FINAL – Etapa a V-a / Steaua Bucuresti – Ceahlaul Piatra Neamt 3-0. Rocha si dubla lui Rusescu fac din Steaua, noul lider al Ligii I!

Singurul meci disputat duminica in Liga I, cel dintre Steaua si Ceahlaul Piatra Neamt, din cadrul etapei a V-a, s-a disputat pe stadionul Ghencea. In fata a peste 8000 de spectatori, stelistii s-au impus lejer, scor 3-0, desi au mai avut alte 3-4 posibilitati clare de a mai marca! In urma acestui rezultat, Steaua este noul lider al Ligii I, 13 puncte, cu un meci mai mult disputat fata de ocupanta locului secund, Pandurii, 10 puncte. Moldovenii raman cu 4 puncte, deasupra liniei fierbinti a clasamentului…

Echipele care au evoluat

STEAUA: Stanca – Dumitras, Martinovic, Chiriches, Parvulescu- Bourceanu, Pintilii – Chipciu, Rusescu, Cr. Tanase – Rocha
Antrenor: Laurentiu Reghecampf

CEAHLAUL: Jovic – Marc, Cazan, Ichim, Tepes – Constantinescu, Monroy, Onciu, Stana – Golubovic,  Lukanovic
Antrenor: Costel Enache

Iata desfasurarea partidei:

90′ Fluier final

88′ Ocazie Steaua! Dupa o cursa a lui Adi Popa, Rocha trimite peste poarta din 4-5 metri

87′ Velici intra in locul lui Golubovic

78′ Un sut puternic al lui Cristi Tanase de la distanta este respins de Jovic spectaculos!

75′ Tanase cade in careul advers, in urma unui duel cu Marc, dar nu se acorda nimic.

74′ Ocazie Ceahlaul! Stana reia pe langa poarta din 10 metri!

64′ Intra si Mihai Costea in locul lui Rusescu

61′  Intra Filip in locul lui Chipciu

60′ GOOOOOOOOOOOLLLLLLLLL STEAUA! Tanase ii paseaza lui Chipciu pe culoar, acesta intra in careu, trage in bara dupa care Rusescu, pe reluare reuseste dubla din 6 metri!

58′ Iese Onciu si intra Achim

57′ Ocazie Steaua! Chipciu alearga in banda stanga, trimite in fata portii, Jovic nu prinde balonul, iar Rocha nu profita din doar 3 metri, sutand din prima exact intr-un aparator venit pe linia portii! Golul pluteste in aer…

55′ Ocazie Steaua! Sutul lui Rocha din alergare este respins de Jovic in fata, mingea ajunge la Adrian Popa, al carui sut este complet ratat!

54′ Tanase trimite un sut peste poarta de la 20 de metri.

53′ Adi Rocha isi calca dur un adversar si este avertizat.

46′ De partea cealalta, Ionut Badescu il inlocuieste pe Lukanovic.

46′ Repriza secunda debuteaza cu intrarea noii echizitii, Adrian Popa in locul lui Pintilii.

PAUZA!

41′ Bourceanu trimite peste poarta in urma loviturii libere

40′ Ichim vede si el galbenul

37′ Rusescu trage inca odata din interiorul careului, in urma unei respingeri gresite, insa din nou sutul trece mult peste

35′ Mihai Pintilii vede galben pentru o intrare periculoasa.

33′ GOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLL STEAUA! Rocha majoreaza scorul in urma unui reluari ratate pe spate a lui Rusescu, brazilianul reluand din apropiere cu toata opozitia fundasilor moldoveni

31′ O centrare a lui Bourceanu este reluata peste poarta de Martinovic.

25′ Ocazie Steaua! Parvulescu este engajat in banda stanga, centreaza pe jos, in careu, Rocha preia si-l lasa pe Rusescu sa traga din prima, numai ca autorul golului trage mult peste din 12 metri!

24′ Golubovic suteaza inca odata, tot de la distanta, insa Stanca retine fara emotii

23′ Tanase trage de peste 25 de metri, insa mult peste

22′ Onciu vede primul galben in urma unui fault din spate la Bourceanu

20′ Ocazie Ceahlaul! Golubovic trage periculos de la 25 de metri, dar Stanca este atent si scoate de langa bara din dreapta!

19′ Chipciu deviaza o centrare a lui Tanase, dar Rocha e surprins in ofsaid

17′ Tanase trimite slab de la distanta, pe langa poarta

10′ GOOOOOOLLL STEAUA! Rusescu deschide scorul cu un sut din doar 2 metri, dupa o mige balbaita in fata portii de moldoveni!

10′ Se executa un corner, mingea ajunge la Tanase, al carui sut de la 25 de metri este deviat din nou in corner

9′ Rusescu trage de la 20 de metri, insa la mare distanta de poarta

INFO: Arbitru este Octavian Cojocaru. In tribunele stadionului Ghencea au venit peste 8000 de spectatori

1′ Inceputul meciului