FINAL / Etapa a V-a / CS Turnu Severin – Universitatea Cluj 1-1. Clujenii au reusit sa reziste mai mult de o repriza cu doi oameni mai putin!

Vineri, 17 august, CS Severin a primit vizita celor de la Universitatea Cluj, intr-un meci in care ambele trebuiau sa confirme statutul de echipa de Liga 1. Au reusit cei din Cluj, mai ales ca au fost nevoiti sa joace mai mult de o repriza cu doi oameni mai putin pe teren, Vasile Gheorghe si Dos Santos fiind eliminati inca din prima repriza! Partida s-a terminat la egalitate, scor 1-1, oaspetii reusind sa deschida scorul inca din minutul 6, prin Viorel Dinu. Cu sapte minute inainte de final, severinenii si-au facut simtita superioritatea numerica si au reusit sa egaleze prin Abba…

Echipele care au evoluat:

CS SEVERIN: Marinescu – Buleica, Balau, Dandea, Al. Giurgiu – H. Moutinho, Mitici, Fl. Patrascu – Thomas, Vancea, Zaharia
Antrenor: Marian Bondrea

„U” CLUJ: Balauru – Krumov, Erico, Christou, Mendy – Paulinho, B. Patrascu, V. Gheorghe, Alex dos Santos – V. Dinu, Cleiton
Antrenor: Cristian Dulca

Click aici pentru a reaincarca pagina

FINAL

88′ Szilagyi incearcă un lob din interiorul careului, insa Marinescu prinde.

84′ Jovan Golic vede cartonasul galben.

83′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL CS  SEVERIN! Paul Abba restabileste egalitatea in urma unor suturi consecutive care nu si-au atins tinta initial!

80′ Sutul lui Olah din marginea careului este retinut de Balauru pe centrul portii.

75′ Presiune constanta a gazdelor in careul advers, insa, cu toate ca au doi oameni in plus, acestia nu reusesc sa puna in pericol poarta clujeana.

69′ Paul Abba intra la gazde in locul lui Joel Thomas.

67′ Portarul clujenilor vede galben pentru trageri de timp.

65′ Viorel Dinu ii lasa locul lui R. Iancu.

64′ Joel Thomas trimite inscrie, dupa ce Balauru respinge in fata un sut al lui Vancea, dar se fluiera offside

59′ Intra si Jovan Golic la gazde si iese Moutinho.

58′ Zsolt Szilagyi intra in locul lui Muzac la oaspeti.

54′ Alexandru Dandea vede galbenul

46′ Adrian Olah a intrat la pauza in locul lui Florin Patrascu.

PAUZA

42′ Cartonas galben primit de Dos Santos, dupa ce a lovit un adversar cu cotul intr-un duel aerian. Cum acesta a fost al doilea galben, atacantul Clujului a primit si cartonas rosu!

38′ Florin Patrascu trage din prima, de la 25 de metri, putin pe langa poarta lui Balauru.

32′ Cartonas galben primit de Joel Thomas

31′ Rarisima ocazie pentru CS Severin!  Moutinho trimite in bara dintr-o lovitura libera de la 35 de metri, mingea ajunge la un coechipier, care reia cu capul din nou in bara, pentru ca finalul fazei balonul sa fie trimis din 6 metru putin peste poarta!

27′ Zaharia trage de la 20 de metri, dupa o combinatie frumoasa, iar Balauru retine.

25′ Sutul lui Mitic, de la 25 de metri, se duce peste poarta.

22′ Cartonas galben primit de Alex dos Santos.

18′ Buleica trage de la peste 35 de metri, insa balonul il loveste pe Viorel Dinu, acesta avand nevoie de interventia medicilor!

17′ Cartonas rosu direct primit de Vasile Gheorghe dupa o intrare dura, cu piciorul sus, la Zaharia.

16′ Zaharia patrunde in careu periculos pe stanga, paseaza in marginea careului mic de unde respinge Erico da Silva.

13′ Buleica trage dezamagitor, pe langa poarta.

9′ Vancea este lansat în adancime, Balauru este pe faza si prinde spectaculos.

8′ Cartonas galben primit de Vasile Gheorghe.

6′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLL U CLUJ! Viorel Dinu deschide scorul dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, din pozitie centrala!

5′ O alta ocazie CS Severin! La faza urmatoare,  tot in urma unui corner, mingea este trimisa cu capul putin peste poarta!

4′ Ocazie CS Severin! In urma unui corner de pe dreapta mingea ajunge la Vancea, care suteaza, iar clujenii resping de langa bara!

1′ Inceputul meciului