Bundesliga: Multe victorii in deplasare in etapa inaugurala, performerele fiind Nürnberg, Düsseldorf, Bayern si Wolfsburg

A inceput cea de-a 50-a editie  a Bundesliga  etapa inaugurala oferind dupa o pauza competitionala neobisnuit de lunga  de 111 zile meciuri interesante, de buna factura si mai multe rezultate neasteptate daca  nu chiar surprinzatoare, desi in Bundesliga acest ultim aspect ramane mereu discutabil aici fiecare putand invinge pe fiecare. Performerele etapei se pot numi, totusi, echipele din Wolfsburg, Nürnberg si Düsseldorf care au castigat in deplasare luand un start cat se poate de bun…

DORTMUND – BREMEN 2-1 (1-0). Campioana a castigat pe merit dar numai datorita finalului mai bun, tanara echipa din Bremen (medie 22,9 ani) dand o replica mai mult decat curajoasa si avand mari ocazii de gol pe care le-a ratat prin Elia si Arnautovic. Dortmund a aratat acelasi joc combinativ si spectaculos, dar a ratat la randul ei destul de mult. Golurile au fost realizate de: Reus (11), Götze (81) respectiv GebreSelassie (75). Meciul a avut loc vineri seara.

MÖNCHENGLADBACH – HOFFENHEIM 2-1 (1-0). Oaspetii s-au straduit sa repare esecul din cupa, unde au fost eliminati de o echipa din liga regionala, insa si  aceasta intreprindere a esuat pentru ca apararea nu se prezinta la nivelul celorlalte compartimente gresind adesea. Gazdele au evoluat destul de modest, fiind, cum s-a vazut si in meciul cu Dinamo Kiev, departe de prestatia din sezonul anterior. Au inscris: Hanke (33), Arrango (80), respectiv Firmino (66).

FREIBURG – MAINZ 1-1 (0-0). Ambele echipe pot acuza ca au pierdut cate doua puncte, sansa victoriei avand-o fiecare. Gazdele au deschis scorul dupa un atac bine desenat si au fost egalate printr-un penalti acordat in urma unui fault  care a declansat discutii aprinse in teren si tribune. De retinut ca cele doua au prezentat putini jucatori noi, evoluand in general cu personalul cunoscut din campionatul trecut. Goluri: Kruse (49) si respectiv Ivanschitz (65, penalti).

AUGSBURG – DÜSSELDORF 0-2 (0-0). Noua promovata a invins neasteptat si victoria se leaga de numele unui debutant: Schahin care intrat in ultima jumatate de ora punctand  prin suturi deosebit de spectaculoase in min. 68 si 79. Acest Schahin are 23 de ani, nascut la Donetk, mama rusoaica, tatal libanez, cu antecedente la echipele din Fürth, Dresden, Hamburg si in echipa U-20 si pe calea consacrarii la  Düsseldorf. Se profileaza o interesanta cariera.

HAMBURG – NÜRNBERG 0-1 (0-0). Daca lucrurile vor continua in acest mod vom asista din nou la zbaterea echipei hanseate, lipsita de armonie intre compartimente, cu o aparare nesigura si fara un conducator de joc adecvat. Nürnberg a fost clar echipa mai buna, golul lui Balitsch din minutul 68 pecetluind o stare de fapt ilustrata de pilda si de statistica suturilor: 10-17, dar dincolo de acest aspect, oaspetii au practicat un fotbal bun, bine legat si spectaculos, victoria fiind meritata.

FÜRTH – BAYERN 0-3 (0-1). Nicio sansa pentru noua promovata, un oarecare suspens dominand doar pana cand multipla campioana a deschis scorul. Dupa pauza jocul a avut un singur curs, spre poarta gazdelor  münchenezii ratand ocazie dupa ocazie. Adesea criticatul Arjen Robben s-a aflat in elementul sau construind mult si marcand un gol frumlos cu un lob peste portar dintr-un unghi dificil, gol intrat in statistica in mod eronat ca autogol. Au inscris: Müller (43), Mandzukic (59), Kleine (78, autogol).

FRANKFURT – LEVERKUSEN 2-1 (0-1). Noua promovata a dezbracat repede tracul debutului oferind faze de fotbal spectaculos si ofensiv. Oaspetii au marcat neasteptat la capatul unui rapid contraatac dar a fost evident ca asistam doar la un succes trecator. In repriza a doua Eintracht a avut cel putin o jumatate de duzina de ocazii de gol, din care a valorificat doua prin jucatorii noi veniti in cadrul echipei: Aigner (57) si Lanig (82). Pentru Bayer a marcat Kiessling (30).

STUTTGART – WOLFSBURG 0-1 (0-0). Tot jocul nu a facut cat ultimele 2-3 minute. Gazdele au beneficiat de un penalti, foarte discutabil, Pogatetz fiind acuzat de fault la Ibisevic. Acesta din urma a executat slab, portarul a respins si balonul reluat trecand pe langa poarta. Secunde mai tarziu, in ultimul minut, un atac al oaspetilor lansat de Vierinha a fost finalizat de noul venit, Dost si oaspetii au obtinut trei puncte nesperate si trebuie spus obiectiv nemeritate. Dar asa e fotbalul!

HANNOVER – SCHALKE 2-2 (1-0). Cum niciun meci dintre cele 46 de pana acum nu s-a incheiat fara gol nu a fost cazul nici de data aceasta. Surpriza formatia oaspetilor, foarte ofensiva si cu Ciprian Marica drept al doilea varf alaturi de Huntelaar. Schalke a dominat dar a fost amendata datorita plasamentului gresit al aparatorilor, printr-un gol cu capul reusit de noua achizitie de la Liege, Felipe (min.43). Schalke a ramas la carma partidei, egaland prin Huntelaar (52) si luand conducerea prin Holtby (54), gol cu capul al celui mai scund jucator de pe teren. Ca din senin, gazdele au egalat prin Nikci (80), un alt jucator nou, acesta aflandu-se la primul contact cu balonul.

ETAPA VIITOARE: vineri, 31 august: Mainz – Fürth; sambata, 1 septembrie: Schalke – Augsburg, Leverkusen – Freiburg, Bremen – Hamburg, Nürnberg – Dortmund, Hoffenheim – Frankfurt, Düsseldorf – Mönchengladbach; duminica, 2 septembrie: Wolfsburg – Hannover, Bayern – Stuttgart.

Sursa foto: „rp-online.de”

Etichetat cu: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,