FINAL – Play-off Liga Europa / Dinamo Bucuresti – Metalist Harkov 0-2. „Cainii” pot incepe sa-si linga ranile…

Metalist Harkov a invins categoric Dinamo, pe Arena National, cu scorul de 2-0. Elevii lui Dario Bonetti au trebuit sa se dea batuti dupa 90 de minute in care au fost dominati total de ucrainieni, care au demonstrat prin jocul lor ca Mircea Lucescu nu a rostit vorbe goale si jocul lui Metalist se aseamana cu cel al Barcelonei. Omniprezenti in teren, oaspetii nu au dat prea multe sanse in ofensiva dinamovistilor, iar in prima repriza si in inceputul cele de-a doua, advesarii „cainilor” l-au tinut in sah permanent pe Balgradean.

Dupa un meci de foc, pierdut la doua goluri diferenta, fara a marca, Dinamo nu prea mai paote spera ca va intoarce scorul in partida retur. Sanse teoretice exista, dar fotbalul prestat de Sosa, marcatorul primului gol(‘8), Cristaldo marcatorul celui de-al doilea, si compania fac ca accederea in grupe a ucrainienilor sa fie aproape imposibil de ratat.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

93′ FINAL

91′ Dinamo bate o lovitura libera. Mingea ajunge in careu, dar Galchev trimite mingea in tribune.

85′ Curtean executa lovitura de pedeapsa pe jos si mingea se oprese in zid.

84′ Boubacar obtine lovitura libera la 30 de metri de poartra adversa, din pozitie centrala.

81′ Cartonas galben pentru Sosa in urma unui fault in jmatatea dinamovista.

76′ Ocazie mare pentru Dinamo! Catalin Munteanu suteaza din voleu, de la marginea careului. Mingea trimisa in diagoanala este insa respinsa din plonjon de portarul lui Metalist.

72′ Tucudean faulteaza la centrul terenului si este avertizat.

69′ Fininho este eliminat dupa doua galbene luate in timp record. Primul pentru o simulare, iar al doilea pentru proteste.

66′ Curtean il inlocuieste pe Alexe.

61′ Galchev intra in locul lui Ba care acuza o accidentare.

58′ Blanco il inlocuieste pe Willian.

56′ GOL Metalist! Cristaldo primeste in fata portii de la Sosa, iar Balgradean nu are nicio sansa.

52′ Ocazie mare pentru Sosa! Sutul sau zguduie transversala.

51′ Interventie senzationala alui Balgradean la un extrem de periculos trimis de Cistaldo.

46′ S-a reluat meciul.

45′ PAUZA

44′ Metalist pune din nou presiune pe careul dinamovist. Suturile in valuri ale ucrainienilor nu gasesc insa poarta adversa.

41′ Fininho suteaza din marginea careului, dar Balgradean este la post.

40′ Matei cade dupa un contact cu Fininho si vede imediat cartonasul galben pentru simulare.

36′ Arbitrul polonez nu le iarta nicicea mai neinsemanta greseala a dinamovistilor si fluiera un nou fault in atac.

35′ Cristaldo tasneste pe contraatac, dar este in offside.

35′ Matei suteaza diun extrema dreapta in fata portii, dar ucrainienii disperati arunca balonul departe de poarta.

34′ Matei intercepteaza o minge respinsa cu capul de un fundas ucrainean si avanseaza spre poarta. Sutul sau in diagonala din marginea dreapta a careului trece peste poarta.

30′ Luchin il faulteaza pe Willian. Cleiton bate cu efect lovitura libera de pe partea stanga, dar Balgradean iese si prinde mingea.

29′ Momente de dominare ale dinamovistilor care nu reusesc insa sa ameninte poarta ucrainienilor.

23′ Metalist bate un corner obtinut in urma loviturii de pedeapsa, dar dinamovistii resping atacul.

22′ Galben si pentru Dragos Grigore care il faulteaza pe Cleiton. Ucrainienii obtin o noua lovitura libera, insa de data aceasta distanta de 30 de metri ii da mai multe sanse lui Balgradean.

21′ Un alt cartonas galben este vazut de Willian.

20′ Matei il dribleaza frumos pe Fininho, care faulteaza. Jucatorul lui metalist vede cartonasul galben.

18′ Jucatorii cer acordarea unui hent la marginea careului celor de la Metalist, insa arbitrul a facut semne energice ca jocul va continua.

15′ Alexe nu asteapta sa se aprope de poarta adversa si suteaza de la distanta. portarul lui Metalist se arunca si retine de langa bara din stanga.

12′ Suteaza Cleiton de la mare distanta, dar mingea trece de data aceasta mult peste poarta dinamovistilor.

11′ Acealsi Cristaldo cade in careul dinamovist si cere penalty, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

8′ GOL Metalist! Executia lui Cleiton la vinclul portii dinamoviste il lasa pe Balgradean fara replica.

8′ Cristaldo este faultat in marginea careului de Koulibaly si ucrainienii obtin o lovitura libera.

8′ Cristaldo suteaza periculos spre poarta, dar din nou Balgradean se opune deschiderii scorului.

7′ Lovitura de la colt a ucrainienilor este respinsa din careu de Tucudean.

6′ Mare ocazie pentr Metalist!  Patrunde Sosa in careu, pana la 3 metri de poarta, dar Balgradean ii iese in fata si respinge in corner.

2′ Atmosfera incredibila creata de suporterii „cainilor” pe Arena National.

1′ Ucrainienii ataca primii, dar defensiva dinamovista indeparteaza pericolul.

1′ A inceput meciul.

DINAMO: Balgradean – Luchin, Grigore, Koulibaly, Pulhac – Munteanu – Matei, Issa Ba, Boubacar Mansaly, Alexe – Tucudean

METALIST: Goryainov – Obradovic, Gueye, Torsiglieri, Fininho – Torres – Edmar, Willian, Cleiton Xavier, Sosa – Cristaldo