Supercupa Angliei: Campioana Angliei cucereste trofeul dupa o pauza de patruzeci de ani: Man City – Chelsea 3-2!

Costel Pantilimon a debutat cu noroc in poarta campioanei Manchester City, in noul sezon, cucerind, duminica, prima Supercupa a Angliei pentru City dupa patruzeci de ani de asteptare(1972)! „Milionarii” s-a impus cu 3-2 in fata detinatoarei Ligii Campionilor, intr-o partida disputata pe Villa Park din Birmingham.

Chelsea a deschis scorul prin spaniolul Fernando Torres, cu cinci minute inante de pauza, dar pana la fluierul primelor 45 de minute au ramas in inferioritate numerica dupa ce Ivanovic a primit cartonașul rosu pentru o intrare dura la Kolarov.

Omul in plus s-a resimtit in debutul reprizei secunde atunci cand campioana Angliei a marcat de trei ori in 12 minute: Yaya Toure (53), Carlos Tevez (59) si Sarmi Nasri (65)!

Pana la final, londonezii au redus din diferenta prin Bertrand, minutul 80, dar a fost prea tarziu pentru a mai intoarce soarta partidei.