FINAL – Etapa a IV-a / Ceahlaul Piatra Neamt – Gloria Bistrita 2-0. Traditia continua! Gazdele s-au impus fara emotii

Luni seara, de la ora 19:00, etapa a IV-a, din Ligia I, a avut parte de un clasic al fotbalului romanesc, gazdele de la Ceahlaul Piatra Neamt primind vizita Gloriei Bistrita. O statistica a intalnirilor jucate la Piatra Neamt, arata ca bistritenii n-au mai luat punct de 15 ani!

Traditia s-a pastrat si dupa acest meci, moldovenii impunandu-se prin golurile lui Golubovic, din penalti(min 39) si Lukanovic(min 74).

Ceahlaul urca pe 13, cu patru puncte, iar Bistrita ramane in subsolul clasamentului, penultimul loc, cu un singur punct!

Echipele care au evoluat:

CEAHLAUL: Jovic – A. Marc, Cazan, Vitelaru, Tepeş – M. Constantinescu, Onciu, Monroy, Stana – Golubovic, Lukanovic
Antrenor: Costel Enache

GLORIA BISTRITA: Dolha – Peteleu, Canon, O. Ionescu, Cafasso – Ayza, Romario, P. Enescu, Markisio – Predescu, Laio
Antrenor: Nicolae Manea

FINAL

85′ Markisio trage frumos, in urma unei „biciclete”, din marginea careului, insa Jovic respinge spectaculos

84′ Bistrita domina in aceste momente, insa baloanele aruncate in careu nu reusesc sa puna in pricol poarta lui Jovic

82′ Iese Lukanovic si intra Margine

80′ Badescu vede galben

77′ Iese Predescu si intra Curtuius

74′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLL CEAHLAUL! Lukanovic majoreaza diferenta cu un sut plasat din 12 metri, in urma unei pase superbe a lui Monroy!

72′ Romario  este inlocuit cu Anton.

71′ Lucian Murgoci debuteaza la Otelul inlocindu-l pe Perendija.

67′ Monroy vede galben

61′ Romario primeste galben

61′ Laio iese si ii lasa locul fostului dinamovist, Florin Bratu

59′ Marc vede galbenul pentru un faul dur

58′ Ocazie CEAHLAUL! Badescu dribleaza tot in marginea careului, il dribleaza in lateral si pe Dolha, insa trage aiurea, ca un amator, balonul trecand pe langa poarta goala!!

56′ Intra Badescu si iese Constantinescu.

52′ Ocazie GLORIA! Dupa o lovitura de colt a bistritenilor, mingea ajunge la Laio care trimite cu capul putin pe langa poarta.

46′ Inceputul reprizei secunde

PAUZA!

42′ Cafasso primeste galben

39′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL CEAHLAUL! Golubovic transforma penaltiul fara probleme, in vinclu!

38′ Kanon comite hent in careu la centrarea lui Stana si se da penalti pentru Ceahlaul.

26′ Enescu vede si el un galben pentru proteste.

25′ Lucian Cazan este avertizat.

24′ Ocazie GLORIA! Laio scapa in stanga careului, insa sutul pe jos, la coltul lung, trece milimetric pe langa bara!

16′ Primul cartonas galben al meciului este primit de Vitelaru.

9′ Bistritenii cer penalti dupa ce Laio cade in careu, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

5′ Markisio centreaza in careul gazdelor, destul de periculos, dar Cazan sta bine in teren si intercepteaza.

1′ Inceputul meciului