FINAL – Etapa a IV / Otelul Galati – CFR Cluj 1-2. Ardelenii arata ca o adevarata campioana. Au invins la Galati jucand mai bine de o repriza in 10!

Luni seara, de la ora 19:00, Otelul Galati a primit vizita campioanei CFR Cluj, intr-un meci contand pentru etapa a IV-a a Ligii I. Ardelenii au aratat ca o adevarata campioana si s-au impus, scor 1-2, desi au jucat mai mult de o repriza fara Muresan, care a primit rosu la cateva minute dupa ce a deschis scorul din penalti(min 8). Cum era de asteptat, galatenii au egalat, pana in pauza, prin Inkango(min 39), insa au primit din nou un gol la inceputul reprizei secunde, prin Ronny(min 56). Acesta avea sa fie si scorul final, iar CFR-ul urca pana pe locul trei in clasament! Otelul coboara pe 12 cu numai patru puncte dupa patru jocuri.

Echipele care au evoluat:

Otelul: Branet – Rapa, Perendja, Costin, Sarghi – Giurgiu, Inkango – Benga, Bajenaru, Iorga – Stromajer
Antrenor: Dorinel Munteanu

CFR: Stancioiu – Pinto, Piccolo, Maftei, Sepsi – Godemeche, Muresan, Bastos, Rui Pedro – Valente, Ronny
Antrenor: Ioan Andone.

FINAL

88′ Putine faze de poarta in ultimele minute, iar suporterii galateni incep deja sa plece de la stadion…

86′ Godemeche vede galbenul!

77′ Neagu reia spectaculos, Felgueiras retine.

75′ Neagu trimite putin pe langa poarta in urma unei faze bine construite de gazde.

71′ Perendjia ii lasa locul lui Murgoci.

69′ Perendija este avertizat.

67′ Intra si Cadu la CFR si iese Rui Pedro.

65′ Ronny iese, intra Sougou.

63′ Ocazie OTELUL! Giurgiu trimite milimetric pe langa coltul lung din 10 metri

61′ Marius Pena intra in locul lui Bajenaru.

56′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLL CFR Cluj! Ronny anscrie si readuce CFR-ul in avantaj printr-un sut din afara careului!

50′ Iorga nu ajunge la timp pentru a trimite in plasa o minge centrata in fata portii goale

46′ Inceputul reprizei secunde

PAUZA!

42′ Sergiu Costin vede si el un galben pentru un fault la Bastos.

39′ Vass este si el avertizat la cateva minute dupa ce a intrat in teren!

39′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLL! Inkango inscrie cu sut bine plasat pe coltul lung!

35′ Diogo Valente ii lasa locul lui Vass.

34′ Inkango reuseste un un-doi cu Stromajer, ramane singur cu portarul, dar lob-ul sau trece putin peste.

33′ Inkango trage violent din 16 metri – central, dar vole-ul sau trece mult pe langa. Neagu intra in locul lui Benga.

32′ Sergiu Costin trage si el de la distanta, dar mingea nu prinde cadrul portii.

30′ Galatenii raman in presing, insa  nu reusesc sa puna in pericol poarta campioanei!

27′ Bajenaru trage putin peste din 11 metri, lateral stanga.

26′ Inca o data incearca Iorga sutul de la distanta, insa acum trage slab, fara a trimite pe cadrul portii.

21′ Cartonas rosu! Muresan il calca dur pe Stromajer pe glezna, iar capitanul clujenilor este eliminat.

17′ Iorga centreaza periculos in careu, in urma unui corner, ardelenii balbaie mingea, insa in cele din urma resping

14′ Branet se complica in fata portii, insa in cel din urma reuseste sa respinga inainte ca Ronny sa intervina.

13′ Giurgiu suteaza din afara careului, Felgueiras retine fara probleme.

8′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLL CFR Cluj! Gabi Muresan transforma puternic si precis!

7′ Penalti pentru CFR Cluj dupa ce Rui Pedro este agatat in careu in urma unui duel cu Benga.

6′ Galatenii cer penalty la sutul lui Stromajer, care a lovit mana unui fundas ardelean, insa arbitrul opreste meciul pentru off-side.

1′ Inceputul meciului