Sabau in „silenzio stampa”! Marian Rada: „Meciul asta imi aduce aminte de un alt meci de-al nostru, in ’84-’85, cu FC Olt, cand tot asa am invins! Asta e farmecul Rapidului!”

Antrenorul secund al echipei Rapid, Marian Rada a acceptat sa ofere cateva declaratii dupa succesul obtinut de giulesteni in fata rivalei CFR Cluj, in locul lui Sabau, care s-a declarat in „silenzio stampa”.

Rada spune ca este de apreciat caracterul jucatorilor rapidisti, care „nu s-au lasat calcati in picioare” pe stadionul Giulesti, revenind dupa ce au fost condusi cu 2-0.

A mai fost un meci de genul asta pe Giuleşti, prin ’84-’85, cu FC Olt. Atunci eram condusi la pauza tot cu 2-0. In repriza a doua am intors scorul la 3-2, ne-au egalat, iar pe final am castigat cu 4-3. Asa ca am mai trecut prin astfel de meciuri. E de apreciat caracterul jucatorilor, ca nu s-au lasat calcati in picioare. Asta este farmecul Rapidului din 1923, farmecul vietii la Rapid e din ’92-’93 (n.r. – sezonul in care George Copos a devenit actionar majoritar la FC Rapid)”, a spus Rada.

Referitor la faptul ca fanii au cerut demisia tehnicianului Ioan Ovidiu Sabau la pauza, el a precizat ca este ceva normal: „E ceva normal sa se ceara demisia. Chiar am vorbit cu Nelutu Sabau si nu era suparat deloc. Nu avea cum sa fie aplaudat cand echipa nu juca. Nu vrea sa plece de la echipa si nici nu e speriat, cunoaste bine Giulestiul„, a declarat Rada, pentru Digi sport.