FINAL – Etapa a V-a / Pandurii Targu Jiu – Otelul Galati 3-2. Meci nebun la Targu Jiu, adjudecat de echipa-spectacol a lui Grigoras!

Liderul campionatului, Pandurii Targu Jiu a castigat cu 3-2 meciul cu Otelul Galati, de luni seara, din cadrul etapei a V-a a Ligii I. Golurile au fost inscrise de Alexandru Maxim (’20 – penalty) si Karim Boutadjine (’73, ’90+3) – pentru gazde – respectiv Laurentiu Iorga (’62 – penalty) si Bruce Inkango (’90) – pentru oaspeti.

Mihai Radut a fost „vioara intai” pentru gorjeni in prima repriza, scotand un penalty in minutul 19, transformat de Alexandru Maxim cu un sut sigur. Cei doi au semnat si celelalte doua ocazii ale primei reprize, ambele la poarta Otelului, insa Branet s-a descurcat de fiecare data.

Dupa pauza, au primit si „ros-alb-albastrii” un penalty, dupa un fault comis de Mingote, care l-a faultat pe Marius Pena. Iorga a fost desemnat sa execute, la numai trei minute de la intrarea pe teren, iar alegerea a fost una fericita, mijlocasul egaland pentru fosta campioana. Un alt jucator trimis pe gazon in repriza a doua, Karim Boutadjine a punctat pentru 2-1 cu un sut de exceptie, direct in vinclul portii galatene (’72), dar Bruce Inkango a egalat pentru oaspeti chiar cand se intra in prelungiri. Ultima faza a adus si golul victoriei pentru gorjeni, semnat de acelasi Boutadjine, care a trimis din nou balonul sub bara, imparabil pentru Branet.

Gorjenii impart prima pozitie a clasamentului cu Steaua Bucuresti, avand acelasi numar de puncte si acelasi golaveraj cu gruparea din Bulevardul Ghencea – 13 puncte, golaveraj 14-5.

Iata desfasurarea partidei:

’90+3 Fluier final

’90+3 GOOOL Pandurii!!! Gazdele au inscris la ultima faza, prin acelasi Boutadjine, autor al unei „duble” in aceasta seara

’90 GOOOL Otelul!!! Bruce Inkango egaleaza in extremis pentru „ros-alb-albastri”, dupa o pasa excelenta primita de la Marius Pena

’87 Benga incaseaza si el un cartonas galben

’84 Cartonas galben pentru Boutadjine

’81 Modificare si la Otelul: iese Punosevac si intra Neagu

’81 Schimbare la Pandurii: iese Alexandru Grigoras si intra Alexandru Grigoras

’72 GOOOL Pandurii!!! Boutadjine ii readuce pe gorjeni in avantaj, cu un sut care s-a oprit in vinclul portii lui Branet

’70 Cartonas galben pentru Gabriel Giurgiu

’66 Inca o modificare la gorjeni: iese Matulevicius si intra Valentin Lemnaru

’64 Schimbare la Pandurii: iese Mihai Radut si intra Boutadjine

’62 GOOOL Otelul!!! Laurentiu Iorga executa si transforma, restabilind egalitatea pe tabela de marcaj

’62 Penalty pentru Otelul! Mingote il faulteaza in careu pe Marius Pena, iar arbitrul dicteaza lovitura de la 11 metri

’59 Schimbare la Otelul: iese Jaka Stromajer si intra Iorga

’53 Oaspetii au inceput mai bine aceasta repriza secunda, dar presiunea lor nu da roade

’46 Schimbare la Otelul: iese Gabriel Viglianti si intra Liviu Bajenaru

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Targu Jiu, acolo unde gazdele de la Pandurii conduc cu 1-0 in meciul cu Otelul Galati

’41 O noua sansa de gol la poarta Otelului! Benga a deviat in corner un sut trimis de Alexandru Maxim

’35 Ocazie pentru Pandurii! Sut puternic trimis de Mihai Radut, din vole, insa portarul Branet se afla pe directia balonului si scoate fara emotii

’28 Alexandru Maxim suteaza pe langa poarta, la capatul unei actiuni purtate pe partea stanga

’23 Marius Pena este si el avertizat cu un cartonas galben, dupa o cadere in marginea careului advers, pe care arbitrul a considerat-o simulare

’22 Cartonas galben pentru Viglianti

’20 GOOOL Pandurii!!! Alexandru Maxim deschide scorul pentru gorjeni, cu un sut sigur trimis din 11 metri

’19 Penalty pentru Pandurii! Portarul Branet l-a faultat in careu pe Mihai Radut si s-a acordat lovitura de la 11 metri, incontestabil

’15 Ocaziile de poarta lipsesc pana in acest moment, in ciuda faptului ca ritmul jocului este unul bun

‘6 Primul cartonas galben al meciului este incasat de Matulevicius

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Pandurii Targu Jiu si Otelul Galati, din etapa a V-a a Ligii I

PANDURII: Mingote – Ungurusan, Viera, Mamele, Vlad – Nistor, Radut, Voiculet – Maxim, Matulevicius, Ibeh;
Antrenor: Petre Grigoras

OTELUL: Branet – Rapa, Costin, Benga, Ljubinkovic – Giurgiu, Neagu – Inkango, Viglianti, Stromajer – Pena;
Antrenor: Dorinel Munteanu.