Ioan Andone trage semanlul de alarma pentru returul cu Basel de la Cluj: ” Echipa asta nu e vreo nou-promovata in prima liga, e obisnuita cu Liga Campionilor”

Victoria cu 2-1 a lui CFR Cluj, la Basel, a rezolvat intr-o mare masura calificarea ardelenilor in grupele Ligii Campionilor. Antrenorul Ioan Andone nu este uimit de rasturnarea de situatie survenita in a doua repriza, atunci cand avantajul minim al elvetienilor a fost intors printr- dubla de senzatie de Sougou, eroul serii pentru campioana Romaniei.

Potrivit lui Andone, jocul timid din prima parte a meciului, cand „ceferistii” dadeau semne ca vor capitula usor in fata adversarilor, a fost un moment depasit la timp de elevii sai, care spre sfarsitul intalnirii puteau bate in cuie calificarea obtinand un scor chiar si mai bun.

„Basel ne-a dominat clar in prima repriza si am avut noroc mare la cateva ocazii mari ale ei. Dar ne-am revenit bine in a doua si-mi pare rau ca pe final n-am facut 3-1, chiar 4-1! Am fi inchis complet calificarea!  Bine, asta si fiindca noi ne-am lasat dominati, am inceput defensiv meciul si era normal ca ei sa faca posesie, din moment ce le-am permis noi sa paseze. Dupa golul lor, am fortat, am urcat si noi si atunci s-a mai schimbat situatia si ca posesie. Vorbesc despre repriza a doua”, a delcarat Andone intr-un interviu acordat pentru gsp.ro.

„Falcosul” ramane in garda pana la fluierul final al partidei retur de la Cluj. Basel este o echipa matura, deprinsa cu meciurile din cupele europene, spune antrenorul, iar jucatorii pe care ii are in lot nu trebuie subestimati nici atunci cand „fac cadou” jumatate de calificare.

„De data asta nu mai pot sa critic apararea. Trebuie sa avem in vedere cu cine am jucat. din Romania. Basel e obisnuita cu Liga Campionilor, chiar e puternica! E cazul sa avem mare grija la Cluj, fiindca nu s-a terminat lupta!

V-am zis, jucatorii astia sunt buni, sunt greu de blocat total. Streller, dar si egipteanul Salah, pe care-l remarcasem dinaint, a jucat bine si in seara asta. Bine ca Alex Frei, de doua ori golgeterul Frantei, n-a putut fi titular si a fost introdus doar spre final”, a comentat Andone.

La Cluj, tehnicianul ardelenilor le pregateste elvetienilor un meci de cosmar: „N-o sa ne aparam, ar insemna sa riscam procedand astfel. Vom cauta sa inscriem, cred ca asta e cea mai buna metoda de a lupta pentru calificare”.

Arpad Paszkany, paotronul lui CFR a dezvaluit cateva dintre secretele strategiei de geniu cu care Andone i-a ingenunchiat pe FC Basel la ei acasa, fiind pentur prima data in istorie cand o echipa romaneasca reuseste sa supuna in deplasare echipa elevetiana: „Andone stia ca Basel va pica fizic in repriza a doua si planuise de la inceput ca noi sa fortam in această parte a jocului”.