VIDEO / Manchester United a debutat in noul sezon cu o infrangere in deplasare pe Goodison Park. Van Persie a jucat ultimele 20 de minute!

Debut plin de surprize in prima etapa a noului sezon de Premier League. Dupa ce Arsenal s-a impiedicat pe teren propriu de Sunderland, iar Liverpool a fost batuta categoric la WBA, luni a venit randul si celor de la Manchester United, care au pierdut in ultimul meci al etapei, la Liverpool, in fata lui Everton, scor 0-1!

Unicul gol al partidei de pe Goodison Park a fost marcat de mijlocasul belgian Marouane Fellaini, in minutul 57, cu o lovitura de cap.

Pentru United a jucat si jucatorul adus cu 30 de milioane de euro de la Arsenal, olandezul Robin van Persie, intrand in ultimele 20 de minute ale partidei.

Nu l-au jucat pe Van Persie, trebuia sa primeasca mai multe mingi„, a declarat Ferguson dupa finalul partidei.

Echipele care au evoluat:

EVERTON: Howard – Hibbert, Jagielka, Distin, Baines – Osman, Neville, Gibson, Fellaini, Pienaar – Jelavici. Au mai evoluat Heitinga, Naismith si Coleman.
Antrenor: David Moyes.

MANCHESTER UNITED: De Gea – Valencia, Vidici, Carrick, Evra – Nani, Cleverley, Scholes, Kagawa – Rooney, Welbeck. Au mai jucat Anderson, Young si van Persie.
Antrenor: Sir Ales Ferguson.