34′ Chipciu este in offside.

32′ Centrarea din lovitura livera obtinuta de vasluieni este slaba si stelistii scapa ieftin.

31′ Chiriches il faulteaza tactic pe Sanmartean si vede cartonasul galben.

29′ Adi Popa isi prelungeste prea mult balonul si pierde mingea in careul advers.

24′ Vasluienii au mai echilibrat balanta posesiei, iar stelistii nu mai controleaza la fel de autoritar meciul.

23 Varga centreaza periculos langa poarta stelistilor, dar Celeban nu ajunge si rateaza devierea.

19′ Niculae este in offside.

16′ Stanca iese curajos din poarta si respinge mingea de la piciorul lui Marius Niculae.

14′ Rusescu este in offside.

13′ Executa Bourceanu lovitura de pedeapsa, dar o face slab.

12′ Stelistii se intorc in careul moldovenilor si obtin o lovitura libera.

12′ Steaua periculoasa din nou! Rusescu reia din voleu si Dani Coman plonjeaza din nou, opirind mingea din drumul ei spre vinclu.

9′ Salageanu obtine o lovitura libera. Sanmartean executa dar
bourceanu se opune centrarii.

8′ Rusescu este in offside.

7′ Dani Coman scoate spectaculos un sut la vinclul portii trimis de Tanase din afara careului.

6′ Bourceanu executa al treilea corner al „ros-albastrilor”, dar trimite dincolo de careu si faza se pierde.

5′ Stelistii preseaza in careul vasluian  si obtin inca un corner. Moldovenii resping de data aceasta.

‘2 Georgievski centreaza din banda dreapta, dar Coman iese si retine.

‘1 Steaua obtine rapid un corner. Bourceanu centreaza, dar faza se stinge rapid.

1’ A inceput partida.

Echipele  de start:

Vaslui: D. Coman – Milanov, Celeban, Charalambous, Sălăgeanu – Antal, Caue, N’Doye, Varga – Sînmărtean – M. Niculae;
Antrenor: Marius Sumudica;

Steaua: Stanca – Georgievski, Martinovic, Chiriches, Parvulescu – Pintilii, Bourceanu – Popa, Tanase, Chipciu – Rusescu;