FINAL – Etapa a VI-a / Dinamo Bucuresti – Petrolul Ploiesti 2-1. „Cainii rosii” ii inving pe „lupii galbeni” cu goluri marcate in primele si in ultimele minute

Duminica seara, pe stadionul din Soseaua Stefan cel Mare, Dinamo Bucuresti a castigat cu scorul de 2-1 in fata Petrolului Ploiesti, in cadrul etapei a VI-a a Ligii I. Golurile gazdelor au fost marcate de Srdjan Luchin (‘4) si George Tucudean (’90+3), in timp ce pentru prahoveni a punctat Gicu Grozav (’28).

„Cainii rosii” au inceput tare meciul si au deschis scorul rapid, chiar in minutul al patrulea, la o faza fixa executata de Catalin Munteanu, si finalizata cu capul de fundasul central Srdjan Luchin. Tot el a ratat o ocazie asemanatoare in minutul 24. Petrolistii nu au avut replica pana in minutul 28, cand Gicu Grozav a profitat de o respingere gresita a lui Balgradean la un sut slab al lui Hamza si a punctat in poarta ramasa goala. Finalul de repriza le-a apartinut, insa nu au mai putut trimite la poarta, desi au pus pericol in careul „lupilor”.

Oaspetii au ramas in atac si dupa pauza, tinand jocul sub control. Au avut ocazii prin Adrian Cristea si prin Younes Hamza si chiar si-au trecut in cont o bara, in mintuul 76, la sutul lui Laurentiu Marinescu, intrat pe parcursul reprizei secunde. Cand s-au aratat cele trei minute de prelungire, Dinamo dadea senzatia ca vrea sa pastreze acel 1-1 care era pe tabela si la pauza. Bonetti facea schimbare, iar mingea era pasata inapoi de „ros-albi”. Parca de nicaieri, in ultimul minut a venit centrarea aceluiasi Catalin Munteanu, catre George Tucudean (si el intrat in repriza a doua), care a profitat de o iesire proasta a lui Mircea Bornescu si a punctat pentru trei puncte care ii urca pe „caini” pe podium, cu un joc mai putin disputat!

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final

’90+3 GOOOL Dinamo!!! Tucudean marcheaza golul victoriei dinamoviste cu o lovitura de cap, din cetrarea lui Catalin Munteanu, de pe partea stanga a atacului „ros-alb”

’90 Ultima schimbare la Dinamo: iese Musat si intra Laurentiu Rus

’90 De la margine se arata trei minute de prelungiri

’86 Cartonas galben pentru noul intrat Bokila, care a simulat

’82 Schimbare la oaspeti: iese Younes Hamza, inlocuit de Bokila

’76 Bara pentru Petrolul! Sut cu stangul al lui Laurentiu Marinescu, din interiorul careului, insa mingea intalneste stalpul portii aparate de Cristian Balgradean

’75 Schimbare la Dinamo: iese Cosmin Matei, inlocuit de Filip

’74 Ocazie pentru Petrolul! Hamza suteaza, insa Balgradean apara si pastreaza rezultatul de egalitate

’73 Mircea Bornescu prinde un sut trimis de Alexandru Curtean

’70 Sut peste poarta trimis de Adrian Cristea

’65 Cartonas galben pentru noul intrat Marian Cristescu

’63 Doua modificari la Petrolul Ploiesti: ies Sony Mustivar si Gicu Grozav, inlocuiti de Laurentiu Marinescu si Marian Cristescu

’62 Schimbare la Dinamo: iese Marius Alexe si intra George Tucudean

’61 Cartonas galben si pentru Dragos Grigore, pentru o tinere la Boudjemaa

’55 Ocazie pentru Petrolul! Adrian Cristea suteaza din partea stanga a atacului petrolist, insa Balgradean reuseste sa scoata in corner. Offside la prahoveni, bat bucurestenii

’54 Cartonas galben pentru Alexandru Curtean, dupa un fault comis asupra lui George Galamaz

’48 Marius Alexe rateaza de putin intalnirea cu mingea in careul ploiestenilor, la o centrare a lui Cosmin Matei

’46 Inceputul reprizei secunde

’45+1 Fluier de pauza in Soseaua Stefan cel Mare, unde Dinamo Bucuresti si Petrolul Ploiesti se afla la egalitate, scor 1-1

’45+1 Petrolistii sunt mai activi pe acest final de repriza

’45 De la margine se arata un minut de prelungire pentru prima repriza

’41 Balgradean are o interventie buna in fata lui Hamza, iesind dintre buturi si prinzand o centrare care ii era adresata de catre Achim

’34 Lovitura de cap a lui Boudjemaa trece cu putin pe langa poarta „cainilor”

’28 GOOOL Petrolul!!! Gicu Grozav puncteaza pentru 1-1, dupa o greseala a portarului Balgradean. Goalkeeper-ul lui Dinamo a respins gresit un sut slab trimis de Younes Hamza, iar Grozav a urmarit si a punctat in poarta ramasa goala

’24 O noua ocazie pentru dinamovisti! Tot la o faza fixa, acelasi Luchin a trimis o noua lovitura de cap, dar pe langa, din centrarea lui Catalin Munteanu

’22 Cartonas galben pentru Srdjan Luchin

’20 Cosmin Matei are o actiune pe partea dreapta si avaneaza pana in apropierea liniei de fund, insa si-a facut mingea prea lung si a scapat-o in aut de poarta

’15 Petrolistii incearca sa puna presiune la poarta lui Cristian Balgradean, insa centrarea lui Achim este respinsa de Nica din careul dinamovist

’14 Cartonas galben pentru Sony Mustivar

‘5 Cristian Balgradean prinde lovitura de cap a lui Younes Hamza

‘4 GOOOL Dinamo!!! Srdjan Luchin deschide scorul in fata „lupilor galbeni”. Fundasul „cainilor rosii” a punctat cu o lovitura de cap, din apropierea portii prahovene, in urma unei faze fixe

‘3 Cele doua echipe si-au impartit posesia in putinele minute scurse pana acum, insa fara realizari. Pana acum, a fost de fiecare parte cate o centrare ratata

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Dinamo Bucuresti si Petrolul Ploiesti, din cadrul etapei a VI-a a Ligii I

DINAMO: Balgradean – Nica, Grigore, Luchin, Musat – Galcev, Munteanu, Boubacar – Matei, Alexe, Curtean; Antrenor: Dario Bonetti;

PETROLUL: Bornescu – Achim, Manasse, Galamaz, Guilherme – Boudjemaa, Mustivar, Hoban, Adrian Cristea – Hamza, Grozav; Antrenor: Mircea Rednic.

Sursa foto: „ziarelive.ro”