FINAL / Supercupa Spaniei (tur) – FC Barcelona – Real Madrid 3-2. O repriza secunda FABULOASA cu cinci goluri! Ronaldo a deschis balul, Valdes l-a inchis cu o gafa uluitoare! Returul este miercurea viitoare. VEZI VIDEO!

Real Madrid si FC Barcelona s-au confruntat pentru prima oara in acest sezon in Supercupa Spaniei. Primul „El Clasico” al stagiunii 2012-2013 s-a dispuata pe Nou Camp, unde castig de cauza au avut catalanii, scor 3-2. Dupa o prima repriza in care ocaziile au cam lipsit, in special la poarta gazdelor, repriza a doua a fost exact invers salvand-o pe prima cu cinci goluri inscrise de o maniera exceptionala…

Ronaldo (55′) a deschis scorul cu o lovitura de cap cu pamantul, Pedro (57′) a egalat imediat, Messi (70′) a facut-o din penalty, iar Xavi (78′) a ridiculizat intreaga aparare madrilena cu ajutorul lui Iniesta. Di Maria (85′) a inschis tabela insa cu ajutorul lui Valdes, iar castigatoarea se va decide miercurea viitoare…

Echipele care au evoluat:

FC Barcelona: Valdés – Alves, Piqué, Mascherano, Adriano – Sergio, Xavi, Iniesta, Pedro –  Alexis, Messi

Real Madrid: Casillas – Arbeloa, Ramos, Albiol, Coentrao – Xabi Alonso, Khedira – Callejon, O–zil, Cristiano Ronaldo – Benzema

90′ Fluier final

87′ Iese Pedro, intra Jordi Alba

85′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLL Real Madrid! Valdes gafeaza in fata careului mic incercand sa dribleze in fata lui Di Maria, argentinianul ii fura balonul si inscrie in poarta goala!!

83′ Iese Xavi, intra Fabregas

78′ GOOOOOOOLLL Barcelona! Xavi marcheaza dupa o acţiune superba a lui Iniesta!

77′ Revine Pedro in teren

74′ Pedro se resimte dupa o intrare a lui Ramos, jucatorul a fost calcat involuntar de fundasul madrilenilor

72′ Tello intra in locul lui Sanchez

70′ GOOOOOOOOLL Barcelona! Messi inscrie ca la manual trimitandu-l pe Casillas in stanga si balonul in dreapta

69′ Penalty pentru Barcelona dupa o interventie asupra lui Iniesta facuta de Sergio Ramos. Decizia e corecta.

65′ Di Maria intra in locul lui Callejon

62′ Iese Benzema intra „Pipita” Higuain

57′ GOOOOOOOOOLLLL BARCELONA! Pedro egaleaza imediat dupa repunerea balonului cu un sut din interiorul careului la coltul lung!

55′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLL REAL MADRID! Ronaldo inscrie cu o lovitura de cap din marginea careului mic dupa un corner batut de Ozil.

50′ Albiol primeste cartonasul galben.

46′ inceputul reprizei secunde

PAUZA

45′ Coentrao scapa pe contraatac, iar Mascherano face fault si vede galben

44′ Arbeloa vede galbenul pentru o intrare cu piciorul foarte sus

44′ O noua lovitura libeara de la 22 de metri pentru catalani, insa Xavi trage in zid si este corner

42′ Sutul lui Xavi trece peste poarta

40′ Ramos intervine la Alexis Sanchez, catalanul cade in careul mic, si se acorda corner. Pe reluare se vede cum madrilenul nu loveste balonul!

38′ Ronaldo il zapaceste pe Pique, insa centrarea din marginea careului este respinsa

33′ Casillas scoate de sub bara un sut pe centru al lui Pedro.

31′ Contraatac Real, Benzema patrunde in careul catalanilor, castiga duelul fizic cu Adriano, ramane in pozitie de sut, dar Mascherano il blocheaza in ultimul moment.

28′ Xavi scapa pe contraatac, insa trimite in blocajul lui Coentrao.

27′ Ozil scapa pe contraatac din propriul careu, insa se incurca in propriile picioare si este deposedat

26′ Messi trimite din lovitura libera, de la 25 de metri, insa mingea este deviata in corner.

19′ OCAZIE BARCA! Messi trage putin pe langa poarta din 15 metri dupa o pasa a lui Alves, prin spatele apararii madrilene!

17′ Pique trimite primul sut al meciului, peste langa poarta, de la 30 de metri.

15′ Superba combinatie a lui Benzema si Khedira, neamtul se demarca singur in banda stanga, insa centrarea este respinsa destul de lejer,

13′ Callejon il loveste cu mingea pe Busquets, stadionul explodeaza! Gest urat al madrilenului..

11′ Xabi Alonso primeste cartonasul galben.

10′ Catalanii pun stapanire pe joc, insa fara sa puna probleme madrilenilor

3′ Bate Alonso, insa Khedira este in offside

2′ Ozil faultat de Mascherano la 35 de metri

1′ Inceputul meciului. Madrilenii au avut lovitura de start