Zeita Fortuna nu l-a lasat pe Dan Petrescu la debutul sau pe banca lui Dinamo Moscova in campionat: Lokomotiv – Dinamo 2-3!

Tehnicianul roman Dan Petrescu a debutat cu o victorie in campionatul Rusiei, la Dinamo Moscova, castigand derbiul din deplasare cu Lokomotiv, scor 3-2 dupa un meci interzis cardiacilor!

Suspendat pana pe 2 septembrie in prima liga din Rusia, “Bursucul” si-a urmarit elevii din tribuna, acolo de unde a oferit tot timpul indicatii prin telefon.

Kokorin, atacantul lui Dinamo, a deschis scorul in minutul 12, insa problemele din defensiva trupei lui Dan Petrescu nu s-au rezolvat, Maicon egaland peste doar sase minute dupa o gafa uriasa a portarului.

Dupa pauza, oaspetii au continuat sa preseze, iar golul maghiarului Dzudzak din minutul 59 a venit firesc. Si tot dupa sase minute, tot in urma unei gafe in defensiva lui Dinamo, Dame N’Doye, venit de la FC Copenhaga, fratele lui N’Doye de la Vaslui, a fost lasat nemarcat in careu si a punctat cu capul in minutul 65.

La numai trei munute distanta, Dinamo Moscova a preluat inca o data conducerea in minutul 68, datorita lui Noboa. Golul mijlocasului ecuadorian s-a dovedit a fi decisiv intrucat Dinamo Moscova a obtinut prima victorie din acest sezon.

In ultimul minut de joc Lokomotiv a ratat doua sanse mari de egalare, insa zeita Fortuna a fost de partea lui Petrescu….