EXCLUSIV / Cosmin Contra, dupa debutul cu succes din Liga a III-a din Spania, 4-2 cu Sporting Gijon 2: „Am avut emotii, dar e o victorie meritata”

Romanul Cosmin Contra a debutat cu o victorie ca antrenor in Spania, la echipa Fuenlabrada, din a treia liga iberica. Succesul a fost obtinut in fata lui Sporting Gijon B, scor 4-2, dar fostul international roman a spus ca a avut emotii, chiar daca elevii sai conduceau cu 3-0 inca din minutul 35.

„Gurita” a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca si-a vazut jucatorii relaxati la pauza si i-a avertizat ca ii asteapta o repriza secunda „de foc”, mai ales ca omologul sau de la Gijon, Abelardo (fost international spaniol si fotbalist al Barcelonei) a fortat atacul, introducand doi atacanti.

„In prima repriza am facut 35 de minute foarte bune, in care am dominat copios meciul, am reusit sa marcam de trei ori si am mai avut si ocazii. In ultimele 10 minute ne-am cam relaxat si au avut si ei ocazii. La pauza i-am vazut relaxati pe baieti, ca au jucat bine si aveau 3-0. Le-am atras atentia ca trebuie sa incepem bine, sa avem 15 minute bune. Stiam ca antrenorul celor de la de la Sporting, Abelardo a bagat doi atacanti in teren, scotand un mijlocas defensiv si o extrema. De ce mi-a fost frica nu am scapat si am primit gol la o faza fixa. Era sa facem 4-1, la o faza in care un jucator al nostru a scapat de la mijlocul terenului singur cu portarul dar goalkeeper-ul advers a aparat. La faza urmatoare s-a 3-2, ca asa e fotbalul. Au fost ceva emotii, dar am echilibrat un pic, prin introducerea inca unui mijlocas in locul unei extreme. S-a facut 4-2 si am mai avut ocazii, dar cred ca e o victorie meritata”, a declarat Cosmin Contra, in emisiunea „Liga lu’ Mitran”.

Probleme cu transferul lui Razvan Ochirosii

Transferat in ultimul moment la Fuenlabrada, Razvan Ochirosii are probleme cu cartea verde, neputand fi folosit de gruparea spaniola. Antrenorul Contra asteapta o rezolvare cat mai rapida a situatiei fotbalistului care a devenit cel mai tanar marcator al Stelei in cupele europene, pe cand imbraca tricoul gruparii „ros-albastre”: „Ochirosii are probleme cu transferul. A semnat tarziu contractul si sper ca saptamana urmatoare sa il pot folosi. Avem meci de cupa cu Oviedo si dupa aceea, sambata, jucam in campionat tot cu ei. Sper ca macar intr-unul dintre aceste meciuri sa il pot folosi. Mai am aceeasi problema cu un jucator care a fost la Brescia”.

„Nu este meritul meu ca am aparut in Marca, ci meritul jurnalistilor de acolo. Nu este putin lucru sa ai doua pagini centrale dedicate intr-o asemenea publicatie. Ma bucur sa vad ca se apreciaza ce am facut in cei 12 ani petrecuti in fotbalul spaniol. Totusi, vreau sa am realizari si sa ajung pe prima pagina”, a mai spus fostul fundas, care in Spania a jucat la Deportivo Alaves, Atletico Madrid si Getafe.