FINAL – Play-off Liga Europa(tur) / FK Ekranas – Steaua Bucuresti 0-2. Martinovic si Adi Popa rezolva calificarea inca din Lituania

Steaua a invins fara emotii Ekranas in deplasare, asigurandu-si in cea mai mare masura calificarea in grupele Europa League. Desi au jucat pe un teren sintetic, elevii lui Reghecampf au stiut sa speculeze avantajele unei astfel de suprafete de joc si au inscris primul gol chiar din lovitura libera. Bourceanu a trimis frumos in careu, iar Martinovic a reluat spre poarta, fara sansa pentru portarul lituanienilor.

Momentele rare in care Ekranas s-a apropiat de poarta lui Stanca nu le-au dat insa mari batai de cap stelistilor. Dar Kauneckas nu a fost la fel de relaxat. Centrarile din lovitura libera ale lui Bourceanu, suturile periculoase spre poarte trimise de Mihai Costea si presiunea pusa in careul advers de Adi Popa si Adi Rocha au transformat meciul tur intr-un cosmar pentru jucatorii lui Ekranas.

In minutul 75′ Adi Popa inscrie primul gol pentru Steaua, iar transferul facut de Reghecampf s-a confirmat. Din nou gazonul sintetic a aratat ca se preteaza la executii din faze fixe.

Pana la sfarsitul meciului, stelistii au continuat sa fie periculosi pentru poarta adversa, insa la fluierul final, tabela de marcaj a ramas la 2-0, suficient insa pentru ca elevii lui „Reghe” sa spere la o calificare usoara in mansa retur de pe teren propriu.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

93′ FINAL

87′ Adi Rocha deviaza mingea cu capul spre poarta din cadere, dar trimite pe langa bara.

86′ Ocazie mare pentru Steaua!!!! Rusescu ii paseaza lui Costea, care ramane singur cu portarul nimerit nefericit de atacantul stelist.

81′ Rusescu este in offside.

79′ Kucys intra in locul lui Girvainis.

77′ Norvilas il inlocuieste pe Kymantas.

75′ GOOOOOOOOOOOL Steaua! Adrian Popa inscrie cu o executie superba, direct din lovitura de pedeapsa. Este primul gol al jucatorului pentru Steaua.

74′ Andelkovic il faulteaza pe  Chirchessi vede cartonasul galben. Steaua obtine o lovitura lobera

72′ Filip executa o lovitura libera, dar sutul sau se opreste in zid.

69′ Costea suteaza de la distanta mare, dar executia sa in diagonala ocoleste poarta.

66′ Filip faulteaza din spate si primeste cartonasul galben.

65′ Costea este singur in careul advers, incearca sa-i paseze lui Rocha, dar este blocat.

62′ Adi Rocha il inlocuieste pe Nikolic.

62′ Suteaza Filip din afara careului, dar lituanienii resping atacul.

61′ Luksa suteaza periculos spre poarta stelista, dar Stanca este la post.

57′ Rusescu il inlocuieste pe Chipciu.

56′ Adi Popa centreaza din corner, dar niciun stelist aflat in careu nu ajunge la minge.

53′ Lucian Filip il inlocuieste pe Bourceanu. Chiriches preia banderola de capitan.

52′ Lituanienii insista in jumatatea Stelei, insa in cele din urma elanul lor se stinge dupa un sut pe langa poarta.

46′ Incepe a doua repriza.

PAUZA

40′ Steaua executa op noua lovitura de colt. Bate Bourceanu, dar faza se stinge repede.

37′ Luksa vede cartonasul galben dupa un fault asupra lui Pintilii.

35′ GOOOOOOOOOOOOL Steaua!!!!   Bourceanu centreaza din corner si Martinovic impinge mingea cu capul in plasa, de langa a doua bara.

31′ Mihai Costea trimite mingea spre poarta dintr-o foarfea superba la centrarea lui Georgievski. Mingea trece insa pe langa poarta.

29′ Bourceanu executa bine lovitura de pedeapsa, dar lituanienii resping peste poarta.

29′ Nikolic este faultat la marginea din stanga a carelui advers. Arbitrul dicteazalovitura libera.

24′ Ekranas obtine un corner de pe stanga. Centrarea ajunge  in careu, de unde Samusiovas reia peste poarta.

19′ Ocazie mare pentru Ekranas! Kymantas primeste mingea in fata portii, dupa o centrare paralele cu linia portii. Sutul lituanianului este initial blocat de Latovlevic, dar stelistul se impiedica si lituanienii trimit periculos pe deasupra portii lui Stanca.

17′ Mihai Costea suteaza de la marginea careului, din pozitie centrala spre coltul din stanga al portii adverse, dar portarul lituanienilor plonjeaza si respinge.

10′ Nikolic ajunge cu capul o centrare din alergare venita de la Adi Popa, insa reluarea trimite balonul pe deasupra transversalei.

9′ Ocazie pentru Steaua. Latovlevic suteaza din unghi, aproape paralel cu linia portii, dar executia sa este respinsa de Kaunekas.

7′ Joc impetuos al celor doua echipa pana ina cest moment, dar Steaua este echipa care apre sa domine jocul.

3′ Stelistii obtin un corner, insa centrarea este respinsa de portarul lituanienilor.

2′ Nikolic trimite primul sut al partidei, dar nu gaseste poarta.

2’Vremea este superba la Vilnius, dupa ce o furtuna puternica a maturat strazile capitalei lituaniene cu cateva ore inainte de meci.

1′ A inceput meciul.

EKRANAS: Kauneckas – Luksa, Dedura, Samusiovas, Urdinov – Tomkevicius, Kucys – Buinickij, Andjelkovici, Vertelis – Kymantas

STEAUA: Stanca – Georgievski, Martinovici, Chiricheş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, M. Costea, Chipciu – Nikolici