FINAL – Etapa a V-a / Petrolul Ploiesti – Rapid BucurestI 0-0. Meci extrem de disputat, fara glorie

Petrolul si Rapid au remizat pe Arena „Ilie Oana”, la finele unui mecis incins, in care gazdele si-au reconfirmat statutul de concurenta pentru titlul de campioana. Rapidistii au simtit asta pe pielea lor, fiind adesea pusi in dificultate de elevii lui Mircea Rednic, care i-au dat emotii mari de-a lungul partidei portarului giulestean Pecanha.

Seria de atacuri de la o poarta la alta nu a lasat o clipa jucatorii celor doua adversare sa respire, insa spre sfarsitul partidei atata gazdele cat si oaspetii au calcat pedala de frana, iar meciul s-a stins cu 20 de minute de final, doar incaierarea dintre Teixeira si Bornescu ridicand pentru putin timp temperatura partidei.

Punctul obtinut de „petrolisti” claseaza echipa „lupilor galbeni” pe locul 5 in clasament, cu un total de 8 puncte. De partea cealalta, rapidistii raman pe locul 9 in clasament, cu 6 puncte, dar cu o partida mai putin disputata.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

94′ FINAL

93′ Oros vede cartonasul galben.

88′ Cele doua echipe au lasat parca armele jos si par multumite cu punctul obtinut in urma unei remize.

81′ Dorin Goga intra in locul lui Ovidiu Herea.

81′ Daniel Oprita il inlocuieste pe Boujdemaa.

75′ Gicu Grozav iese, intra Jeremy Bokila.

74′ Pavlovic tine din spate si este avertizat.

71′ Ovidiu Hoban il inlocuieste pe Marinescu.

68′ Teixeira si Bornescu vad cartonasul galben.

67′ Bornescu si Teixeira sunt la un pas de incaierare, dar sunt linistiti rapid de coechipieri.

67′ Bornescu plonjeaza si le scoate rapidistilor golul din poarta cu vargul degetelor. Milisavljevic este autorul sutului.

66′ Hamza suteaza din careu in Voicu.

65′ Stefan Grigorie intr ain locul lui Surdu.

61′ Guilherme suteaza din lovitura libera, mingea cade in fata portii si apoi iese in aut, la o palma de bara de stanga.

55′ Milisavljevic il inlocuieste pe Ilijoski.

47′ Younes Hamza primeste cartonasul galben pentru simulare.

46′ Incepe repriza secunda.

45′ PAUZA

45′ Hamza reia cu capul spre poarta dupa o centrare din corner, dar mingea trece pe lannga bara lui Pecanha.

44′ Mustivar primeste cartonasul galben.

40′ Adrian Cristea suteaza peste poarta din lovitura libera.

39′ Marinescu este faultat incercand sa patrunda in careul advers.

36′ Achim patrunde in careu dupa o pasa venita din dreapta, dar sutul sau nu prinde acadrul portii.

32′ Ilijoski este surprins in offside.

28′ Ovidiu Herea bate o lovitura libera, dar trimite direct in bratele lui Bornescu.

27′ Galamaz primeste cartonasul galben.

26′ Ocazie mare pentru Petrolul! Grozav apare in stanga careului suteaza intarziat la coltul scurt, dar Peterson reuseste sa respinga ain extremis.

22′ Hamza nu reuseste sa ajunga la o minge trimisa de Achim in careul rapidistilor.

21′ Mihai Roman avanseaza in banda dreapta, centreaza in careu si obtine un corner.

18′ Adrian Cristea suteaza superb de la 25 de metri, dar mingea „juleste” bara transversala si iese in aut.

11′ Bozovic primeste cartonasul galben dupa o intrare urata la Achim.

10′ Pecanha si Hamza se lovesc la o interventie comuna si ambii jucatori ai Petrolului se resimt.

6′ Romeo Surdu executa o lovitura libera, dar mingea este trimisa peste poarta ploiestenilor.

1′ A inceput meciul.

Echipele probabile:

Petrolul: Bornescu – Achim, Galamaz, Yamissi, Guilherme- Boudjema, Marinescu – Mustivar, Adrian Cristea, Grozav- Hamza; Antrenor: Mircea Rednic;

Rapid: Pecanha – Voicu, Oros, Glauber, Bozovic – Roman, Pavlovic, Herea, Teixeira – Surdu, Ilijovski; Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.