FINAL – Etapa a VI-a / CSMS Iasi – Pandurii Targu Jiu 0-1. Victorie in extremis obtinuta de liderul campionatului

Pandurii Targu Jiu pastreaza sefia clasamentului Ligii I, dupa victoria cu 1-0 obtinuta pe terenul nou promovatei CSMS Iasi, gratie golului inscris de Dan Nistor, in minutele de prelungiri.

Iesenii au avut initiativa o mare parte din acest meci si au ratat cateva ocazii bune de a inscrie, pe fondul unui joc slab facut de gorjeni, care obisnuisera in acest sezon cu evolutii spectaculoase.

Golul victorios al celor de la Pandurii a fost marcat de Dan Nistor, in primul dintre cele patru minute de prelungiri, dupa o faza de senzatie, in care a ridiculizat apararea moldovenilor.

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final

’90+1 GOOOL Pandurii!!! Dan Nistor puncteaza in extremis, aducand trei puncte importante pentru gorjeni. Mijlocasul a patruns pe stanga, a ridiculizat cativa aparatori adversi si a punctat cu un sut din apropiere

’83 Ratare pentru ieseni! Herghelegiu a trimis in portarul Lazar, din apropiere, ratand o buna sansa de a deschide scorul pentru echipa gazda

’79 Modificare la Pandurii: iese Ibeh, inlocuit de Matulevicius

’77 Cartonas galben pentru Vladu

’75 Schimbare la Iasi: iese Adrian Patulea si intra Petrovic

’74 Cartonas galben pentru Keita

’70 Sut slab trimis de Voiculet, iar portarul Irimia prinde fara probleme

’67 Cartonas galben pentru Claudiu Ionescu

’64 Inca o schimbare la Pandurii: iese Karim Boutadjine si intra Alexandru Grigoras

’61 Ocazie pentru gazde! Noul intrat Herghelegiu a trimis aproape de poarta, cu un sut pe jos, din marginea careului gorjean

’58 O noua schimbare la Iasi: iese Claudiu Tudor si intra Claudiu Ionescu

’56 Modificare si la Pandurii: iese Mihai Radut, inlocuit de Valentin Lemnaru

’53 Schimbare la Iasi: iese Ciucur si intra Herghelegiu

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Iasi

’37 Sut peste poartaiesenilor, trimis de Claudiu Voiculet, care a primit de la John Ibeh

’30 Gazdele continua sa aiba intiativa, dar gorjenii se apara bine si organizat

’24 Iesenii reusesc sa introduca mingea in poarta prin Patulea, insa golul nu este validat, din cauza ca arbitrul asistent de pe acea parte a semnalizat un offside

’16 Primul cartonas galben din aceasta intalnire este incasat de Dan nistor

’12 Lovitura de cap a lui Ibeh, insa mingea trece pe langa poarta

‘7 Boutadjine suteaza pe langa poarta lui Irimia

‘5 Gazdele raman in atac, iar Adrian Patulea trimite un sut din intoarcere, dar apararea celor de la Pandurii reuseste sa respinga in corner

‘4 Ocazie pentru ieseni! Milea a trimis o lovitura de cap peste poarta, de la circa 13 metri, desi centrarea lui Keita l-a gasit liber in careul gorjenilor

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre CSMS Iasi si Pandurii Targu Jiu, din etapa a VI-a a Ligii I

CSMS IASI: Irimia – Onofras, Vladu, Cretu, Tincu – Milea, Straton – Keita, Tudor, Ciucur – Patulea; Antrenor: Ionut Popa;

PANDURII TARGU JIU: Lazar – Ungurusan, Viera, Mamele, Vlad – Nistor, Radut, Voiculet – Maxim, Boutadjine, Ibeh ; Antrenor: Petre Grigoras.