EXCLUSIV / Ioan Dobrescu: „Noua medalii nu sunt putine. Cand nu dai niciun ban, cu ce drept sa ceri ceva?”

Romania s-a intors de la ultima editie a Jocurilor Olimpice cu noua medalii olimpice, 2 de aur, 5 de argint si 2 de bronz, situatie grava din punctul de vedere al unora, dar imbucuratoare din perspectiva membrilor Comitewtului Olimpic Sportiv Roman care se temeau ca interesul scazut al statului roman fata de performantele sportivilor nostri s-ar fi putut traduce intr-un esec de proportii, pe fondul unei cresteri de valoare a altor tari.

„A fost o mare Olimpiada. Intotdeauana s-a spus ca ultima edita fost cea mai tare, dar de data asta chiar a fost ce a mai buna. Traim o crestere fantastica a valorii candidatilor. Este o presiune imensa din partea SUA a Chinei, urmate de Rusia. Au fost trei mari puteri care au vrut sa ia toate medaliile.

Mai sunt si cateva tari surpriza precum Kazahstan si Ungaria unde investitia in sport a fost spectaculoasa. Mi-aduc aminte ca atunci cand eram noi la Ministerul Sporturilor si aveam 26 de medalii la Sydney, Ungaria nu avea nimic. Dar ei au investit direct si substantial in sport si iata ca dupa atatia ani culeg roadele.

Suntem in purgatoriu, nici in iad nici in rai. In iad este Bulgaria care are doua medalii, Canada care la 300 de participanti este sub noi. Suntem aici datorita talentului si a catorva antrenori de execeptie pe care i-am avut la Olimpiada. Daca nu definitivam rapid o strategie si nu facem ceva”, a declarat Ioan Dobrescu, secretar general al COSR, in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „Executii in direct”.

Pentru a preveni din nou o prestatie neconvingatoare a sportivilor nostri la turneele internatioanle, COSR se va ocupa in viitor de pregatirea si sprijinirea performerilor, in cadrul unui proiect menit sa reinsanatoseasca sportul romanesc.

„Constatand scadrea drastica a investitiei pentru sport am declinat o oferta publicata de a prelua sportul de inalta perfomanta. Este o idee pentru gestionarea sporturilor performantelor si este singurul proiect aflat pe piata sportului romanesc. Numai ca un astfel de sistem sperie, pentru ca destabilizeza un anumit gen de somnolenta in care se afla foarte multi dintre functionarii din sport.

In primul rand nu este o impovarare a banului public. Am facut o schita de reasezare a finantelor in sport. Noi cerem o alta viziune asupra banului pe care firmele private il pot investi in sport, cerem o parte din Loterie, asa cum este normal. La agentia de sport sunt 700.000 de euro, o suma mica, dar cu care noi am rezolvat multe dintre problemele pe care le avem.

Venind acasa si vazand cum ne consum energiile, eu incep sa cred ca suntem bolnavi. Nu am vrut sa facem un proiect comod, dar e singura varianta prin care se poate face ceva daca vrem sa mai existam la nivelul mare. Sunt foarte multe lucruri care ni s-au promis si nu s-a mai intamplat nimic apoi. Nu am primit decat un buget derizoriu in an preolimpic si am avut niciun ban pentru organizarea Olimpiadei astfel ca noua medalii nu sunt  putine, noi trebuia sa luam doar doua. Cand nu dai niciun ban, cu ce drept sa ceri ceva?

Proiectul asta priveste in primul rand nivelul superior. Nivelul de baza trebuie sa ramana la nivelul educatiei, unde vor trebui sa apara colectivele sportive, dar totusi acolo existau niste verigi ale sportului scolar si prescolar care permite sa se faca o selectie a tinerilor”, a explicat Iaon Dobrescu.

Luni seara, la o zi dupa incheierea Jocurilor Olimpice de la Londra, presedintele Federatiei Romane de Box, Rudel Obreja se arata dezamagit de prestatia sportivilor romani, cerand autoritatilor sa verifice modul in care au fost cheltuite fondurile destinate pregatirii pentru Olimpiada de catre COSR. Replica secretarului general al Comitetului Olimpic vine insa ca un upercut.

„Sunt absolut de acord. Dansul este indreptatit sa faca treaba asta pentru ca are rezultate la Olimpiada asta. El a reusit cu un sportiv sa nu fac nimic. El era mai indreptatit sa vorbeasca despre Olimpiada daca reusea sa duca acolo 5-6 sportivi.

Din nefericire pentru noi nu am avut deloc bani publici, asta e mica surpriza a domnului Obreja a carui federatie a reusit sa califice un singur sportiv la JO, iar pe al doilea, pe Mirela Lacatus am califcat-o noi pe un wild card”, a spus secretarul general al COSR.

Etichetat cu: , , , , , ,
Postat în Jocuri Olimpice

Comenteeeezi?!!

  1. Janai spune:

    That\’s the thikinng of a creative mind

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj562527
2FCSB522532
3CS U Craiova502515
4FC Viitorul412513
5Astra Giurgiu41259
6Dinamo Bucuresti392510
7CSM Poli Iasi39255
8FC Botosani36251
9FC Voluntari2825-9
10ACS Poli Timisoara2625-15
11Concordia Chiajna2525-3
12OSK Sf Gheorghe1925-27
13Gaz Metan Medias1625-25
14Juventus Bucuresti1125-33