FINAL – Etapa a V-a / Gloria Bistrita – SC Vaslui 0-3. „Galben-verzii” se reafirma, punand pe jar gazdele

FC Vaslui a invins in deplasare Gloria Bistrita, la scor de „masa-verde”,la capatul unui meci in care elevii lui Sumudica au dominat permanent ositilitatile. Dupa un start de partida in care jocul celor doua echipe a fost extrem de modest, Milanov sparge gheata in minutul 38′ si reuseste sa le dea un imbold coechipierilor sai, invitand gazdele sa atace.

In repriza secunda, Marius Niculae majoreaza diferenta inca dupa 3 minute de la reluarea meciului, iar bistritenii nu dadeau niciun semn ca ar putea obtine vreun punct din cele trei puse la bataie.

Acelasi Marius Niculae a ratat un penalty obtinut de Antal in minutul 72′, dar vasluienii nu s-au aratat afectati si au reluat asalturile la poarta lui Dolha, Sburlea reusiind in ultimul minut regulamentar de joc sa inscrie si cel de-al treilea gol al moldovenilor pentru o victorie categorica de care echipa sa are atata nevoie inainte de meciul cu Inter Milano din playofful Europa League.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

93′ FINAL

90′ GOOOOOOOOOL Vaslui!!! Sburlea scapa pe contraatac si semneaza victoria Vasluiului la scor de neprezentare.

84′ Antal se lasa derutat de un fluier venit din tribune si se opreste in mijlocul careului advers, compromitand faza.

81′ Vasluienii iau cu asalt poarta lui Dolha, dar bistritenii scapa dupa suturile lui N’Doye si Davide Dias.

74′ Marius Niculae este scos de pe teren si inlocuit cu Sabrin Sburlea.

73′ Rateaza incredibil Marius Niculae, sutand pe langa poarta!

72′ Vasluiul obtine un penalty dupa o intrare  a lui Tudose la Antal.

71′ Markisio Moraes il inlocuieste pe Florin Bratu.

64′ Sansa uriasa pentru Gloria! Peteleu suteaza defectuos dintr-o pozitie mai mult decat favorabila.

63′ Liviu Antal intra in locul lui Varga.

61′ Dolha prinde o centrare deviata a moldovenilor.

58′ Curtuius loveste balonul dupa fluierul arbitrului si primeste cartonasul galben.

58′ Zahiri centreaza periculos in careul vasluian, dar oaspetii reusesc sa respinga.

52′ Davide Dias intra, iese Stanci.

51’Zahiri intra in locul lui Ayza.

51′ Curtuius il inlocuieste pe Laio Azeredo.

48′ GOOOOOOOOOOOL Vaslui! Marius Niculae majoreaza diferenta. Acelasi Varga a pasat de pe dreapta in careu, Caue n-a ajuns la minge iar Niculae a inscris de la adoua bara.

46′ Marius Niculae este surprins in offside.

46′ S-a reluat meciul.

45′ PAUZA

45′ Sutul lui Sanmartean de la distanta este respins de Dolha.

38′ GOOOOOOOOOOOL Vaslui!  Milanov deschide scorul dupa o pasa catre Niculae venita de pe stanga de la Varga. „Sageata” a sutat in bara, iar mingea a ricosat pana la Milanov care a trimis mingea in poarta.

30′ Kanon suteaza de la 30 de metri, dar mingea trece mult pe langa poarta.

26′ Marius Niculae cade in careul bistritenilor, dar arbitrul partidei lasa meciul sa continue.

25′ Milanov primeste cartonasul galben pentru o intrare intarziata din spate.

19′ Predescu suteaza de la 20 de metri, dar mingea trece putin pe langa coltul din stanga al portii adverse.

10′ Bistritenii bat slab o lovitura libera prin Enescu.

5′ Marius Niculae este autorul primului sut pe poarta al partidei, dar sututl sau din amrginea careului, nu prinde cadrul portii.

1′ Incepe meciul

Gloria: Dolha – Peteleu, Kanon, Al. Tudose, Cafasso – Enescu, Romario – Markisio, Predescu, Ayza – Layo; Antrenor: Nicolae Manea;

Vaslui: Coman – Milanov, Varela, Celeban, Salageanu – Caue, N’Doye – Varga, Stanciu, Sanmartean – M. Niculae Antrenor: Marius Sumudica.