FINAL / Play-off Liga Campionilor / FC Basel – CFR Cluj 1-2. Sougou, eroul de la Basel al clujenilor!

CFR Cluj a invins cu scorul de 2-1 FC Basel, dupa un meci extrem de disputat in care cele doua echipe au ridicat spectatorii de nenumarate ori in picioare. Desi elvetienii au incpeut meciul mult mai agresivi in atac, dand impresia ca nu vor da nicio sansa ardelenilor sa se apropie de poarta lui Somme, elevii lui Ioan Andone au prins curaj spre jumatatea primei reprize, iar balanta posesiei a inceput sa se echilibreze, „feroviarii” reusind intr-un final sa-si adjuce meciul de la Basel, prin golurile providentiale ale unui Sougou aflat intr-o forma de exceptie.

Pe fondul dominatiei din prima repriza, elvetienii au deschis scorul prin Streller, dupa un voleu superb la o centrare din corner, deviata cu spatele de un  coechipier. Clujenii au intrat condusi la vestiare, dar Andone a trimis parca alta echipa pe teren in preriza a doua.

Mult mai inspirati pe atac, ardelenii profita de calmarea jocului prestat de Basel si ataca in cateva randuri poarta elvetienilor, Kapetanos rateaza insa cateva ocazii mari si este in cele din urma schimbat. Momentul a fost unul de explozie pentru Sougou, aflat pe teren inca de la inceputul partidei. Senegalezul primeste in minutul 64′ dela Bastos avanseaza rapid spre poarta adversa si, dintre doi jucatori adversi, suteaza pe langa portarul lui Basel, reechilibrand situatia de pe tabela.

Aflat intr-o zi formidabila, acelasi Sougou este angajat de Muresan in dreapta careului, iar sutul sub transversala il condamna pe Somme nevoit sa incaseze al doilea gol in 5 minute, dupa ce formatia sa conducea partida la pauza.

O bara a fenomenalului Sougou ii impietreste pe elvetieni ale caror atacuri spre poarta sunt tot mai rare si neconvingatoare.  Desi arbitrul meciului a prelungit partida cu 4 minute, FC Basel nu a reusit sa egaleze, iar CFR-ul poate visa cu ochii deschisi la calificarea ce se va decide in ultima instanta pe Cluj Arena!

Vezi cum s-a desfasurat partida:

95′ FINAL

94′ Primesc cartoanse galbene si Bakary Sare si Alexander Frei pentru o incaierare oprita la timp de arbitru.

93′ Sougou acuza o accidentare si ramane jos pe teren. Steinhofer incearca sa-l ridice pentru a relua jocul, dar obtine cartonasul galben.

90′ Se acorda 4 minute de prelungire!

90′ Felgueiras iese in fata lui Alexander Frei si preia balonul.

86′ Kovacs il inlocuieste pe Sauro.

85′ SANSA IMENSA PENTRU CFR CLUJ!!!! Sougou suteaza in bara dupa un sut la coltul scurt care l-ar fi invins pe Somme.

78′ Dragovic primeste cartoansul galben.

74′ Salah suteaza extrem de slab din careul clujenilor si iroseste o ocazie buna de a egala.

72′ Fabian Frei ii ia locul in teren lui Degen.

71′ Viorel Nicoara este inlocuit de Rui Pedro.

70 GOOOOOOOOOOOOOOOOOL CFR!!!! Sougou primeste de la Muresan, patrunde prin dreapta careului si inscrie cu un sut sub transversala!
65′ Felgueiras iese din nou aiurea, dar Streller trimite mingea cu capul mult peste paorta si CFR-ul scapa fara gol.

64′ GOOOOOOOOOOOOOOOL CFR! Sougou pimeste de la Bastos si inainteaza rapid spre poarta, invingandu-l pe portarul lui Basel dintre doi jucatori adversi.

62′ Rada executa mult peste poarta lovitura de pedeapsa, executata de la 20 de metri, din pozitie centrala.

62′ Bastos obtine o lovitura libera dupa un contact la 20 de metri cu Stoker.

60′ Basel obtine o lovitura libera din extrema dreapta in urma unui fault comis de Rui Pedro. Centrarea elvetienilor ajunge in careul clujean, insa in urma unor necoordonari, gazdele rateaza atacul.

57′ Ocazie mare de gol pentru Basel care  trimite peste poarta din cativa metri. Asistentul a ridicat apoi fanionul semanizand offside.

55′ Van Bastos este avertizat pentru ca a cerut un cartonas galben in urma unui fault comis asupra sa.

51′ Deggen pune talpa pe calaiul lui Rui Pedro si vede cartonasul galben.

49′ Kapetanos este inlocuit cu Ronny.

48′ Ocazie mare pentru Basel! Felgueiras ia mingea de la picioarele lui Streller, inaintea sutului de la 2 metri de linia portii.

47′ Stoker primeste cartonasul galben pentru un fault la mijlocul terenului si va lipsi din meciul retur de la Cluj.

46′ Se reia meciul.

45′ PAUZA

45′ Kapetanos este avertizat dupa un fault cu cotul.

43′ GOL Basel!!! Streller inscrie dintr-un voleu superb dupa un corner executat de elvetieni de pe partea stanga

42′ Ocazie mare pentru CFR! Godemesche ii paseaza lui kapetanos care se demarcase excelent in careul elvetienilor, dar sutul atacantului trece peste poarta lui Somme.

36′ Salah suteaza de la distanta, la o palma de transversala portii lui Felgueiras.

33′ Stoker obtine un corner pentru Basel. Centrarea ajunge in fata portii clujene, de unde Streller reia foarte periculos, insa pe langa bara. Oricum, arbitrul il vazuse faultandu-l in atac pe Kapetanos.

31′ Felgueiras iese neinspirat din poarta si doar norocul face ca elevetienii sa nu inscrie.

30′ Sougou este in offside.

25′ Godemeche reia spre poarta din afara careului, dar Somme plonjeza si retine de langa bara din dreapta.

22′ Portarul CFR-ului apare in fata celor trei jucatori care avanseaza spre paorta sa si reuseste sa respinga incredibil atacul extrem de periculos al elvetienilor.

19′ Felgueiras iese ca sa respinga un balon venit din centrare si se loveste dur de  Dragovic. Portarul clujenilor se resimte.

17′ Sougou initiaza un atac rapid pe partea stanga si obtine in cele din urma un corner. Centrarea de la coltul terenului ajunge direct in bratele portarului advers.

15′ Ocazie mare pentru gazde! Streller deviaza cu capul spre poarta clujenilor si rateaza milimetric cadrul portii.

10′ Sougou primeste in apropierea careului o pase de la Godemeche. Snegalezul se intoarce si suteaza cu dreptul, dar Sommer este pe faza si retine.

7′ Basel obtine un corner de pe partea stanga. Cadurespinge centrarea si clujenii reusesc sa indeparteze pericolul.

2′ Rada intra periculos la Streller in careu. Elvetienii cer penalty, dar centralul nu acorda nimic si lasa jocul sa continue.

1′ Incepe meciul.

FC Basel: Sommer – Park, Dragovic, Sauro, Steinhofer – Diaz, Cabral – Degen, Salah, Stocker – Streller

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora – Rui Pedro, Godemeche, Sare, Bastos – Sougou – Kapetanos