FINAL – Etapa a IV-a / Gaz Metan Medias – Steaua Bucuresti 1-1. Remiza chinuita obtinuta de „ros-albastrii”

Steaua Bucuresti a remizat in deplasare cu Gaz Metan Medias, la capatul unui meci in care elevii lui Laurentiu Reghecampf nu au impresioant deloc prin joc. „Ros-albastrii” au fost condusi din minutul 36 dupa ce Astafei l-a invins fara drept de apel pe Stanca ramas intepenit la lovitura cu capul a jucatorului mediesean. Ratarile succesive, dar mai ales greselile individuale ale jucatorilor puteau conduce la un rezultat dezastruos pentru Steaua, condusa la pauza cu 1-0. Rusescu, insa, a salvat din nou echipa din Ghencea, cu un gol inscris cu capul dupa o centrare a lui Chipciu, stabilind scorul final al unei partide care nu a stralucit in niciun moment.

95′ FINAL

94′ Nikolic protesteaza si vede cartoansul galben.

92′ Madalin Ciuca intra in locul lui Vukadinovic.

91′ Astafei primeste cartonasul galben.

88′ Breeveld in inlocuieste pe Florin Dan.

83′ Tanase primeste de la Bourceanu in areu, dar de la margine e ridica fanionul, semnalizandu-se offside.

80′ Tanase suteaza violent din afara careului, dar Buchta respinge de sb transversala.

79′ GOOOOOOOOOOOOOOOL Steaua! Rusescu inscrie cu capul dupa o centrare venita de la Chipciu!

79′ Dan Roman primeste cartoansul galben.

76′ Stelistii cer penalty, dar Tudor lasa meciul sa continue.

69′ Florin Dan scapa de marcajul lui Gardos si suteza spre poarta, dar Stanca retine.

65′ Stefan Nikolic il inlocuieste pe Adi Rocha.

62′ Roman patrunde din nou in careu, dar faulteaza in atac.

58′ Tibi Balan il inlocuieste pe Lucian Filip.

56′ Cristi Tanase primeste cartonasul galben pentru simulare. Deciza arbitrului pare insa a fi gresita.

54′ Dan Roman suteaza din alergare, dar Stanca plonjeaza si se opune golului.

47′ Buchta scoate spectaculos un sut expediat de Rocha din interiorul careului.

46′ Incepe a doua repriza.

PAUZA

45′ Sansa mare de gol pentru Steaua! Tahar respinge din apropierea portii un sut expediat de Chipciu, dupa o lovitura de colt a Stelei.

45′ Bourceanu centreaza in lateral, de und eRusescu reia cu capul spre poarta, dar mediesenii reusesc sa respinga atacul.

38′ Ocazie mare pentru Medias! Dan Roman trece pe langa marcarea celui de-al doilea gol al gazdelor dupa o centrare din corner.

37′ Dan Roman intra in locul lui Cristi Bud.

36′ GOOOOOOOOOOOOL Medias! Astafei inscrie cu capul dupa o centrare venita de la Todea. Stanca a fost simplu spectator.

35′ Bourceanu suteaza direct pe poarta din lovitura libera, dar mingea trece putin peste transversala.

30′ Tanase suteaza cu pamantul din marginea careului, dar nu prinde cadrul portii.

26′ Rocha este din nou in offside.

21′ Tanase incearca avanseaza pe flancul stang depasind doi adversari, dar in cele din urma obtine doar un corner.

16′ Medaisul bate un corner de pe stanga, prin Ciprian Petre, dar stelistii indeparteaza pericolul.

15′ Rusescu isi prelungeste prea mult mingea si iroseste un atac periculos al Stelei.

10′ Adi Rocha este in offside.

5′ Vukadinovic ii centraza in careu lui Bud, care reia din foarfeca peste poarta.

1′ Incepe meciul.

Medias: Buchta – Frasinescu, Akaki, Markovic, Vukadinovic – Tahar, Todea – Astafei, Fl. Dan, C. Petre – Bud; Antrenor: Cristian Pustai;

Steaua: Stanca – Georgievski, Gardos, Chiriches, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Chipciu, Rusescu, Tanase -Rocha; Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.