Rezultatele amicalelor de miercuri / Romania si adversarele ei din preliminariile CM 2014, neconvingatoare la ultimele teste

Romania a pierdut cu 4-3 meciul amical cu Slovenia, disputat la Ljubljana. Miercuri seara s-au disputat si alte partide de pregatire, la care au participat si o mare parte din adversarele „tricolorilor” din preliminariile Campionatului Mondial 2014: Turcia, Estonia, Olanda si Ungaria.

Singura care a castigat a fost Estonia, scor 1-0 in fata Poloniei, tara co-organizatoare a Campionatului European din acest an. Unicul gol al meciului a fost marcat de Vassiljev, in minutul 90. Estonia este prima adversara a Romaniei in calificarile la Cupa Mondiala ce va fi gazduita de Brazilia. „Tricolorii” debuteaza in preliminarii pe 7 septembrie.

Turcia, primul adversar tare pe care il va intalni selectionata lui Victor Piturca (12 octombrie) a pierdut cu 2-0 pe terenul Austriei, reprezentativa cu care „tricolorii” au remizat in aceasta vara (0-0).

Vicecampioana mondiala Olanda a suferit un esec usturator pe terenul vecinei Belgia, scor 4-2. „Diavolii” au deschis scorul prin Benteke (’20), iar Narsingh a egalat dupa pauza pentru „Portocala mecanica” (’54). Elevii lui Lous van Gaal chiar au trecut in avantaj, prin reusita lui Klaas-Jan Huntelaar (’55). Au urmat, insa, trei goluri ale belgienilor, semnate de Mertens (’75), Lukaku (’77) si Vertonghen (’80), care au stabilit scorul final de 4-2.

Ungaria a remizat pe teren propriu cu Israel, scor 1-1, goluri Dzsudzsak (’51), respectiv Hemad (’79).